KONCERT
17.12.2015 l Mózg Powszechny l Warszawa
start: 21:00 / wstęp: 20 / 25zł / FREE


WIECZÓR MUZYKI

IMPROWIZOWANEJ

MAZZOLLOVE URODZINY
/link FB/

"W programie: Jerzy Mazzoll & Sławek Janicki oraz inni, jeszcze nie potwierdzeni, goście. Przewidujemy niespodzianki, m.in. kasety płyty z wydawnictwa "Mózg Production". W drugiej części wieczoru zapraszamy na comiesięczny Wieczór Muzyki Improwizowanej. Dla muzyków biorących udział w wieczorze wstęp bezpłatny.
Wieczór Muzyki Improwizowanej - Wieczory, podczas których możliwy jest, a może raczej wymagany, niczym nieograniczony eksperyment. Nie licz na nic, nie planuj, wyjdź na scenę, wejdź w stan skupienia, usłysz dźwięki wokół siebie, lub ciszę, poczuj zapach i opowiedz swoje myśli, wyraź co masz do wyrażenia, użyj instrumentu, głosu, pędzla lub swojego ciała. Granice nie istnieją.
Zapraszamy grających i słuchających. Na miejscu jest piec do basu, są mikrofony, kable, prąd i bar. Można działać." - Mózg 

JERZY MAZZOLL
Wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtutworząc ideę Arhythmic perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce. Na początku lat 90 spotkał Dereka Baileya i na jego osobiste zaproszenie wyjechał do Londynu na legendarny już festiwal company week.


Producentem jego pierwszej płyty „Perplex” był Tony Oxley. Mazzoll współpracował także z orkiestrą Django Batesa i kwartetem Petera Brötzmanna. Wydał serię płyt „Diffusion Ensamble”, improwizując na scenie z artystami różnych dziedzin sztuki. W czasie tej praktyki spotkał Petera Kowalda oraz Olgę Szwajgier i poprowadził z nimi warsztaty, które miały wpływ na całe pokolenie muzyków. Tworzył festiwal Art Depot zajmujący się naturą improwizacji w różnych kulturach. Wydał 15 płyt, które zmieniły oblicze polskiej muzyki improwizowanej. Lata 2012 i 2013 to czas jego powrotu na rynek wydawniczy, na którym ukazały się kolejno płyty: „Minimalover”, „Jeden dźwięk i Pan Bóg” oraz oczekiwana „Responsio Mortifera”, a także „Rite of spring variation. w duecie z Tomaszem Sroczyńskim”.


Muzyk, filmowiec, kreator działań artystycznych, współtwórca i główny zarządzający legendarnym klubem Mózg w Bydgoszczy, współtwórca i główny szef warszawskiego oddziału klubu „Mózg”, twórca i szef Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych “MÓZG FESTIVAL”. Działalność artystyczną rozpoczynał w połowie lat 80 dwudziestego wieku. Od ponad 25 lat czynnie działa na międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej. Jako muzyk pozostaje całkowicie oddany improwizacji absolutnej, jako najczystszej formie tworzenia muzyki.