FESTIWAL
12-14.11.2015 l Neon Side l Wrocław l www.biedopad.pl
start: 20:30 / wjazd: 15 / 20 / 30 / 60 złBIEDOPAD

FESTIWAL MUZYKI NIEZALEŻNEJ


"Wrocławskie Neony x BDTA x Listopad = BIEDOPAD. Trzy dni, czternastu artystów. Albo i więcej, bo szykujemy niespodzianki i odkryjemy parę tajemnic na miejscu. Kilku z nich będzie we Wrocławiu po raz pierwszy po dłuższej przerwie, kilku z nich po raz pierwszy w ogóle, a Iron Noir nawet odwiesiło działalność żeby wystąpić w sobotę - co z tego wszystkiego będzie dalej? Czas pokaże. A oprócz koncertów będzie również składanka na tłoczonym CD z niepublikowanymi w większości utworami występujących na festiwalu artystów. Do kupienia tylko podczas koncertów za 10zł, albo w prezencie do każdego zakupionego karnetu trzydniowego."Organizator: Wrocławskie Neony
Kurator: Michał Turowski / BDTA
Oprawa graficzna: Maciek Misiewicz

Bilety:
Bilety od 1.10 do kupienia na barze (Neon Side) albo przez bdta.8merch.com. Tylko 120 karnetów i po 50 biletów jednodniowych.
20zł (Czwartek, 12.11)
30zł (Piątek, 13.11)
15zł (Sobota, 14.11)
60zł (Karnet trzydniowy + CD)


Program:

> 12/11/2015
Mirt + Palcolor + Souvenir De Tanger + Heroiny (Piotr Kurek) + DJ Ryan R

> 13/11/2015
Kolega Doriana + Złota Jesień + Stara Rzeka + Kaseciarz + DJ Radar

> 14/11/2015
Kucharczyk + John Lake + Iron Noir + Czarny Latawiec + ...


MIRT
Tomek Mirt muzyk, malarz, projektant współtwórca pierwszej polskiej manufaktury produkującej syntezatory modularne XAOC Devices, właściciel niezależnych oficyn wydawniczych cat|sun i saamleng, współpracujący z wytwórniami Monotype Records i Bocian. Jako artysta nie pozwala się łatwo zaszufladkować, wychodząc od estetyki ambientu, postindustrialu, folk, psychodelii czy techno w unikalny sposób łączy dźwiękowe eksperymenty z przystępnością pozbawioną banału. Płynnie porusza się między chaosem i porządkiem, błędem a celowością działania, rozmyciem a drapieżnością, wreszcie między brzmieniami kreowanymi na analogowych modularach, dźwiękami instrumentów akustycznych i odgłosami otoczenia.Współpracował z wieloma ważnymi dla sceny elektronicznej i eksperymentalnej artystami z całego świata, m.in. z Ralphem WechowskimWolframemAngelicą CastelóHati czy Black Forest/Black Sea. Na żywo występował na takich imprezach jak UnsoundWIFFlussi czy Donau Festival. W swoim dorobku ma kilkanaście albumów, w tym dziewięć solowo wydanych w Polsce, Włoszech i USA. Unikalny styl wypracował grając przez lata z zespołami One Inch of Shadow, oraz Brasil and The Gallowbrothers Band, przede wszystkim jednak występując solowo i w duecie z Magdą TER.


