KONCERT
18.05.2016 l Pireus l Poznań
start: 20:00 / wstęp: 15 zł


XAVIER LOPEZ

JACOB WICK
/link FB/


XAVIER LOPEZ
Francuz Xavier Lopez zajmuje się muzyką elektroniczną i improwizacją, gra na laptopie i syntezatorze analogowym. Klasycznie wykształcony pianista, w zakresie elektroniki jest samoukiem. W swojej twórczości inspiruje się wieloma różnymi stylistykami i metodami, spośród których poczesne miejsce zajmuje minimalizm. Gra między innymi w duecie Axolotl z Dafne Vicente-Sandoval, Rojo z Miguelem A. Garcią oraz z Bryanem Eubanksem (z którym występował w Poznaniu). W latach 2010-13 organizował w Paryżu serię koncertów "trashvortex" a obecnie prowadzi w raz z Daichi Yoshikawą cykl w berlińskiej galerii Dzialdov.
JACOB WICK
Amerykański trębacz Jacob Wick dzieli swój czas między rodzime Chicago a miasto Meksyk. Ma za sobą liczne spotkania improwizatorskie z muzykami reprezentującymi rozmaite gatunki. Grał choćby z Mataną Roberts, Toshimaru Nakamurą, Bonnie Jones czy Joshem Rosemanem, występował np. w Whitney Museum of American Art, prestiżowym niemieckim Moers Jazz Festival czy meksykańskim Museo Universitario Arte Contemporáneo. Obecnie współtworzy trio Tres Hongos z Markiem Riordanem i Frankiem Rosaly'm.
Swoje podejście do improwizacji określa jako zorientowane na obiekty. Jego zamiarem jest uprzywilejowanie perspektywy, doświadczeń i możliwości ekspresyjnych elementów otoczenia, jak choćby ciągi wentylacyjne, samoloty, ptaki, cement. Pozwala dojść do głosu tym składowym zamiast stawiać w centralnej pozycji ludzkie doświadczenie - w jego przypadku amerykańskiego białego mężczyzny.