by Tomasz Łochowicz
IMPREZA / KONCERT
31.10.2015 l LAS l Poznań
start: 21:00  / wstęp: 12 zł


za dusznoO J U N


I PRZYJACIELE


za duszno - cykl wieczorków zapoznawczych z muzyką niepoważną prowadzony przez Karolinę Karnacewicz (Polly Týkk) i Piotra Tkacza (DJ 2 Lewe Ręce) od 2013 roku. Dotychczas pojawili się podczas niego ANFS, Moopie, Jurg Haller, Nina i Good News z Golden Pudel, Run Dust, Wojciech Kucharczyk, RSS B0YS, Zamilska, Lutto Lento, Wilhelm Bras, We will fail, Adrian Mancuso, Czarny Latawiec, Radek Dziubek, Jacek Staniszewski, Konrad Gęca, Zaumne, Bumro.


Ojun towójka muzyków spotkała się w bezkresnej dźwiękowej tajdze u ujścia Jeniseju, gdzie jeden z nich przyprowadził do wodopoju swoje stadko reniferów, a drugi poszukiwał platyny. Pierwszy zabijał nudę grając na ukulele, a drugi nagrywał otaczające go odgłosy (choćby pieśców i piżmowców). Uciekając przed lampartem amurskim schronili się w jaskini, tu, by umilić sobie czas, zaczęli razem muzykować. Szczęśliwie znaleźli tam fantastyczny syntezator Aelita, który zaszczepił w nich miłość do maszyn wytwarzających dźwięki. Tak narodził się Ojun.
Wiedząc, że chętnie improwizują z innymi muzykami, zaproponowaliśmy im spotkanie z:
● wędrującym głosem Pauliny Miu Zielińskiej
Patrykiem Daszkiewiczem, powszechnie znanym jako Demonszy, miłośnikiem taśm i nadpsutych sprzętów grających
Maciejem Maciągowskim, magistrem akustyki zgłębiającym tajniki syntezatora modularnego w takich składach jak Bachorze i Lata
● poszukiwaczem nowych form Patrykiem Szusterem, młodym wilkiem, który jako Isola zadebiutował na za duszno w marcu tego roku;
●starym wilkiem morskim Piotrem Tkaczem, który choć uwielbia mapy, to często podróżuje nie korzystając z nich. 
Będzie też grała DJ Morgiana prosto z kosmosu (i z serca) oraz DJ 2 Lewe Ręce zawsze krzywo ∅