PALCOLOR
Wyrosły z fascynacji sceną Skam/Warp i library music projekt Emila Macherzyńskiego, grający teraz głównie minimalistyczny, mocno improwizowany ambient/IDM na analogowych syntezatorach i maszynach perkusyjnych. Zadebiutował w 2013 roku kasetą "Moontrap" w oficynie BDTA i od tamtego czasu regularnie koncertuje. Udziela się też w noise’owej Złotej Jesieni i projekcie E F M z Filipem z kIRk / Mszy Świętej w Altonie i Maciejem z Gaap Kvlt. W 2014 roku, razem z Joanną Świderską założył kasetową oficynę Jasień. Ostatnio nakładem wytwórni BDTA ukazał się jego nowy album "Rogue Planet".
Warszawski producent muzyczny Wiktor Milczarek, który należy do kolejnego pokolenia europejskich twórców tworzących wyobrażoną krainę Orientu. W 2014 roku wydał dwie płyty (''I'' i ''II''), obydwie wyszły nakładem niezależnej oficyny wydawniczej BDTA. Jego muzyka to niezwykła pocztówka dźwiękowa wysłana z wojny domowej na Bliskim Wschodzie. W tle wirujący Derwisze, stada owiec i perwersje Hassana I Sabbaha. Fantomy i halucynacje.
❒ HEROINY
Piotr Kurek to zamieszkały w Warszawie muzyk, multiinstumentalista autor projektu Piętnastka, Heroiny i kilku albumów wydanych nakładem Sangoplasmo, Digitalis, Cronica Electronica. Współpracował z licznymi muzykami i teatrami, m.in. z Sylvią Monnier (jako Suaves Figures), Pawłem Romańczukiem (Małe Instrumenty), Stephanem Mathieu, Arturasem Bumsteinasem Hubertem Zemlerem (Betaville, Piętnastka). Koncertował na festiwalach w kraju i zagranicą. Kurek świadomie nawiązuje do najważniejszych muzycznych zjawisk przełomu lat 60-tych i 70-tych nadając im aktualny kontekst, jednocześnie unikając wyraźnej klasyfikacji. Cechą charakterystyczną jego utworów jest hipnotyczny rytm oraz bardzo bogate, pełne niuansów, brzmienie instrumentów klawiszowych.Piotr Kurek to także jeden z współtwórców Brutażu i kurator imprez Smutaż, poniekąd parodiujących tę pierwszą, na których usłyszycie najbardziej depresyjne piosenki tego świata. Nowym projektem artysta daje upust swojej fascynacji post-punkiem i brudem DIY house, jaki znamy z L.I.E.S. czy LA Club Resource, ale również amatorskim funkiem i muzyce syntezatorowej. Już wkrótce stołeczne Dunno wyda debiutancki album Heroin "Ahh-Ohh" na winylu, wcześniej jeden utwór pojawił się na kasetowym samplerze tej wytwórni. Premiera płyty planowana jest na jesień 2015.


❒ DJ RYAN R
Ezoteryczno-egzotyczny alias jednego z najciekawszych wrocławskich dj’ów. W projekcie Ryan R prezentuje niecodzienne sety bazujące na afrykańskich tempach, erudycyjnej biegłości w operowaniu wątkami etnicznymi z całego świata i wysokiej dynamice zwinnego miksu. Certyfikat jakości prosto z górnego Portobello Road.
❒ KOLEGA DORIANA
Zespół powstał w 2012 roku we Wrocławiu. Gra improwizacje wykorzystujące elementy free jazzu, noise’u i muzyki aleatorycznej. Zajmuje się też realizowaniem partytur graficznych i kompozycji aleatorycznych gitarzysty, Maurycego Wiliczkiewicza. W przeciągu ostatniego roku Kolega Doriana zdążył zagrać wiele koncertów, wystąpić na przeglądzie muzyki improwizowanej Art of Improvisation we Wrocławiu i odbyć trasę koncertową z zaprzyjaźnionym zespołem awangardowym Bachorze. Ich debiutanckie CD zatytułowane po prostu „Kolega Doriana” ukazało się we wrześniu nakładem BDTA.
Zaczęło się od grania w piwnicy w Ustce w domu sąsiadującym z sierocińcem, a gdy Miłosz Cirocki (wokal, gitara), Mikołaj Kołaczek (perkusja) i Kuba Malinowski (gitara) przeprowadzili się do Warszawy, założyli pełnoprawny zespół. W ciągu istnienia grupy przewinęły się przez niego jeszcze dwie basistki, ale stałym członkiem został Emil Macherzyński, współprowadzący wytwórnię Jasień i posiadający elektroniczny projekt Palcolor. Po kilkunastu występach Złota Jesień wydała singiel "Młynów", rok później w Jasieniu ukazała się kaseta "Girl Nothing" i CD w Instant Classic. Znani są głównie z intensywnych koncertów, które prawie zawsze kończą się kontuzjami i zepsutymi gitarami. Mało techniki, dużo bezsensownej agresji. Mili ludzie poza gitarzystą solowym. Jako inspiracje członkowie zespołu podają Thinking Fellers Union Local 282, Unwound, Sonic Youth, Sun City Girls, Lil B i Zelienople.
 STARA RZEKA
Solowy projekt Kuby Ziołka. Artysta tworzy muzykę na przecięciu dźwięków akustycznych, elektrycznych i elektronicznych przy użyciu gitar, efektów, sampli, instrumentów dętych oraz własnego głosu. Każdy jego koncert  ma swój niepowtarzalny charakter, gdyż uzależniony jest od miejsca, czasu, instrumentu i nastroju. Ziołek jest zafascynowany zarówno formami i strukturami (abstrakcyjnymi i konkretnymi), jak i czystą energią płynącą z właściwości samego dźwięku. Jako Stara Rzeka wydał do tej pory jeden album "Cień chmury nad ukrytym polem", który ukazał się na CD nakładem Instant Classic i na kasecie nakładem Few Quiet People (obecnie Latarnia Records).Koncertował z różnymi składami na festiwalach m.in. w Londynie, Liverpoolu, Barcelonie czy Nowym Jorku. Ziołek mieszka, nagrywa i tworzy w Bydgoszczy oraz w Tleniu w Borach Tucholskich. Jest twórcą grupy towarzysko-artystycznej Milieu L'Acéphale oraz współtwórcą licznych projektów muzycznych m.in.: Alameda 3HokeiT’ien LaiEd WoodInnercity Ensemble. W 2013 roku został nominowany do prestiżowej nagrody Paszporty Polityki, za swoją działalność na polu muzyki alternatywnej. Na październik 2015 zaplanowana jest premiera nowego albumu.


