by Joanna Szumacher
KONCERT
26.02.2016 l MS1 l Łódź
start: 20:00 / wstęp: 8 zł


BYLE DO WIOSNY


OLGA SZYMULA
/link FB/

BYLE DO WIOSNY” to cykl wydarzeń, podczas których muzyka styka się ze sztukami wizualnymi – seria spotkań dźwięku z obrazem, z działaniem performatywnym, ze swoistym rodzajem pojmowania brzmienia jako tożsamego z twórcą, jego osobą, gestem czy obrazem video. Do cyklu zaproszono artystki odnoszące się w swojej twórczości do muzyki. Dzięki temu potencjał relacji pomiędzy muzyką a sztukami wizualnymi będzie eksplorowany i rozpoznawany w praktyce.

Ubiegłoroczna edycja „Byle do wiosny” skoncentrowała się na męskiej twórczości. Rok 2015 przynosi zmianę. Tym razem zaproszone zostały artystki skupiające się na muzyce i sztukach audiowizualnych, aby ukazać ich podejście do eksperymentów dźwiękowych. To również próba nawiązania do Her Noise, projektu mającego na celu zaprezentowanie różnorodnego odbioru muzyki i sztuki, patrząc przez pryzmat płci. 

Zaproszeni goście tworzą muzykę, performance dźwiękowe i audiowizualne, opierając się na brzmieniach wytwarzanych za pomocą urządzeń elektronicznych. Wspólnym mianownikiem jest prąd i to, co można z jego udziałem stworzyć. „Byle do wiosny” to seria wydarzeń, które próbują odpowiedzieć na pytania: Co znajduje się między muzyką a sztukami wizualnymi? Czym są muzyczne działania performatywne?

Kuratorka: Joanna Szumacher


 OLGA SZYMULA
Kompozytorka, artystka dźwiękowa i performerka. Obecnie zajmuje się tworzeniem muzyki elektroakustycznej oraz działaniem performerskim. W muzyce jej uwaga skupia się głównie na eksploracji dźwięku w całym jego spektrum: dynamice, natężeniu i rożnych jakościach. Posługuje się zarówno narzędziami analogowymi, jak i cyfrowymi. Bawi się muzycznymi konwencjami, często łącząc chwytliwe melodie i piosenki z abstrakcyjnymi pejzażami dźwiękowymi i hałasem.Autorka projektu „Muzyka w działaniu. Wszystkie dźwięki dozwolone” w CSW Łaźnia; udzielała się m.in. w przedsięwzięciach: "Chór KobietMarty Górnickiej i Aleksandry Gryki, "Encumbrance" Zbigniewa Karkowskiego, "Great Learning" Cordeliusa Cerdew. Obecnie rozwija swoją twórczość, pracując nad nowymi utworami. Współpracowała z Teatrem Wybrzeżak, Stajnią Pegaza, zespołem muzyki tradycyjnej "Źdźbło" oraz performerską grupą Zwurgerwurger. Razem z Marcinem Dymitrem współtworzy projekt Baza, a Lamburg Tony Pinecone Colony.