SPOTKANIE / KONCERT / WYSTAWA
22.01.2016 l CSW Kronika l Bytom
Otwarcie: 19:00 / wstęp: FREE


FINNEGANS MEET

KUCHARCZYK
/link FB/


CSW Kronika zaprasza na spotkanie z autorami wystawy "Finnegans Meet": Krzysztofem Bartnickim i Marcinem Szmandrą, któremu towarzyszyć będzie koncert Wojciecha Kucharczyka. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Olszański.

"Finnegans Meet" to księga w formie rolodeksu, której stronicami są wizytówki nawiązujące do postaci z powieści Jamesa Joyce'a "Finneganów tren" ("Finnegans Wake"). Zakręć, by obejrzeć; obejrzyj, by zakręcić (się) i poznać całą rzeszę najdziwniejszych osobników i kuriozów finnegańskiego świata. W tym nowatorskim spojrzeniu na tekst Joyce'a odnaleźć można także mnogość ukrytych inspiracji słynnego Irlandczyka, czerpanych z kultury popularnej, historii, geografii czy języków. Literatura spotyka się tutaj z obrazem, co jest wynikiem artystycznych eksperymentów Krzysztofa Bartnickiego (który od kilkunastu lat zajmuje się Joyce'em) i Marcina Szmandry (który w tę przestrzeń niedawno wszedł).

Tłumacz, słownikarz. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat Nagrody Literatury na Świecie. Przedstawił pierwszy pełny polski przekład "Finnegans Wake" Jamesa Joyce’a ("Finneganów tren", 2012) wraz z wariantami tłumaczenia ("Finneganów bdyn"). Reprezentuje autora "Prospektu emisyjnego" (2010). Spolszczył i opatrzył przypisami "Fu wojny" (2012): starochińską myśl wojenną odniesioną do przekładu literackiego. W 2014 opublikował "Da capo al Finne" (redukcję "Finnegans Wake" do kryptogramu muzycznego) oraz "Finnegans _ake" (partyturę Joyce'owskiej suity Eis-dur). Od 2013 pracuje z Marcinem Szmandrą nad "Finnegans Meet": przekładem Joyce’a na kod werbo-wizualny.

MARCIN SZMANDRA
Pisarz, poeta, artysta wizualny. W 2013 roku opublikował zbiór odrobinę surrealistycznych opowiadań "Harmiderek". Rok później napisał tomik "Rojbry, cierczki i spacnioki", składający się z ponad stu haiku. Oprócz tego zajmuje się projektowaniem grafik i brandingiem. Ostatnio, wraz z Krzysztofem Bartnickim, podjął się przepisania w formie wizytówek "Fineganów Tren" Jamesa Joyce'a.

GRZEGORZ OLSZAŃSKI
Poeta i krytyk literacki, współtwórca formacji poetyckiej NaDziko. W 1999 roku wydał tomik "Tamagotchi w pustym mieszkaniu", za który otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. W 2002 roku został stypendystą „Polityki”. Jest szefem działu muzyki w kwartalniku "Opcje". Jest autorem książki poświęconej poezji Ewy Lipskiej "Śmierć udomowiona", a także autorem tomu esejów "Apelacje. Szkice o literaturze i przygodach jej twórców" (Instytut Mikołowski 2012). Jego tomik "Starzy nieznajomi" (2013) został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii „Książka roku”.

Wydawca, artysta, menedżer, muzyk, i designer. Działa aktywnie od wielu lat efektywnie łamiąc granice i podziały w sztuce. Ma na koncie kilkadziesiąt płyt, wiele wystaw, książki, albumy i mnóstwo innych rzeczy. Znany jest w Polsce i za granicą – koncertował od Moskwy, Mińska i Tel Avivu przez Paryż i Londyn, aż po Nowy Jork, Miami i Mexico City. Prace wystawiał w nie mniej egzotycznych miejscach, nawet w Betlejem. Od 1995 prowadzi wydawnictwo Mik.Musik.!. Jego zespoły i projekty to The Complainer, Mołr Drammaz, Retro*Sex*Galaxy, Pathman, Go Underground To See More Animals, HWDJazz, Iron Noir. W 2013 roku otrzymał nagrodę w kategorii „Aktivista Roku” przyznaną przez magazyn Aktivist. Przyłożył swą rękę do sukcesu m.in. RSS B0YS i Zamilskiej. Od 2014 jest kuratorem sceny Carbon Atlantis/Carbon Central na katowickim festiwalu Tauron Nowa Muzyka.