 OJUN
Projekt improwizowanej elektroniki, na który składają się manipulacje samplerowymi repetycjami i nagraniami terenowymi z krain postsowieckiej północy i wschodu. Ojun to duet Adama Frankiewicza (Grupa Etyka Kurpina) - laptop, elektronika i Adriana Piaseckiego (Aggtelek) - efektory, elektronika, ect. Punktem wyjścia działalności Ojun są surowe, hałaśliwe dźwięki, zbijane w transową strukturę i poddawane ciągłej obróbce w czasie rzeczywistym, luźno inspirowane tradycjami wywodzącymi się z mitologii Jakutów i srogą rzeczywistością północnej Rosji. Coroczne wyprawy do Murmańska od trzech lat zasilają bibliotekę sampli Ojuna. Jako tape project występowali na takich festiwalach jak Up To DateMagnetofonKn Fest, oraz gościnnie w teatrach. Na na jesieni tego roku planowana jest premiera ich pierwszego albumu w kasetowym labelu Pointless Geometry.
❒ PATRYK SZUSTER / ISOLA
 MACIEJ MACIĄGOWSKI
Magister akustyki, muzyk-ignorant, elektronik-amator. Tworzy dźwięk używając syntezatora modularnego. Interesuje go niedoskonałość aparatury, zakłócenia i sprzężenie zwrotne. Współtworzy zespoły Bachorze, Cococlock i Lata, wykonujące muzykę improwizowaną na żywo. 
 PAULINA MIU ZIELIŃSKA
Performerka, kompozytorka, instruktorka śpiewu. Przysłuchuje się światu, pielęgnując uważność na osobliwe mikro-zdarzenia w jego dźwiękowej tkance. Wędruje po miastach, bagnach, lasach, zamarzniętych jeziorach Suwalszczyzny, skąd pobiera próbki dźwiękowe do swoich kompozycji. Nagrywa swój własny głos by go później ciąć i składać od nowa.
Improwizuje i eksperymentuje. Śpiewa na scenie i w ciemnych uliczkach. Z wielką ochotą odkrywa kolejne słowa i zwroty swojego własnego improwizowanego języka, który przywędrował do niej z dalekiej Półocy i towarzyszy jej od dzieciństwa. Specjalizuje się w alternatywnej edukacji wokalnej. Zachęca i ośmiela innych do śpiewu i improwizacji głosowej w ramach Pracowni Głosu Wędrującego, prowadzi także warsztaty z archaicznej techniki śpiewo - krzyku. PATRYK DASZKIEWICZ / DEMONSZY
Muzycznie wypowiada się w projekcie solowym „demonszy”, jak również improwizując w różnych konfiguracjach. Grając używa głównie samplera, walkmanów i kilku efektów oraz samego miksera potraktowanego jako kolejny instrument. Do tej pory można było go usłyszeć m. in. na Placard Headphones Festival – impreza towarzysząca Unsound Festival 2008, w lipcu 2011 na Open Source Festival w Sopocie, w 2012 w Niemieckim Flensburgu w ramach prezentacji Mikro-Makro (kuratorzy Ludomir Franczak i Marcin Dymiter), czy w 2013 podczas festiwalu muzyki improwizowanej Friv w Poznaniu, oraz regularnie podczas mniejszych klubowych koncertów. Wraz z Pawełem Doskoczem i Piotrem Tkaczem tworzy eksperymentalny Sumpf.
 PIOTR TKACZ
Improwizator, didżej, krytyk, organizator. Gra przede wszystkim na gramofonie przy użyciu przedmiotów, czasem stosując tylko przedmioty, codziennego (nie)użytku, a zdarza mu się też wykorzystywać winyle. Współtworzy następujące grupy / projekty / zespoły: Kurort (2008) z Pawłem Bukowskim (gitara basowa) i Patrykiem Lichotą (saksofon z preparacjami). W tym samy roku rozpoczął działalność Revue svazu českých architektů z Hubertem Wińczykiem (generator fal sinusoidalnych).
Mikołajem Tkaczem tworzy dwa duety, Radioda oraz Tkacze (2013). Stupor z Patrykiem Lichotą (saksofon z preparacjami) i Fryderykiem Liskiem (komputer), Lata z Maciejem Maciągowskim (syntezator analogowy), Ryzykowna wyprawa batyskafem (2013) z Patrykiem Daszkiewiczem (elektronika, taśmy) i Patrykiem Lichotą (saksofon z preparacjami) oraz  Tirips (2013-2014) z Aleksandrą Grünholz (laptop). Jest otwarty na nowe spotkania improwizacyjne, wykonuje także partytury tekstowe i graficzne. Nagrywał m.in. z Alice Hui-Sheng Chang, Hermanem Müntzingiem, Pascalem Battusem i Seijim Morimoto.


Razem z Patrykiem Lichotą współprowadzi Audiosferę w Radiu Afera. Współorganizuje festiwal FRIV, a także wiele koncertów, pokazy filmowe, pogadanki, spotkania itp itd. Jako DJ 2 Lewe Ręce swój brak umiejętności prezentował w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Oslo, Ostrawie, Pradze i chciałby jeszcze gdzieś. Teksty krytyczne publikował m.in. w Glissando, M/I, Czasie Kultury, Dwutygodniku, Muzykotece Szkolnej i Nowamuzyka.pl. Prowadzi stronę poświęconą Literaturze na Świecie  oraz Teksty Trzecie, gdzie uwalnia różne ciekawe artykuły. Od kwietnia 2013 współprowadzi tumblr czyni.
Interesuje go kontekst i pretekst oraz mapy, zwłaszcza stare.

Jedna z prowadzących za duszno - zagra set didżejski pielęgnujący noise'owe i (post)-industrialne rabatki, czym przygotuje grunt dla tych występów. Zajmuje się eksplorowaniem (dźwięków) kosmosu, lubi scenę haską i sukulenty.