by Karolina Pietrzyk
KONCERT / WYKŁAD
28.04.2016 l Galeria Entropia l Wrocław
start: 18:00  / wjazd: FREE/link FB/


"DADA100" to cykl działań interdyscyplinarnych, przygotowany z okazji setnej rocznicy powstania dadaizmu. Jego podstawowym celem jest prześledzenie i sproblematyzowanie wpływu, jaki ruch dada wywarł na kształtowanie się tzw. modernizmu krytycznego - uwzględniając zarówno sferę sztuki, jak i aspekty społeczno-polityczne. Wszystkie wydarzenia będą się składały z wystąpień artystycznych oraz wykładów i prezentacji. Do udziału zaproszono najważniejsze osobistości odwołujące się do spuścizny dada, a także lokalnych twórców i badaczy.

Program:
Przemysław Strożek - wykład pt. "Figura Dada Cyborga: studium fotomontażu «Mischling» Hanny Höch"
Jaap Blonk - koncert


PRZEMYSŁAW STROŻEK
Adiunkt Instytutu Sztuki PAN i współpracownik międzynarodowej platformy studiów nad futuryzmem. Jest autorem książki "Marinetti i futuryzm w Polsce 1909-1939" (2012). Obecnie przygotowuje monografię dadaizmu niemieckiego, która ukaże się we wrześniu 2016 roku.


JAAP BLONK
Jaap Blonk (ur. 1953) mieszka w Holandii. Jest kompozytorem samoukiem, performerem i poetą. Pod koniec lat 70. XX w. zaczął grać na saksofonie i komponować. Kilka lat później odkrył swój talent do występów wokalnych – początkowo recytował poezję, następnie włączył do swojego repertuaru także improwizacje i własne kompozycje. Przez blisko dwadzieścia lat głównym narzędziem służącym mu do odkrywania nowych dźwięków i pracy nad nimi był głos. Jako wokalista wyróżnia się silną osobowością sceniczną oraz prawie dziecięcą swobodą improwizacji, połączoną z wyjątkowym wyczuciem struktury. Dzięki zastosowaniu granej na żywo muzyki elektronicznej, zakres i spektrum jego koncertów znacznie się poszerzyły. Kilkakrotnie współpracował z Golanem Levinem – komputerowym artystą wizualnym. Wśród prac Blonka znajduje się kilka słuchowisk napisanych na zamówienie radia i telewizji.U korzeni wokalnej praktyki Jaapa Blonka, holenderskiego artysty performance, leży dźwiękowa poezja dadaistyczna i swobodna improwizacja. W bieżącym roku wraca on do źródeł swej sztuki i w obejmującym cały świat tournée odtwarza ulubione utwory. Jego występ zawiera dzieła prekursorów dadaizmu, jak Christian Morgenstern; rosyjski futuryzm reprezentuje Vladimir Chlebnikow a futuryzm włoski – Tomasso Marinetti. Centralną figurą wystąpienia jest naturalnie Kurt Schwitters, jego krótkie poematy i sławna Ursonata. Obecny jest też jego holenderski przyjaciel – Theo van Doesburg. Pojawi się też Surrealizm (Antonin Artaud) i Fluxus (Dick Higgins), oraz własne, inspirowane dadaizmem utwory Blonka. Współpracował min. z takimi artystami i zespołami jak: Maja RatkjeMats GustafssonJoan La BarbaraThe Exthe Netherlands Wind Ensemble and the Ebony Band.