KONCERT
26.09.2015 l Przestrzeń Prywatna l Warszawa
start: 19:00 / wstęp: 10 zł


SUN AND RAIN MUSIC DUO

JĘDRUCH / REJMAN


❒ SUN AND RAIN MUSIC DUO
Muzyka improwizowana, kontemplacyjna, niekiedy żartobliwa. Iwona Jędruch - skrzypce, misy dźwiękowe, gong i Andrzej Rejman - fortepian.
ANDRZEJ REJMAN
Kompozytor, improwizujący pianista, autor piosenek i muzyki filmowej. Obecny na wielu płytach z muzyką medytacyjną i użytkową rozpowszechnianą na całym świecie. Członek International Society of Improvised Music. Zaczerpnięte z tytułu cyklu felietonów Jerzego Waldorffa powiedzenie „Muzyka łagodzi obyczaje” znalazło swoje stałe miejsce we współczesnej mowie polskiej. Doskonale też opisuje twórczość Andrzeja Rejmana, urodzonego w 1956 roku warszawskiego kompozytora, którego utwory instrumentalne - jak sam twierdzi - cechuje nastrój nostalgii i medytacyjnej refleksji. Artysta gry na fortepianie uczył się już od siódmego roku życia i pianistyce pozostał wierny do dzisiaj. Chętnie jednak sięga po instrumentarium elektroniczne, tworząc utwory z pogranicza gatunków, stylistycznie nawiązujące do postimpresjonizmu, przy sporych wpływach harmoniki jazzowej.


Muzyka ta wydana została na kilkudziesięciu płytach w Polsce, Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii, pełniła rolę ilustracyjną podczas setek wernisaży sztuki, imprez okolicznościowych czy pokazów multimedialnych, była wykorzystywana w reklamie radiowej i telewizyjnej, a także w wielu filmach i reportażach telewizyjnych. Twórczość Andrzeja Rejmana to także piosenki, tworzone głównie do lirycznych tekstów autorów współczesnych oraz XX-wiecznych poetów. Kompozycje te wykonują takie gwiazdy polskiej estrady, jak Grażyna Auguścik, Robert Janowski czy Stanisław Wenglorz.


IWONA JĘDRUCH
Improwizatorka, skrzypaczka, wokalistka, gongini. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat ośmiu. Ukończyła Liceum Muzyczne i PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) w Gdańsku. Uczyła się u prof. S. Hermana, prof. L. Galona i in. Studiowała także na Uniwersytecie Gdańskim i SGPiS w Warszawie.
Stosuje własne techniki wydobywania dźwięku w celu wyeksponowania kolorystycznych i dynamicznych walorów dźwięku, co ma istotny wpływ na kształtowanie się formy muzycznej i przebiegi emocjonalne w jej muzyce.


Gra solo i w duetach o niekonwencjonalnym składzie z Tadeuszem SudnikiemMichaelem ZerangiemZdzisławem PiernikiemAliną MleczkoPawłem ProchnowskimMałgorzatą Kołcz i in. Występuje w kraju i za granicą na licznych koncertach kameralnych i festiwalowych (na Małej WJ w ramach MFMW Warszawska Jesień, Międzynarodowym Festiwalu Kultury Hiszpańskojęzycznej "Viva Flamenco" i wielu innych.). Wielokrotnie brała udział w audycjach i nagraniach radiowych i telewizyjnych.

Wypełnia dźwiękiem przestrzeń plastyczną i sceniczną w projektach łączących dźwięk z kolorem i ruchem w ramach współpracy z Seweryną Gugała-Stolarską - tkanina artystyczna, Anną Stolarską-Przybysz, Wandą Badowską-Twarowską, Edytą Dzierż, i in. - malarstwo; Antonem Groschem - fotografia oraz z Elżbietą Pastecką - Studio Mimart w Warszawie, Jarosławem Kuszą - Studio Eksperymentalne Sztuka Mroku w Łodzi. Prowadzi także autorskie warsztaty improwizacyjne i rozwojowe SZTUKA DŹWIĘKU SZTUKĄ ŻYCIA, wykorzystuje harmonizującą funkcję wibracji dźwięku w kontakcie indywidualnym. Pisze felietony.