KONCERT
26.04.2016 l Czytelnia Kawy l Radom
start: 20:00 / wjazd: 10 zł


BACHORZE

DEMONSZY
 PATRYK DASZKIEWICZ / DEMONSZY
Demonszy (DMNSZ: dəmonʃ ʒɣ) to nieistniejące słowo. Wymyślona definicja brzmi: dźwiękowe manifestacje duchów stukających. Patryk Daszkiewicz aka demonszy (DMNSZ) operując szumem i sprzężeniami zwrotnymi buduje repetytywną tkankę muzyczną. Grając używa głównie samplera, walkmanów i kilku efektów, czy też samego miksera potraktowanego jako kolejny instrument.Do tej pory można było go usłyszeć m. in. na Placard Headphones Festival – imprezie towarzyszącej Unsound Festival 2008, w lipcu 2011 na Open Source Festival w Sopocie, w 2012 w Niemieckim Flensburgu w ramach prezentacji Mikro-Makro (kuratorami, którego byli Ludomir Franczak i Marcin Dymiter), podczas festiwalu muzyki improwizowanej Friv 2013 w Poznaniu, ale też w formie instalacji dźwiękowej w Toruniu w trakcie festiwalu Obserwatorium Miejskie (Urban Observatory 2012).


Daszkiewicz udziela się również w innych mniej lub bardziej enigmatycznych projektach. Materiał nagrany w trio z Piotrem Tkaczem i Pawłem Doskoczem jako Sumpf został wydany na kasecie przez warszawską wytwórnie Wounded Knife. Utwory demonszy i Sumpf znalazły się też na składance „Wieża Ciśnień II” - wydanej przez Zoharum (2015).
Maciej Maciągowski (syntezator modularny), Michał Jerzy Biel (saksofon barytonowy) oraz Paweł Doskocz (gitara elektryczna). Grupa prezentuje swój brak wyobraźni w pełnym skupieniu, niejednokrotnie w melancholijnym uniesieniu boryka się z własnymi słabościami, tocząc bój o efemeryczność improwizacji i jej granice jednocześnie. Bachorze podąża śladami, które sam zostawia, tworzy zwiewne miniaturki, inscenizacje, sarabandy i inne kaprysy.Na kabały i radości zespołu składa się szereg wymyślnych koncertów, m.in na festiwalu Nowy Wiek Awangrady przed grupą The Thing w 2014 roku, czy Musica Privata 2015 w Łodzi i Berlinie. Obecność grupy Bachorze na kompilacji "Wieża Ciśnień II" wydanej pod szyldem Zoharum wzbudziła niezwykłe zainteresowanie prasy zagranicznej. 17 marca 2016 roku premierę miał pierwszy album "Okoły gnębione wiatrem", który ukazał się na kasecie nakładem wydawnictwa Pawlacz Perski.


Okoły gnębione wiatrem to swego rodzaju inscenizacja. Bachorze konsekwentnie grzęźnie w miejscu, gdzie na rozpalone słońcem życie od zażynek do dożynek pomroka nachodzi. Przez kłosy żyta i pszenicy prześwituje zarzewie upadku, kult tradycji ludowych staje w obliczu wrogiej siły. "Nie wystarczą cztery strzały w rogach powały". Bachorze zatopione w aurze morowego spustoszenia popada w zadumę nad hałasem tych wydarzeń. Ta pełna nostalgii przypowiastka jest wynikiem dwudniowej sesji improwizowanej, zrealizowanej w sierpniu 2014 roku w klubie Dragon w Poznaniu.

Pawlacz Perski: "Bachorze gra, jakby wzięło sobie do serca radę Captaina Beefhearta – jak tonący próbujący dotrzeć do brzegu. "Okoły gnębione wiatrem" to brudne noisowe materie zamknięte w klatce nieregularnego pulsu i zainfekowane bluesowym wirusem. Psychodrama? Inscenizacja? Miejski rytuał? A może to duchy ostatnich wiejskich muzykantów próbują odnaleźć swoją drogę w postindustrialnym chaosie?"