WARSZTATY
19.09.2015 l Zachęta l Warszawa
start: 17:00 / wstęp: FREE (obowiązują zapisy)


WARSZTATY DLA DOROSŁYCH


Warsztaty towarzyszą wystawie „Ogrody”.

Zapisy: tel. 22 556 96 51 (od wtorku do niedzieli w godz. 12–20) lub informacja@zacheta.art.pl

Liczba miejsc ograniczona / wstęp wolny / zbiórka w holu głównym.

Wydarzenie może zostać udostępnione również dla osób niesłyszących i niewidomych: opatrzone audiodeskrypcją i tłumaczone na PJM. Prosimy o podanie przy zapisach informacji, czy uczestnik jest osobą niewidomą lub niesłyszącą i czy będzie potrzebował pomocy audiodeskryptora, tłumacza PJM lub pętli indukcyjnej.

Lżej – ławeczka taktylna, czyli dotknięci dźwiękiem.

Za pomocą specjalnych urządzeń – transduktorów – dźwięk zamienimy w wibrację. Na tej właśnie zasadzie działa praca Krzysztofa Topolskiego Lżej prezentowana na wystawie Ogrody. Spory transduktor wprowadza specjalnie przygotowaną drewnianą ławeczkę w drgania. Można je poczuć siadając na niej lub dotykając jej. Z daleka też słychać dźwięk, bowiem ławeczka działa trochę jak głośnik. Będziemy eksperymentować z różnymi transduktorami i wprowadzać przedmioty w drgania. Na warsztatach doświadczycie dźwięku, który potrafi poruszać przedmioty.


Perkusista, muzyk elektroniczny, improwizator, autor instalacji dźwiękowych i soundartowych projektów. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise i soundscape. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic. Komponuje przy użyciu komputera, tworzy instalacje dźwiękowe oraz realizuje nagrania terenowe.

Organizuje prezentacje i wykłady poświęcone muzyce współczesnej, akustycznej ekologii i sztuce dźwięku, prowadzi warsztaty. Pomysłodawca serii  wykładów popularyzatorskich "Muzyka współczesna dla gospodyń domowych". Kurator festiwalu Soundplay oraz cyklu warsztatów Dźwiękowiska w CSW Łaźnia w Gdańsku, gdzie również organizował projekty edukacyjne "Warsztaty Piezo" oraz "Roślinki, owoce i kwiatki". Z saksofonistą Tomaszem Dudą tworzy projekt Arszyn/Duda. Współpracuje, współpracował lub występował okazjonalnie z wieloma artystami, kuratorami i grupami.

W 1998 był jednym z założycieli Pracowni Ludzie Gdańsk, współtworzył również grupę Ludzie. Udzielał się w projekcie Rogulus X Szwelas oraz w zespołach Kobiety, Dzieci Kapitana Klossa. Publikował swoją muzykę w wytwórniach, Sangoplasmo, Post_PostNefryt,  Monotype, AudiotongSqrtLado Abc, Plg, Konkretourist. W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2007 zrealizował projekt: Arszyn_Emigrant. Był stypendystą Museums Quartier w Wiedniu (2004), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2010, 2013), Fundacji Wyszehradzkiej w Galerii Skolska 28 w Pradze (2011) oraz Fundacji ArtsLink w Nowym Jorku – rezydencja w Ohio Sate University Shool of Music (2013). Przebywał i pracował w ośrodku muzyki elektroakustycznej EMS w Sztokholmie (2013). Brał udział w wielu festiwalach: Unsound, Line_in : Line_out, Wien Modern ’03, Stimul '05, Echofluxx '11, '12, Prague, Jazz and Experimental Music from Poland, '11 i '12, London.