KONCERT
31.03.2016 l MÓZG l Warszawa
start: 21:00 / wstęp: 20 zł (bez płyty) / 30 zł (z płytą)


OLBRZYM I KURDUPEL


WILLI HANNE
/link FB/
.
Tomasz Gadecki i Marcin Bożek tworzą jeden z najbardziej intrygujących duetów na polskiej scenie muzyki improwizowanej i poszukującego jazzu. Z pomocą trzech dotychczas wydanych albumach udowodnili dobitnie, że ich intuicyjne porozumienie ma w sobie coś z magii. W muzyce Olbrzyma i kurdupla – choć może brzmieć to banalnie – na pierwszym miejscu są emocje. Emocje te ubierają w dźwięki spontanicznie wydobywane z instrumentów – z pozoru wydaje się to bardzo proste, a przecież tak wielu innym muzykom zdarza się o tym zapominać.Najnowsza płyta Olbrzyma i kurdupla zatytułowana „In side Shout” (Requiem records 2015) została nagrana z udziałem niemieckiego perkusisty Willi’ego Hanne. Pomimo, ze muzyce duetu niczego – jak się do tej pory wydawało – nie brakuje, obecność gościa otworzyła w improwizatorach nowe pokłady kreatywności, uszczegółowiła artystyczną wypowiedź, wzbogaciła je o nieobecne do tej pory detale. Stonowane, skupione dźwięki pełne są wewnętrznego napięcia pochodzącego wprost ze zjednoczonych w akcie tworzenia umysłów artystów. Rozedrgane od tłumionych, ukrywanych w podświadomości emocji, które znajdują ujście w intuicyjnym akcie kreacji i porozumienia.

In side Shout” to porcja wciągającej, hipnotyzującej muzyki. Płyta zachowuje przy tym urok „żywej” improwizacji i nie pozwala słuchaczowi na znudzenie.


Willi Hanne -Perkusista i wszechstronny muzyk. Był wielokrotnie nagradzany jako aktywny członek wielu zespołów oraz jako solista w Niemczech. Twórca muzyki do spektakli teatralnych i telewizyjnych. Brał udział w wielu nagraniach radiowych oraz jako muzyk sesyjny na wielu płytach. Willi Hanne ukończył studia na wydziale perkusyjnym w Hochschule fur Musik und Theater i Hannover. Współpracuje z kilkoma instytucjami jako muzyk i nauczyciel. Swobodnie porusza się we wszystkich stylistykach od muzyki klasycznej po muzykę swobodnie improwizowana. Od dwuch lat współpracuje z duetem Olbrzym i Kurdupel.
OLBRZYM & KURDUPEL
Duet improwizatorów, Marcina Bożka i Tomasza Gadeckiego. Wspólne muzykowanie pozwala im spełniać się artystycznie. W improwizacji czują się wolni i nie skrępowani niczym. Ich gra przesycona jest emocjami, które prowadzą ich w bardzo różne stylistycznie rejony muzyczne. Nie skupiają swojej uwagi na budowaniu za wszelką cenę swej odmienności od istniejących gatunków, a w ręcz przeciwnie to emocjonalne podejście do gry sprawia że każdy koncert jest inny i zaskakujący nawet dla samych muzyków. Proces komponowania utworu jest tutaj tożsamy z jego premierowym i jedynym wykonaniem. Duet powstał wiosną 2007 roku w Trójmieście. Na początku roku 2008 pod nazwą Olbrzym & Kurdupel weszli do studia i zarejestrowany został materiał na pierwszą płytę o dźwięcznym tytule Frrrrr.... W kwietniu 2012 ukazał się drugi album pod tytułem Six Philosophical Games. W lutym 2014 miała miejsce premiera trzeciej płyty zespołu wydanej nakładem Kilogram Records. Album jest rejestracją koncertu, który odbył się w klubie Alchemia w Krakowie i nosi tytuł "WORK". Duet występował na kilku festiwalach między innymi Jazz Jantar w Gdańsku czy Dzianie się w Olsztynie gdzie otrzymał wyróżnienie. Muzycy od samego początku przyjęli konwencję swoich koncertów jako spektaklu dźwięku i obrazu. Muzycy przez wiele lat wspólnych prób i eksperymentów wytworzyli swój własny świat muzyki improwizowanej co ciekawe nie szukając odrębności czy inności za wszelką cenę, ale raczej posługując się wieloma gatunkami, czerpiąc garściami z tego co przyczyniało się do indywidualnego rozwoju każdego.