SPOTKANIE / FILM
08-09.12.2015 l Studio MDM l Warszawa
start: 18:30  / wstęp: FREE


/link FB/

8 grudnia 2015 (wtorek), godz. 18.30
SoCCoS OPEN SESSION: Czym są rezydencje dźwiękowe?
Spotkanie w języku angielskim.


9 grudnia 2015 (środa), godz. 18.30

● Premiera książki PROJEKTOWANIE DŹWIĘKOWE PRZESTRZENI MIEJSKIEJ Caroline Claus
● Projekcja filmu POGŁOS / REVERBERATION i spotkanie z reżyserem Radosławem Sirko.
Spotkanie w języku angielskim i języku polskim (tłumaczenie konsekutywne).

8 i 9 grudnia Studio MDM przy Marszałkowskiej 9/15 znowu wypełni się dźwiękiem. Przy okazji wizyty kuratorów międzynarodowej sieci rezydencji dźwiękowych Sound of Culture – Culture of Sound odbędą się dwa specjalne wydarzenia.

We wtorek 8 grudnia uczestnicy spotkania SoCCoS OPEN SESSION dowiedzą się, co łączy, a co dzieli działania dźwiękowe prowadzone na wietrznej wyspie na Morzu Bałtyckim, w górskiej wiosce w Portugalii oraz ośrodkach rezydencyjnych w wielomilionowych aglomeracjach. Kuratorzy stowarzyszonych w SoCCoS instytucji: Julia Eckhardt i Christel Simons z Q-O2 (Belgia), Antye Greie-Ripatti z Hai Art (Finlandia) oraz Taica Replansky i Oliver Bauerhenn z DISK Berlin CTM Festival (Niemcy), opowiedzą, czym są dla nich rezydencje dźwiękowe.

O swoich doświadczeniach z mikrorezydencji na wyspie Hailuoto w ramach #soccos opowiedzą Kinga Kozłowska i Izabela Smelczyńska. Zaprezentowane zostaną również powstałe w trakcie mikrorezydencji w Hai Art filmy!

W środę 9 grudnia odbędzie się premiera książki URBAN SOUND DESIGN PROCESS/ PROJEKTOWANIE DŹWIĘKOWE PRZESTRZENI MIEJSKIEJ Caroline Claus, rezydentki programu A-I-R Laboratory w CSW Zamek Ujazdowski w ramach SoCCoS. Autorka zachęca w niej mieszkańców Warszawy do świadomego projektowania otaczających ich przestrzeni dźwiękowych. Publikacja ta stanowi zarazem wprowadzenie w tajniki dźwiękowego designu i dokumentację artystycznego badania dźwiękowych przestrzeni MDM.

Studio MDM dosłownie wypełnią dźwiękiem artyści występujący w filmie POGŁOS / REVERBERATION Radosława Sirko, godzinnej dokumentacji ekstremalnie głośnych koncertów, zorganizowanych w nie mniej ekstremalnych warunkach plenerów na Górnym Śląsku. Przed projekcją reżyser opowie o procesie powstawania i założeniach, na których oparty został film.


POGŁOS
Na film Pogłos składa się zapis pięciu performensów dźwiękowych, które odbyły się w przestrzeniach peryferyjnych na terenie województwa śląskiego. Poszczególne występy zorganizowane zostały w przejściowych nie-miejscach o nieokreślonym statusie. Obszary te wypełniła niechciana muzyka, wyparty z terenów miejskich, nieprzyjemny noise. Projekt filmowy zakładał szukanie nowych kontekstów dla marginalnego dźwięku, poszczególne segmenty-koncerty złożyły się na opowieść o działaniu człowieka w przestrzeni, a generowany przez artystów hałas stał się metaforą ludzkiej ingerencji w środowisko.Występują: Sebastian Harmazy (VILGOĆ), Sergei Khanolaynen (MAAAA), Dawid Kowalski (PURGIST), Konrad Materek (REZ EPO), Robert Skrzyński (MICROMELANCOLIÉ), Bartosz Zaskórski (MCHY I POROSTY)
kamery: Piotr Kopernok, Bartosz Królik, Grzegorz Łazuka, Natalia Pietsch, Dominik Ritszel, Mikołaj Syguda
techniczni: Bartosz Odrobiński, Krzysztof Sokół
kierownictwo produkcji: Joanna Plewnia
scenariusz, reżyseria, montaż: Radek Sirko
czas 40 minut, rok 2015