KONCERT
12.04.-14.06.2016 l Muzeum Narodowe l Warszawa
start: 20:00 / wstęp: FREE (zapisy)


UCHO GMACHU/link FB/

UCHO GMACHU to cykl koncertów współczesnej muzyki awangardowej: eksperymentalnej, improwizowanej, folkowej, etnicznej i elektronicznej organizowanych w Muzeum Narodowe w Warszawie przez wspierające je stowarzyszenie Przyjaciele MNW dzięki dofinansowaniu Miasto Stołeczne Warszawa. Występ każdego wykonawcy będzie skojarzony tematycznie, stylistycznie lub na zasadzie swobodnego nawiązania z wybraną galerią stałą MNW: Galerią Faras, Galerią Sztuki Średniowiecznej, Galerią Sztuki Dawnej, Galerią Sztuki XIX Wieku oraz Galerią Sztuki XX i XXI Wieku.

Interdyscyplinarny, oparty na synestetycznym doświadczaniu sztuki projekt jest ukierunkowany na popularyzację aktualnych dokonań w świetle tradycji pozornie odległych dyscyplin artystycznych i odwrotnie – skarbów minionych epok w kontekście muzycznej awangardy.
Wszystkie koncerty będą miały charakter otwarty (obowiązują zapisy) i bezpłatny.


/// 12 kwietnia 2016 / wtorek / 20:00
ZAPISY od 1 kwietnia 2016 o 19:00.
Zespół wystąpi w GALERII FARAS, gdzie w nowoczesnej, multimedialnej oprawie prezentowana jest jedyna w Europie ekspozycja wczesnochrześcijańskiego malarstwa nubijskiego.

HATI
Duet muzyczny (Rafał Iwański i Rafał Kołacki) bazujący na brzmieniu instrumentów akustycznych, etnicznych i obiektów z recyklingu, łączący eksploracje na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Od 2003 r. grupa zagrała kilkaset koncertów w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Węgrzech i na Litwie. Muzycy pojawili się też na wielu ważnych festiwalach muzyki współczesnej i sztuki audiowizualnej, jak m.in. Unsound Festival w Nowym Jorku, Equinox Festival w Londynie, Laut und Luise Festival w Getyndze, Menuo Juodaragis na Litwie, Fano Free Folk Festival w Danii, CTM w Berlinie, Ars Electronica w Linz, Trans/Wizje w Warszawie.Muzycy HATI brali udział w nagraniach, realizacji i wydaniu kilkudziesięciu płyt oraz współpracowali koncertowo i w studio m.in. z takimi artystami jak Z'EV (trzy wspólne płyty), John Zorn, Sławomir Ciesielski (Republika), Jerzy Mazzoll, Andrzej Przybielski, PURE, Robert Curgenven, grupa PAS, Raymond Salvatore Harmon. Albumy HATI zbierały świetne recenzje w prasie polskiej i zagranicznej. Od 2007 r. podstawowy skład HATI to Rafał Iwański (występujący solo jako X-Navi:Et oraz w zespołach Kapital, Voices of the Cosmos, Innercity Ensemble, Alameda 5) i Rafał Kołacki (Mammoth Ulthana, Tonopolis, Innercity Ensemble, T'ien Lai). R. Iwański i R. Kołacki są też pomysłodawcami i współorganizatorami międzynarodowego festiwalu CoCArt Music Festival organizowanego od 2008 r. w CSW Znaki Czasu w Toruniu.
/// 26 kwietnia 2016 / wtorek / godz. 20.00
ZAPISY od 13 kwietnia 2016 o 19:00
Zespołu będzie można posłuchać na żywo w Galerii Sztuki Średniowiecznej, w której prezentowana jest najbogatsza i najbardziej różnorodna kolekcja sztuki tego okresu w Polsce.

ECHOES OF YUL
Opolski, dwuosobowy skład poruszający się w powolnych, ciężkich space-krautrockowych dźwiękach na przecięciu eksperymentów muzyki ambient, elektroakustyki i slomotion core.


/// 17 maja 2016 / wtorek / 20:00
ZAPISY od 4 maja 2016 o 19:00
Zespół wystąpi w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego, w której za podstawę układu dzieł mistrzów dalekiej przeszłości przyjęto konfrontację środowisk artystycznych Południa i Północy.

❒ AKPATOK ENSEMBLE
Dawid Adrjanczyk jest awangardowym wykonawcą, kompozytorem i artystą dźwiękowym. Jego prace często skupiają się na interakcji między muzyką a naturą, archaicznych formach doświadczenia dźwiękowego, archaicznych formach pustki i bezruchu. JZakorzeniony w minimaliźmie interpretuje style współczesnych form muzycznych oraz medytacyjny potencjał dawnej muzyki i wschodnioeuropejskiej zmysłowości. Jego kompozycje i wykonania są głównie elektro-akustyczne. Podczas koncertów wykorzystuje tradycyjne instrumentarium (instrumenty wędrowne, pasterskie), preparowaną gitarę, organy wiatrowe oraz nagrania terenowe i taśmy. Założyciel i lider awangardowej grupy Akpatok Ensemble, współpracuje z Projektem Karpaty Magiczne, grupą Tundra oraz ze swoją żoną Niną, wraz z którą wykonuje archaiczne pieśni z Europy Wschodniej, jak również transowe kompozycje przepełnione duchem freak folk.


/// 31 maja 2016 / wtorek / 20:00
ZAPISY od 18 maja 2016 o 19:00
Projekt zaprezentuje się w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku, która jest jedyną w Warszawie tak okazałą i różnorodną ekspozycją twórczości artystycznej ubiegłego oraz obecnego stulecia.

MICROMELANCOLIÉ
(Robert Skrzyński) o zapętlone struktury uzyskane z pomocą mikrosampli, dźwięków znalezionych, nagrań terenowych oraz sprzężeń zwrotnych. Micromelancholié to płyty i kasety wydawane na całym świecie w wytwórniach takich jak: Aurora Borealis, BDTA, Black Horizons, Metaphysical Circuits, MonotypeRec, Wounded Knife czy Zoharum. Micromelancholié to Robert Skrzyński, który miał okazję prezentować swoją twórczość na festiwalach: Canti Illuminati, CoCArt, Re:source, Restytucje, Tauron Nowa Muzyka, WRO – Media Art Biennale, Wrocław Industrial Festival.


14 cz 2016 / wtorek / 20:00
ZAPISY ruszają 1 czerwca 2016
Zespół wystąpi w Galerii Sztuki XIX Wieku, w której najwybitniejsze prace polskich artystów ukazywane są w kontekście arcydzieł sztuki europejskiej.

❒ BERJOZKELE