KONCERT
25.04.2016 l ADA Puławska l Warszawa
start: 20:00 / wstęp: 10 zł


CHROBOT #13


CHROBOCIK #2


BACHORZE
/Link FB/


Chrobot to kolejne autorskie przedsięwzięcie artystyczne zespołu Kwadrofonik, a także rezultat ciągłych poszukiwań artystycznej wypowiedzi i chęci animowania lokalnego środowiska, oraz działania na rzecz popularyzacji muzyki najnowszej, w szczególności muzyki elektronicznej. W przypadku cyklu koncertowego pt. CHROBOT, zainteresowanie to skupia się pograniczu muzyki noise, elektro, performansu i video-art.Dyrekcję artystyczną pełni członek kwartetu Kwadrofonik – Miłosz Pękala (Futoma), współzałożyciel duetu perkusyjnego Pękala / Kordylasińska / Pękala. Oprawę graficzną sprawuje Maciej Moruś. Do tej pory, w ramach cyklu CHROBOT wystąpili m.in.: Dominik Kowalczyk - WolframMiłosz Pękala FutomaPiotr ZabrodzkiBartosz WeberBartosz TycińskiBartek WąsikWładysław KomendarekKrzysztof KnittelBartek WąsikGerard Lebik.


Maciej Maciągowski (syntezator modularny), Michał Jerzy Biel (saksofon barytonowy) oraz Paweł Doskocz (gitara elektryczna). Grupa prezentuje swój brak wyobraźni w pełnym skupieniu, niejednokrotnie w melancholijnym uniesieniu boryka się z własnymi słabościami, tocząc bój o efemeryczność improwizacji i jej granice jednocześnie. Bachorze podąża śladami, które sam zostawia, tworzy zwiewne miniaturki, inscenizacje, sarabandy i inne kaprysy.Na kabały i radości zespołu składa się szereg wymyślnych koncertów, m.in na festiwalu Nowy Wiek Awangrady przed grupą The Thing w 2014 roku, czy Musica Privata 2015 w Łodzi i Berlinie. Obecność grupy Bachorze na kompilacji "Wieża Ciśnień II" wydanej pod szyldem Zoharum wzbudziła niezwykłe zainteresowanie prasy zagranicznej. 17 marca 2016 roku premierę miał pierwszy album "Okoły gnębione wiatrem", który ukazał się na kasecie nakładem wydawnictwa Pawlacz Perski.


Okoły gnębione wiatrem to swego rodzaju inscenizacja. Bachorze konsekwentnie grzęźnie w miejscu, gdzie na rozpalone słońcem życie od zażynek do dożynek pomroka nachodzi. Przez kłosy żyta i pszenicy prześwituje zarzewie upadku, kult tradycji ludowych staje w obliczu wrogiej siły. "Nie wystarczą cztery strzały w rogach powały". Bachorze zatopione w aurze morowego spustoszenia popada w zadumę nad hałasem tych wydarzeń. Ta pełna nostalgii przypowiastka jest wynikiem dwudniowej sesji improwizowanej, zrealizowanej w sierpniu 2014 roku w klubie Dragon w Poznaniu.

Pawlacz Perski: "Bachorze gra, jakby wzięło sobie do serca radę Captaina Beefhearta – jak tonący próbujący dotrzeć do brzegu. "Okoły gnębione wiatrem" to brudne noisowe materie zamknięte w klatce nieregularnego pulsu i zainfekowane bluesowym wirusem. Psychodrama? Inscenizacja? Miejski rytuał? A może to duchy ostatnich wiejskich muzykantów próbują odnaleźć swoją drogę w postindustrialnym chaosie?"
HUBERT ZEMLER
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Równolegle z klasyczną edukacją i współpracą z orkiestrami symfonicznymi (Opera Narodowa, Sinfonia Varsovia) zajmował się zgłębianiem tajników improwizacji, jazzu i rytmów afro-kubańskich. Jako perkusista jazzowy współpracował między innymi ze Zbigniewem Namysłowskim czy Wojciechem Staroniewiczem oraz współtworzył takie zespoły jak Alternations, Tria, Calle Sol. Na tym polu Hubert Zemler jest artystą dość utytułowanym – laureatem, wraz z triem Jana Smoczyńskiego, Grand Prix oraz nagrody indywidualnej na festiwalu Jazz Juniors w 2000 roku i Grand Prix na festiwalu „Jazz nad Odrą” wraz z zespołem Galaxy (1999 rok).


Obecnie współtworzy kilka ważnych warszawskich zespołów sceny niezależnej (Horny Trees, SzaZaZe, Kapacitron, Slalom, Piętnastka). Bierze również udział w przesięwziąciach, które mają niebagatelne znaczenie dla kultury polskiej takich jak na przykład pierwsze polskie wykonanie utworu „Music for 18 MusiciansSteva Reicha (zorganizowane przez zespół Kwadrofonik), koncerty kompozytorskie kompozytorów muzyki współczesnej (Tadeusz Wielecki, Arturas Bumsteinas) czy projekty interdyscyplinarne, takie jak współpraca z teatrem tańca Dada von Bzdulow oraz tworzenie muzyki na żywo do filmów Franciszka i Stefanii Themersonów i arcydzieł polskiej animacji eksperymentalnej (wraz z Pawłem Szamburskim i Patrykiem Zakrockim).


Hubert Zemler przez lata zbierał doświadczenia ze skrajnie odległych muzycznych światów – od muzyki improwizowanej, przez muzykę współczesną, klasyczną, jazzową po muzykę etniczną. Ciągle poszukujący, konsekwentnie podążający swoją drogą, wytworzył własny, oryginalny styl kompozytorski opierający się w dużej mierze na improwizacji.

Jako wszechstronny perkusista wypracował oryginalne brzmienie poparte niespotykaną wrażliwością, pomysłowością i niebywałą techniką gry. Jeden z koncertów zawierający kompozycje Huberta Zemlera został uwieczniony i wydany przez oficynę wydawniczą LADO ABC jako album „Moped”. W 2009 roku zdobył brązowy medal na międzynarodowej Delfiadzie (olimpiadzie artystów) w Korei, w kategorii perkusja solo. Koncertował w całej Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Korei i Japonii.