KONCERT / WERNISAŻ
19.11.2015 l Galeria Starter l Warszawa
start: 19:00 / wstęp: FREE


ANDRZEJ TOBIS

BARTOSZ ZASKÓRSKI


Wernisaż wystawy Andrzeja Tobisa - "Grzyby w filatelistyce, w malarstwie, w umyśle" oraz koncert Bartka Zaskórskiego. Wystawa czynna do 09.01.2016

Grzyby są reducentami – rozkładają martwe organizmy na związki chemiczne, dzięki czemu materia może krążyć w ekosystemie, stając się w kolejnych cyklach budulcem dla nowych organizmów. Niektórzy mówią, że gdyby nie grzyby, to cała ziemia pokryłaby się wielometrową warstwą opadłych z drzew liści. Ta wizja jest jednak zbyt optymistyczna – bez grzybów pełny obieg materii w przyrodzie byłby niemożliwy, więc świat taki jakim go znamy w ogóle przestałby istnieć. Mozolna, obejmująca wszystko destrukcja dokonywana przez grzyby sprawia, że rzeczywistość wciąż może się przekształcać.

Znany z realizacji fotograficznego projektu A – Z (Gabloty edukacyjne) Andrzej Tobis występuje tym razem w roli malarza, w dodatku malarza wątpiącego. Wielopoziomowa i wielowątkowa struktura wystawy czerpie ze źródeł tego zwątpienia, a punktem wyjścia stają się znaczki pocztowe – znaczki z motywem grzybów, znaczki z motywem malarstwa (seria Malarstwo Polskie i Współczesne malarstwo polskie), znaczki ze stemplem w kształcie grzyba.


Z charakterystyczną dla siebie precyzją i humorem Tobis analizuje występowanie motywu grzyba używanego nie tylko jako znaku graficznego, ale również jako symbolu dekonstruującego, zmieniającego porządek czy znaczenie. Ze zręcznością porusza się on po obszarach wspólnych dla trzech przenikających się tematów, jakimi są: znaczki pocztowe, grzyby i malarstwo. Najnowsze prace Tobisa układają się w rodzaj paranaukowej rozprawki, powstałej w toku przeprowadzonej kwerendy, bogatej w konteksty historyczne i geopolityczne, a prowadzącej do zaskakujących i wyrażonych z pewną dozą tęsknoty wniosków.

Wystawie towarzyszy autorski komentarz – przewodnik Andrzeja Tobisa.


BARTOSZ ZASKÓRSKI
Ur. 1987. Studiuje na ASP Katowice. Zajmuje się rysunkiem, projektuje książki, pisze i nagrywa słuchowiska, tworzy obiekty. Jako muzyk działa pod nazwą Mchy i porosty. Pochodzi ze wsi Żytno. Lubi siadywać na górce. Jako rysownik współpracował z: Kwartalnikiem "Opcje", Kwartalnikiem "M/I", Teatrem Śląskim, wydawnictwami płytowymi: Instant Classic, Nasiono Records, BDTA, Chaosynod, XVP oraz zespołami/projektami muzycznymi: Alameda 5, Fuka Lata, Thaw, Siła, Rez Epo, XV Parówek. 23 listopada tego roku, nakładem warszawskiego labelu audio/wideo Pointless Geometry ukaże się jego album "Bardzo ciepłe lato".