by Matosek/Niezgoda
copyright © Zabalaga-Leku
VEGAP, Wrocław, 2016.
Foto: Alberto Cobo
WERNISAŻ / WYSTAWA
15.01 - 13.03.2015 l Galeria Awangarda BWA Wrocław
start: 18:00  / wstęp: FREE / 4 / 8 zł

BRZMIENIA / SONORIDADES

/link FB/

W ramach otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w galerii Awangarda BWA Wrocław zostanie pokazana wystawa "Brzmienia" ["Sonoridades"]. 

Urodzony w 1924 roku w San Sebastián Eduardo Chillida początkowo poświęcił się piłce nożnej, grając w drużynie Real Sociedad. Jednak poważna kontuzja uniemożliwiła dalszą piłkarską karierę młodego bramkarza. Rozpoczął studia architektoniczne w Madrycie, a następnie porzucił je i przeniósł się do Paryża, gdzie otoczony przez artystyczną awangardę, znaną dziś z podręczników do historii sztuki, rozpoczął swoją karierę. Jego pierwsza wystawa odbyła się w Paryżu w 1950 roku, niedługo potem wrócił do San Sebastián, gdzie mieszkał aż do śmierci w roku 2002, tworząc w unikalnym stylu inspirowanym krajobrazem Kraju Basków.

Obecnie Eduardo Chillida jest postrzegany jako najważniejszy artysta hiszpański drugiej połowy XX wieku oraz jeden z najważniejszych rzeźbiarzy na świecie, tuż obok Alberta Giacomettiego czy Constantina Brâncușiego. Jego prace znajdują się w najbardziej prestiżowych kolekcjach i muzeach. Co ciekawe, jego styl inspirował nie tylko innych artystów, ale również stawał się pretekstem do wielkich dyskusji, m.in. z niemieckim filozofem Martinem Heideggerem czy rumuńskim filozofem i eseistą Emilem Cioranem"Eduardo Chillida to bez wątpienia, mistrz formy, kreacji, eksperymentowania z materiałami oraz wybitny teoretyk sztuki i znawca życia"" – mówi kuratorka wystawy Inés R. Artola – Jakość jego pracy, rzeźbiarska i graficzna, czynią z niego jednego z najważniejszych artystów, a jego wpływ na twórczość środowiska artystycznego pozostaje zauważalny aż do dnia dzisiejszego". 

Ekspozycję rzeźb artysty dopełni dialog podjęty przez kompozytora Gorkę Aldę w postaci wyjątkowych instalacji dźwiękowych. Na finisażu w marcu usłyszymy cykl utworów autorstwa José M. Sáncheza-Verdú, skomponowanych specjalnie z okazji wystawy. Kompozycje wykonają akordeonista Iñaki Alberdi z kwartetem saksofonowym Sigma Project.

To wyjątkowe wydarzenie będzie jednocześnie gestem dialogu pomiędzy Stolicami Kultury w 2016 roku: Wrocław i San Sebastián.

kuratorzy: Inés Ruiz ArtolaIgnacio Chillida
scenografia i identyfikacja wystawy: Matosek Niezgoda