by Anna Witkowska
KONCERT 
26.04.2016 l Nowa Kolonia l Gdańsk
start: 19:00 / wstęp: 20 złMIKOŁAJTRZASKA

Premiera pierwszej solowej płyty Mikołaja Trzaski pt. “Delta tree”, wydanej w Kilogram Records. Koncert realizowany jest ze środków własnych (Do It Anyway).

Oto co na temat “Delta tree” mówi Trzaska:
"Po wielu latach wewnętrznych wahań i wątpliwości, poczułem, że nadszedł czas, aby wejść do studia i nagrać materiał na swoją pierwszą, solową płytę. Solo czyli sam na sam z saksofonem altowym, klarnetem basowym i saksofonem barytonowym. Zupełnie sam, bez wsparcia moich przyjaciół - muzyków, którzy zawsze mi do tej pory towarzyszyli na scenie. Nadszedł czas, kiedy nazbierało się we mnie dużo historii do opowiedzenia, wiele doświadczeń do przekazania. Myślę, że wyrósł ze mnie dźwięk, poważny głos, którym chciałem wypowiedzieć się na tej płycie. 
Po nagraniach uznałem, że powstał materiał bardzo spójny, osobisty, wyrastający z jazzowej improwizacji i szeroko rozumianej tradycji muzyki żydowskiej. Na tej płycie nie chciałem być wirtuozem saksofonu, nie chciałem się podobać, nie pragnąłem dawać gotowych odpowiedzi. 
Tytuł “Delta Tree” oznacza drzewo, które składa się z pnia i gałęzi. Jest miejscem, w którym rzeka rozłożyście spotyka się morzem. To kilkanaście krótkich, kompozycji, opowieści o stanach umysłu, radości i mroku."


MIKOŁAJ TRZASKA
Urodzony w Gdańsku w 1966 roku, saksofonista i klarnecista basowy. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się czołową postacią europejskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem, międzynarodowego tria Volumen i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar wykonującego muzykę żydowską, Resonance tentetu Kena VandermarkaNorth Quartet Petera Brötzmanna oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami: Markiem Sandersem Olie BricemWspółpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem BrötzmannemJoe McPheeKenem VandermakiemPeterem Friisem NielsenemStevem SwellemTimem DaisyThomasem ClaytonemMarkiem TokaremMagnusem BrooPeterem Ole JorgensenemPer-Ake HolmlanderDavem Rempisem. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.