WYKŁAD / SPOTKANIE / DJ SET
20.10.2015 l Centrum Amarant l Poznań
start: 18:00 / wstęp: FREE

/link FB/

Wykład Piotra Tkacza o współczesnej czeskiej scenie muzycznej i jej związkach z Polską. Po wykładzie Karolina Karnacewicz połączy twórców z obu krajów w swoim specjalnym secie didżejskim.

Mimo tego, że Czechy są sąsiadem Polski, niewiele wiemy o tamtejszej muzyce. Jeśli już, to kojarzone są zespoły działające od dawna, jak na przykład The Plastic People of the Universe, a o tym, co robią młodzi czescy twórcy obecnie mamy raczej nikłe pojęcie. Co dziwne, mimo bliskości geograficznej, muzycy z obu krajów rzadko ze sobą współpracują. W wykładzie Piotr Tkacz przybliży przypadki takich wspólnych działań, choćby Martina Blažíčka i Krzysztofa Topolskiego, Lukáša Jiřički i Roberta Piotrowicza, Mikoláša Chadimy i Zeniala. Będzie też mowa o innych istotnych współczesnych twórcach i ośrodkach, jak choćby Školská 28

W temat wprowadzi Piotr Tkacz - publicysta, organizator, didżej improwizator, pomysłodawca cyklu "Historie muzyki". Jego teksty ukazały się między innymi w Dwutygodniku, Glissando, 2+3D, Fragile, HIS Voice. Z wykładami gościł w toruńskim Kulturhauz i Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, a w poznańskim HAT Center prowadził spotkania dotyczące "Sonic Warfare" Steve'a Goodmana.
Po wykładzie Karolina Karnacewicz zaprezentuje specjalnie przygotowany set didżejski łączący muzykę z Czech i Polski autorstwa artystów, którzy inaczej nie spotkaliby. W ten sposób przekroczymy nie tylko granice geograficzne i stylistyczne, ale też zadziałamy na przekór linearności czasu.

Wydarzenie jest częścią obchodów dwudziestolecia działalności galerii Bludný kámen z Opavy.


KAROLINA KARNACEWICZ
Poznanianka z wyboru, która wyraz swojej fascynacji muzyką Europy Środkowo-Wschodniej daje poprzez didżejowanie, pisanie o niej oraz organizowanie imprez i koncertów. Z tego względu została zaproszona na festiwal Tauron Nowa Muzyka, gdzie na scenie Carbon Central zaprezentowali się nieszablonowi artyści z regionu. Publikowała chociażby dla czeskich magazynów HIS Voice i A2 oraz Easterndaze, PopUp. Jako DJ Morgiana zadebiutowała w klubie LAS, kiedy to zainspirowana arcydziełem Juraja Herza zaimprowizowała abstrakcyjny winylowy set do jego filmu. Wcześniej znana jako Polly Týkk. Stworzyła podcasty prezentujące polską muzykę dla kanadyjskiej serii Forbidden Planet oraz czeskiego Ditchmagu
 PIOTR TKACZ
Improwizator, publicysta, didżej, krytyk, organizator. Gra przede wszystkim na gramofonie przy użyciu przedmiotów, czasem stosując tylko przedmioty, codziennego (nie)użytku, a zdarza mu się też wykorzystywać winyle. Współtworzy następujące grupy / projekty / zespoły: Kurort (2008) z Pawłem Bukowskim (gitara basowa) i Patrykiem Lichotą (saksofon z preparacjami). W tym samy roku rozpoczął działalność Revue svazu českých architektů z Hubertem Wińczykiem (generator fal sinusoidalnych).
Mikołajem Tkaczem tworzy dwa duety, Radioda oraz Tkacze (2013). Stupor z Patrykiem Lichotą (saksofon z preparacjami) i Fryderykiem Liskiem (komputer), Lata z Maciejem Maciągowskim (syntezator analogowy), Ryzykowna wyprawa batyskafem (2013) z Patrykiem Daszkiewiczem (elektronika, taśmy) i Patrykiem Lichotą (saksofon z preparacjami) oraz  Tirips (2013-2014) z Aleksandrą Grünholz (laptop). Jest otwarty na nowe spotkania improwizacyjne, wykonuje także partytury tekstowe i graficzne. Nagrywał m.in. z Alice Hui-Sheng Chang, Hermanem Müntzingiem, Pascalem Battusem i Seijim Morimoto.


Razem z Patrykiem Lichotą współprowadzi Audiosferę w Radiu Afera. Współorganizuje festiwal FRIV, a także wiele koncertów, pokazy filmowe, pogadanki, spotkania itp itd. Jako DJ 2 Lewe Ręce swój brak umiejętności prezentował w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Oslo, Ostrawie, Pradze i chciałby jeszcze gdzieś.
Teksty krytyczne publikował m.in. w Glissando, M/I, Czasie Kultury, Dwutygodniku, Muzykotece Szkolnej i Nowamuzyka.pl. Prowadzi stronę poświęconą Literaturze na Świecie  oraz Teksty Trzecie, gdzie uwalnia różne ciekawe artykuły. Od kwietnia 2013 współprowadzi tumblr czyni.