by Sylwester Galuschka
KONCERT
11-12.12.2015 l Nowa Kolonia l Gdańsk
start: 19:00 / wstęp: 20/30 zł / www.dronenoiseambient.blogspot.com


DRONE NOISE

AMBIENT vol.3/link FB/


DNA | Drone Noise Ambient 03” jest to cykl koncertów audiowizualnych podczas których zaprezentujemy artystki posługujące się field recordingiem i tworzące aranżacje dźwiękowe definiujące współczesne gatunki muzyczne takie jak: Drone, Ambient, Noise, Glitch, Electroacustic.

Program:

11.12.2015

20.00 - Paulina MIU Zielińska (Poznań)
21.00 - Joanna Szumacher (Łódź)

12.12.2015
19.00 - Martyna Poznańska (Berlin)
20.00 - Melanie Velarde (Berlin)
21.00 - Kasia Justka (Berlin).

Karnet dwudniowy: 30 pln (dostępne w Nowej Kolonii)
Bilet jednodniowy 20 pln (w dniu koncertów)

PAULINA MIU ZIELIŃSKA
Performerka i kompozytorka. Eksploruje właściwości i możliwości głosu ludzkiego. Improwizuje i eksperymentuje. Zajmuje się szeroko pojętym sound artem. Komponuje muzykę do spektakli i różnorodnych form wizualno-dźwiękowych. Łazi po miastach, bagnach i lasach, skąd pobiera próbki dźwiękowe do swoich kompozycji. Śpiewa na scenie i w ciemnych uliczkach. Z ochotą nagrywa swój własny głos, by go później ciąć i składać od nowa. Współpracuje z teatrem Węgajty, studiuje muzykoterapię w Akademii Muzycznej w Łodzi. Współrealizuje i wspiera projekty społeczne i artystyczne w Polsce i w Niemczech. Od 7 lat prowadzi warsztaty ruchowo-głosowe i śpiewu białego w Polsce i za granicą, a także pracuje indywidualnie z osobami zainteresowanymi poszukiwaniem nowych form ekspresji wokalnej.Pod nazwą 'mjol' eksploruje kontrastowe obszary brzmieniowe. Podstawową inspiracją tych działań są procesy i zjawiska dźwiękowe zachodzące w naturze - tej bliskiej namacalnej jak nasze ciało i tej dalekiej, nieosiągalnej jak wybuch wulkanu czy miłosne pieśni płetwali błękitnych. Głos szuka relacji z szumami, twarde spotyka miękkie sypkie i kruche ginie w noisowej przepaści. Na 'mjol' składają się również fascynacje transowymi archaicznymi pieśniami, surowymi nagraniami terenowymi, słuchowiskiem a także noisem w jego różnych odcieniach. Ważną rolę odgrywa tu zarówno improwizacja jak i zakomponowane elementy składające się na historie wygrzebane gdzieś pod mchem, znalezione w szczelinie muru, podsłuchane na klatce schodowej lub wykrzyczane przez różne stworzenia.


❒ JOANNA SZUMACHER
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, artystka sztuk wizualnych, kuratorka i organizatorka koncertów oraz wydarzeń artystycznych, w tym cyklu „Byle do wiosny”. Współwłaścicielka kasetowego labelu -Super-, ukierunkowanego na muzykę eksperymentalną i improwizowaną. W swoim solowym projekcie łączy noise, drone, muzykę elektroakustyczną i nagrania terenowe, opierając twórczość na improwizacji. Swoje utwory tworzy za pomocą syntezatora MIDI, looperów, innych efektów gitarowych i urządzeń elektronicznych. Występowała w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Opolu oraz w podczas Festiwalu Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku. Współtworzy z Mikołajem Tkaczem trap-noise'owy kolektywy BETON, a z Izabelą Robakowską performatywno-muzyczny duet Smutne Kobiety (field recording, noise, free-impro). Jesienią nakładem Requiem Records ukaże się jej wydawnictwo przygotowane wspólnie z Pawłem Cieślakiem.
Artystka dźwiękowa, performerka, ilustratorka i tłumaczka. Studiowała Sztukę Dźwięku na University of The Arts London. Uczestniczyła w Laboratorium Głosu Olgi Szwajgier oraz licznych warsztatach prowadzonych m.in. przez Meredith Monk. Zaangażowana w ruch muzyki eksperymentalnej Muzykoterapia w Krakowie. W swoich poszukiwaniach i działaniach koncentruje się wokół możliwości eksploracji, większej świadomości oraz redukcji hałasu w przestrzeni miejskiej.W sierpniu 2012 r. opublikowała swój pierwszy debiutancki album 'Hoarse Whisper'. Jej ostatnie projekty to warsztaty 'field recordings' "Łowcy Dźwięków" w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz ścieżka dźwiękowa do choreografii 'A Hint of Wasabi' dla Adugna Dance Company, w Playmouth (UK) we współpracy z kompozytorem Jamiem Hamiltonem.
MELANIE VELARDE
Australijska artystka dźwiękowa, aktualnie mieszka w Berlinie. W 2001 roku obroniła tytuł magistra na akademii RMIT w Melbourne na wydziale nowych mediów (studia dźwiękowe). Melanie wykorzystuje nagrania terenowe do produkcji audio/sensualnych tekstur dźwiękowych, które mogą być doświadczane w zdefiniowanych przestrzeniach, głównie w formie instalacji dźwiękowo wizualnych i performance’u. Jej prace były dotychczas prezentowane w galeriach i podczas festiwali sztuk w Australli, w Chinach, Danii, Niemczech jak również w artystycznych audycjach radiowych.Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, na co dzień mieszkająca w Berlinie. Artystka uznana w kraju i za granicą, współpracująca z licznymi teatrami, galeriami oraz klubami. Jej prace skupiają się na obsesji na temat nośników energii elektrycznej oraz dziwnych dźwięków organicznych. Jej intuicyjne i analogowe performance wykorzystujące światło, dźwiękowe obrazy i obiekty jako narzędzia, doprowadziły do współpracy z muzykami, teatrami, galeriami, klubami, projektantami mody i artystami. Występowała m.in. w ramach: Transvisualia, Free Form Festival, Unsound, Warsaw Electronic Festival, Piksel in Notway, Electrovision London, CynetArt_08. Jej występy oraz prace można było podziwiać także w Galerii Zachęta czy w Teatrze Rozmaitości w Warszawie i Volksbühne w Berlinie.
Organizator: Kolonia Artystów
Patronat medialny: Trzecia Fala, Konkubinat Kultury, Glissando, Nowe Idzie od Morza, trojmiasto.pl