KONCERT
15.10.2015 l MS1 l Łódź
start: 20:00 / wstęp: 8 zł

JOHN TILBURY

CELINE CONDORELLI

WOJCIECH TRACZYK
/link FB/

Postać Johna Tilbury, legendarnego brytyjskiego pianisty, improwizatora i interpretatora Mortona Feldmana w nieoczekiwany sposób łączy się z kolekcją Muzeum Sztuki. W zbiorach instytucji znajduje się dzieło artystki i architektki Céline Condorelli, która, nawiązując do przestrzennych projektów Władysława Strzemińskiego, zaprojektowała przedmiot, wykorzystywany przez Tilbury'ego podczas koncertów. Tego wieczoru będzie można ów przedmiot zobaczyć w muzeum po raz pierwszy. Usłyszymy repertuar pianisty oparty na Samuelu Becketcie oraz improwizowany koncert z Wojciechem Traczykiem.


JOHN TILBURY
Urodzony w 1936 roku, jest brytyjskim pianistą i improwizatorem. Studiował fortepian w Royal College of Music u Arthura Alexandra oraz u Jamesa Gibba, a także - dzięki stypendium polskiego rządu - w Warszawie u Zbigniewa Drzewieckiego, gdzie poznał Zygmunta Krauze, z którym później założył pierwszy polski zespół muzyki współczesnej "Warsztat Muzyczny". W 1968 wygrał konkurs muzyki współczesnej Gaudeamus w Holandii i od tego czasu koncentruje się na wykonywaniu muzyki eksperymentalnej i awangardowej. Z grupą AMM związał się w roku 1980. Od lat znany jest i ceniony za wykonywanie utworów najwybitniejszych twórców XX-wiecznej awangardy muzycznej: Johna Caga, Corneliusa Cardewa, Christiana Wolffa, a w szczególności Mortona Feldmana.
Architektka mieszkająca w Londynie, której praktyka skoncentrowana jest na architekturze jako wsparciu i interfejsie. Rozwija krytyczne modele tworzenia wystaw i przestrzeni publicznej. Wykłada w London Metropolitan University. Jest autorką publikacji wydanej w 2009 roku przez Sternberg Press zatytułowanej Support Structures. Jest również współzałożycielką Eastside Projects - galerii prowadzonej przez artystów w Birmingham.


Absolwent Wydziału Jazzu PSM im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Zbigniewa Wegehaupta oraz Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kontrabasu Adama Kowalewskiego. Jego artystyczne poszukiwania skoncentrowane są na budowaniu indywidualnego języka w oparciu o szeroko rozumianą tradycję muzyczną. Współpracuje z wieloma muzykami i współtworzy projekty prezentujące różne stylistyki. Występował z takimi artystami jak: Marcin Masecki, Maria Peszek, Kasia Nosowska, Muzykoterapia, Tworzywo Sztuczne, Timeless, Telewizor, Zimpel&Traczyk&Rasz Trio. Cechą wspólną jego projektów jest oryginalność brzmienia i emocjonalna siła wyrazu.


Współorganizatorami koncertu są: Fundacja 4.99, Instytut Adama Mickiewicza