KONCERT / SŁUCHOWISKO
13.01.2016 l Dom Słów l Lublin
start: 20:00 / wstęp: FREE


CZĄSTKI ELEMENTARNE

/link FB/

"Geniusz (łac. genius) - w religii rzymskiej półboska, śmiertelna istota, która obdarza mężczyznę płodnością, kieruje jego losem, przynosi szczęście, a rodzi się wraz z nim. Żeńskim odpowiednikiem jest Junona (łac. iuno). Uważano, że każdy mężczyzna ma swojego indywidualnego geniusza. Składano mu ofiary w dniu własnych urodzin - stąd chrześcijanie początkowo tępili obchodzenie urodzin, gdyż jest to pogańskie święto ku czci własnego geniusza (chrześcijańskim zamiennikiem są imieniny, święto ku czci chrzestnego patrona). Koncepcję geniusza uzupełniono z czasem o geniusza zbiorowego, czego przykładem jest genius populi Romani, duch opiekuńczy całego ludu rzymskiego, czyli wszystkich Rzymian.

Był u nas taki jeden stróż. Całymi dniami na wszystko narzekał. Spisać by można jego słowa i sztuka gotowa. Geniusz prawdziwy. Całymi dniami namielał, gadał coś tam i coś tam. Nie przestawał. Marzyłem, żeby go spisać, ale umarł. Na zawał albo coś takiego. Potem już nie było nikogo. Pusto się zrobiło. Całkiem pusto. 

Nowy sezon Dźwięków [Domu] Słów rozpoczynamy słuchowiskiem BOHATER w wykonaniu zespołu Cząstki Elementarne. Zapraszamy!" - Dom Słów


CZĄSTKI ELEMENTARNE
Kolektyw muzyczny zrzeszający artystów funkcjonujących w różnych dziedzinach muzyki. Główną ideą zespołu jest założenie, iż artyści zajmujący się szeroko pojętą muzyką improwizowaną, grają w niecodziennych okolicznościach np. w przestrzeni miasta, na łonie przyrody itp. W kolektywie grali i grają gitarzysta Jacek Chmiel, kontrabasista Jacek Steinbrich, saksofonista Tadeusz Cieślak, perkusista Aleksander Škorić, Człowiek z maszyną, pianista Federico Pozzer, gitarzysta Sławomir KsiężniakCząstki Elementarne są podstawowym fragmentem materii. Każdy z członków kolektywu jest swego rodzaju cząstką wnoszącą swoje właściwości do powstającego „tworzywa”. Grupa rozpoczęła swoją działalność, zajmując się muzyką (wolna improwizacja), chociaż już u samych jej początków powstały krótkie filmiki z koncertów (a więc połączenie muzyki z video). Cząstkom przyszło się zmierzyć z improwizowaniem do filmu Jeana Epsteina „Upadek domu Usherów”. Kolektyw ma nadzieję na rozwój oraz zaskakiwanie grywaniem w różnych przestrzeniach oraz braniem udziału w jak największej ilości wydarzeń łączących różne dziedziny sztuki (muzyka, malarstwo, film, taniec, teatr itd.). Skład zespołu: Tadeusz Cieślak – saksofon, Sławomir Księżniak – gitara, syntyzator, inst. perkusyjne, Jacek Steinbrich – gitara barytonowa, kontrabas.