KASECIARZ
Kaseciarz to zespół, który gra tatusinego rocka z matecznym zadziorem dla pryszczatej młodzieży. Zespół powstał w 2011 roku z inicjatywy Maćka Nowackiego, który zapragnął nagrać płytę, używając aparatury nagrywającej, którą miał pod ręką. Wraz z wydaniem debiutu "Surfin' Małopolska" Kaseciarz zaczął działać jako trio i w 2013 roku wydał płytę "Motörcycle Rock And Roll", która była wariacją na temat krautrocka z motywem motoryzacyjnym w tle. 
W listopadzie 2015 zespół wydaje płytę "Gay Acid", która jest konceptualną opowieścią o zmaganiach pewnego muzyka grającego niegdyś w amerykańskim zespole DuVraine Connection. Ten właśnie materiał będziecie mieli szansę usłyszeć PREMIEROWO w DZIKu. Muzyka, którą gra Kaseciarz to mieszanina garage, psychedelic, surf, albo po prostu Dziadostwo Rock. Obecnie zespół działa w składzie: Artur Rębisz, Szymon Keler, Maciej Nowacki.
❒ DJ RADAR
Radek Włodarski - Ur. 1977, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Ex członek zespołu noise’owego Kaleka, współinicjator grupy dźwiękowej Sonda. Obecnie prowadzi solowy projekt eksperymentalny Synthopia. Na poznańskiej scenie od prawie 20 lat. Działa w obszarze muzyki, instalacji i kolażu. W realizacjach dźwiękowych porusza się w postindustrialnych klimatach, proponując mutacje dźwięków natury z przemysłowymi odgłosami maszyn.


 JOHN LAKE
John Lake to przybysz z zatęchłych, bagiennych jezior. Dźwięki, które tworzy wypełnione są błotnistą, duszną do granic wytrzymałości syntezatorową miazgą, bazującą na atmosferze grozy, mroku i tajemnicy, pociętą transowym, monotonnym rytmem. Niektórzy nie mogą powstrzymać się od tańca, inni tylko wiją się ze strachu. John Lake to eksperymentalny projekt muzyczny Łukasza Dziedzica, który przy różnych okazjach wciela się w różne role - artysty, kuratora, twórcy projektu Lugozi, a swego czasu również, wraz z Wojtkiem Kucharczykiem, 1/2 duetu IRON NOIR.


