WYKŁAD / DJ SET
15.12.2015 l Biblioteka im. dr. W. Bełzy l Bydgoszcz
start: 18:00 / wstęp: FREETRACKLISTA

MARCIN DYMITER
/link FB/

Tracklista” to cykl wykładów poświęconych istotnym zagadnieniom muzyki. Autorski projekt Marcina Dymitera (emiter, niski szum, Flora Quartet, emiter_franczak audio video performance, BAZA). Tracklista była prezentowana m.in: CSW Zamek Ujazdowski (Warszawa), BWA w Tarnowie, Uniwersytet im.M.Kopernika (Toruń), Galeria El (Elbląg), Teatr w oknie (Gdańsk), Muzeum Miasta Gdyni. W przygotowaniu publikacja ze zbiorem tekstów.

Głównym założeniem Tracklisty jest edukacja i zapoznanie odbiorcy z ciągle mało znanymi kierunkami w muzyce XX i XXI wieku jakimi są np. sztuka dźwiękowa (z ang. sound art), field recording, muzyka eksperymentalna, ambient czy muzyka improwizowana. XX wiek przyniósł wiele nurtów, idei i koncepcji, a muzyka weszła w tak liczne interakcje, że stała się przestrzenią dla studiów humanistycznych, gdzie sam dźwięk (i jego przemiany) może być traktowany jako istotny kod kulturowy poddany omówieniom i interpretacjom wychodzącym daleko poza język samej muzyki. W związku z tym, że muzyka współczesna zajmuje w edukacji marginalną rolę lub prezentuje się zazwyczaj utarte szlaki, utrwalając dość schematyczne postrzeganie muzyki, pojawiła się idea Tracklisty jako otwartego spotkania i wspólnego słuchania. Muzyka jest spuścizną kultury, znakiem tożsamości, pamięci ale też trwałą wartością kultury – to w niej obserwujemy przemiany estetyczne, które niejednokrotnie zapowiadają przemiany społeczne i kulturowe.


 MARCIN DYMITER / EMITER
Związany z polską sceną muzyki elektronicznej, eksperymentalnej oraz improwizowanej. Swoje działania muzyczne rozpoczął w 1990 roku wraz z zespołem Ewa Braun. Związany był także z formacjami: Mordy, Gamadisco, Chlupot mózgu, Ludzie. Grał z Paulem Wirksuem w duecie MAPA. Z Krzysztofem Topolskim tworzy projekt emiter.arszyn. Prowadzi także gitarowy projekt niski szum. Od 2000 roku tworzy jako Emiter. Jego nagrania były zamieszczone w kompilacji dla pisma "The Wire". 


Producent muzyczny. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Wspólnie z Ludomirem Franczakiem  organizuje interdyscyplinarny festiwal mikro_makro oraz tworzy audiowizualny projekt emiter_franczak. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu (m.in. field notes). Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską i pisarzem Danielem Odiją, z którym tworzy literacko-muzyczną formację Linie Północne oraz cykl słuchowisk na żywo Słuchaj uchemWspółpracował i grał z muzykami z obszarów elektroniki, jazzu i awangardy oraz muzyki współczesnej, m.in.: Rosą Arruti, Le Quan Ninhem, Robem Mazurkiem, Ingarem Zachem, Sophie Agnel, Thomasem Lehnem, Ignazem Schickiem, Johnem Butcherem, Axelem Dornerem, Andrew Sharpleyem, Wolfgangiem Fuchsem, Krzysztofem Knittlem, Mikołajem Trzaską, Mikołajem Pałoszem, Raphaelem Rogińskim, Patrykiem Zakrockim, Markiem Chołoniewskim, Tomaszem Chołoniewskim, Dagną Sadkowską, Michałem Górczyńskim, dj Lenarem, Pawłem Nowickim, Kubą Staruszkiewiczem.