by Dominika Święcicka
KONCERT
04.06.2016 l Czułość l Warszawa
start: 20:00 / wstęp: 10 zł


V/A - VARIOUS ARTIST #7

SÉBASTIEN BRANCHE

MATEUSZ WYSOCKI
/link FB/


Zapraszamy na siódmą odsłonę trzeciofalowych koncertów V/A - VARIOUS ARTIST. Tym razem w komitywie z Galerią Czułość, a dokładnie w ramach cyklu "Ciche koncerty w Czułości", wystąpi dobrze znany polskiej publiczności Mateusz Wysocki (Fischerle) oraz francuski saksofonista Sébastien Branche, którego gościliśmy razem z Miguel A. García w zeszłym roku w warszawskiej Eufemii. Owocem tej wizyty jest wspólna sesja Sébastiena BrancheMiguel A. García, Wojtka KurkaMateusza Wysockiego wydana w maju przez warszawski label Wounded Knife.
W planie trzy krótkie koncerty. Artyści zagrają najpierw solo, a potem w duecie. Sébastien Branche zaprezentuje swój projekt LIGNES z którym obecnie koncertuje w ramach europejskiej trasy (Francja, Szwajcaria, Włochy i Polska).

"LIGNES – tłumaczy Branche - to mój projekt solowy, bazujący na moich doświadczeniach, jest efektem innych projektów, w których brałem udział, zarówno tych długoterminowych jak i chwilowych. Bazujący na procesie, dzięki któremu stałem się muzykiem, którym jestem obecnie. Saksofon jest ustawiony na statywie dla swobody ruchu. Paradoksalnie, jest to sposób na zdjęcie go z piedestału, na którym umieściła go tradycja. Instrument staje się ciałem rezonującym, nie tylko saksofonem, ale i perkusją, albo przedmiotem do pocierania, drapania lub walenia. Staje się również filtrem do oddychania, lub akustycznym filtrem dla syntetycznych dźwięków z jego wnętrza – odwracając do góry nogami typowe ustawienia muzyki elektroakustycznej, to instrument zbiera i przekształca dźwięki dostarczone przez komputer.”


Branche gra między innymi na saksofonie tenorowym i sopranowym. Dźwięk traktuje jako materiał, z którym można pracować na różne sposoby. Interesuje go też jego związek z ciałem (często występuje z tancerzami) i przestrzenią (zajmuje się tematyką pejzażu dźwiękowego). Pracuje solowo z saksofonem tenorowym na statywie (Lignes) oraz z sopranowym i wodzie (saxoph2one). Gra w elektroakustycznym trio KKP3 oraz w orkiestrze IMO.


Wśród jego projektów można wymienić choćby duety z Arturem Vidalem, wiolonczelistą Cyprienem Busolinim czy Miguel A. Garcia oraz trio z Ludgerem Hennigiem i Robertem Rehnigiem. Zagrał wiele koncertów w całej europie i na wielu festiwalach, brał udział w spacerach dźwiękowych i performancach dźwiękowych. Sébastien uczy matematyki w szkole średniej oraz prowadzi warsztaty dźwiękowe.
Jednym z muzycznych wcieleń Mateusza Wysockiego jest Fischerle. Wykorzystując pogłosy, szumy, usterki, field-recordingi i preparowane instrumenty akustyczne, poddaje dubewej obróbce przeróżne odmiany elektroniki. Koncertował w Polsce i za granicą obok takich twórców jak Kode 9ShedDj SpookyMoritz von Oswald TrioMikkel Metal czy Kenneth Christiansen. Występował także w ramach projektu Warsaw Electronic Festival. Swoje instalacje dźwiękowe prezentował w Polsce, Grecji, Irlandii, USA i kilku innych krajach.


Tworzy, współtworzy i udziela się również w licznych projektach: Porcje RosołoweSzubrawy KotWysokie Loty oraz Mniej niż 40 opowieści, gdzie połączył elektronikę z bajkami tatarskimi.  Niezwykle płodny rok 2014 zamknął świetnym materiałem nagranym wspólnie z Micromelancolié - „Moulding” (Chemical Tapes). Z Michałem Wolskim tworzy techdubowy duet Mech, a  z Łukaszem Kacperczykiem Bouchons d'Oreilles. Prowadzi label kasetowy Pawlacz Perski. Wysocki zajmuje się też filmem, tworzeniem instalacji dźwiękowych oraz pisaniem bajek.