KONCERT
20.09.2015 l SDQ l Warszawa
start: 20:00 / wstęp: 15 zł


❒ MARCIN OLAK TRIO
Marcin Olak Trio to jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie jazzowej. To, co wyróżnia ten skład spośród innych projektów, to oryginalne instrumentarium i stylistyka. W centrum brzmienia tria znajduje się gitara klasyczna, czasem akustyczna. To wyjątkowo rzadko spotykana sytuacja.
To zespół akustyczny, użycie elektroniki sprowadzone jest do niezbędnego minimum. To pozwala na wykorzystanie pełnej, naturalnej palety barw i dynamiki instrumentów. Muzycy mogą zatem zagrać z jednej strony mocniej, a z drugiej dużo delikatniej – możliwości wyrazowe tego zespołu są naprawdę duże.

Zespół został zaproszony do udziału w festiwalach jazzowych i gitarowych: FRE3 JAZZ DAYS (2012), Warsaw Summer Jazz Days (2013, 2008 – ten koncert został zarejestrowany przez TVP Kutura), Guitar City (2005, 2008), Jazz Juniors (2005), Jazz w Ruinach (2007, 2009), Jazz na Buduku (2006, 2008, 2012) i innych. Jednym z ciekawszych był występ podczas Warszawskiego Festiwalu Gitarowego (2008), gdzie po raz pierwszy zaprezentowany został koncert Marcina Olaka na trio i orkiestrę.W październiku 2012 r. ukazała się nowa płyta Marcin Olak Trio, zatytułowana „Crossing Borders”. To trzecia płyta w dorobku tria, po ciepło przyjętych przez krytykę i słuchaczy albumach „Simple Joy” i „Zealot”. Nagrana muzyka to oryginalne połączenie współczesnej kameralistyki i jazzu, zbliżone w charakterze do działań takich twórców jak Henry Treadgill czy Ralph Towner. Na płycie znalazło się dwanaście utworów: obok kompozycji Olaka można usłyszeć trzy melodie ludowe Witolda Lutosawskiego w wariacyjnych opracowaniach lidera, a także kompozycje pozostałych członków zespołu: Huberta Zemlera i Macieja Szczycinskiego.