Jako John Lake wydał do tej pory w BDTA trzy wydawnictwa: „Sun Worshipers” EP, kasetę „King in Yellow” oraz bardzo dobrze ocenianą płytę „Carcosa”, a także miniDVD z teledyskami do utworów „Depth” i „King in Yelow”. Solo lub w kooperacji wydał też kilka płyt i udzielał się na kilku kompilacjach, m.in: Lugozi „"There Is Strong Shadow Where There Is Much Light“, „Remixes/Reworks”, Iron NoirLes Chiffres”, kompilacje „Exterritory”, „Pogorzelec Finally RMXD”, „Sealesia 3”, „PL2UA”.
Koncertował z różnymi projektami, m.in na Supermarket Art Fair w Szwecji, Festiwalu Ars Cameralis, 8 Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, na Strefie Monotype w Warszawie, czy krakowskim Unsound Festival. Nowy album John'a Lake'a "Strange Gods" ukazał się pod koniec sierpnia 2015 nakładem Mik Musik & Strefa Szarej.


Wydawca, artysta, menedżer, muzyk, i designer. Działa aktywnie od wielu lat efektywnie łamiąc granice i podziały w sztuce. Ma na koncie kilkadziesiąt płyt, wiele wystaw, książki, albumy i mnóstwo innych rzeczy. Znany jest w Polsce i za granicą – koncertował od Moskwy, Mińska i Tel Avivu przez Paryż i Londyn, aż po Nowy Jork, Miami i Mexico City. Prace wystawiał w nie mniej egzotycznych miejscach, nawet w Betlejem. Od 1995 prowadzi wydawnictwo Mik.Musik.!. Jego zespoły i projekty to The Complainer, Mołr Drammaz, Retro*Sex*Galaxy, Pathman, Go Underground To See More Animals, HWDJazz, Iron Noir. W 2013 roku otrzymał nagrodę w kategorii „Aktivista Roku” przyznaną przez magazyn Aktivist. Przyłożył swą rękę do sukcesu m.in. RSS B0YS i Zamilskiej. Od 2014 jest kuratorem sceny Carbon Atlantis/Carbon Central na katowickim festiwalu Tauron Nowa Muzyka.
❒ IRON NOIR
"Duet Wojciech Kucharczyk / Łukasz Dziedzic. Postetno, posthouse, postdark i yes wave. Są w stanie improwizować bez końca lub w bardzo jasno sprecyzowanym celu. Używają akustycznych instrumentów samplowanych na żywo, tworząc złożone, rytmiczne konstrukcje. Lub ich nie używają. Lub nie używają instrumentów w ogóle. Żadnych." Ten tekst obowiązywał dwa lata temu. Ich debiutancki materiał ukazał się na CDR nakładem BDTA w lutym 2014 roku, niedługo potem zespół zawiesił działalność. Odwiesza ją specjalnie na okazję naszego festiwalu. Z nowym bagażem doświadczeń, z nowym wszystkim co może być nowe. Czy ten cytat opisujący zespół jest jeszcze aktualny? Czas pokaże. Co będzie z nimi dalej? Czas pokaże.Krytyk muzyki oraz twórca, kurator, dj i producent - Daniel Brożek. Sonorystyczny plądrofonista, dźwiękowy imperialista. Jego produkcje, równie kolorowe, co płyty z których gra, to wyraz zadumy nad ponadczasowością rytmu Czarnego Lądu i mocą nierównomiernie temperowanych strojeń. Aktywny na polach sztuki dźwięku i krytyki muzycznej, kurator Canti Illuminati Festival i Sceny Dźwiękowej Przeglądu Sztuki Survival. DJ i producent muzyczny (oficyny Mik.Musik! i BDTA), krytyk (m.in. GlissandoNotes na 6 tygodni, Ruch Muzyczny, Rita Baum, EMD, ArtPapier, Radio Sitka). Występował na żywo na festiwalach takich jak UnsoundTauron Nowa Muzyka czy wrocławska Energia Dźwięku.