Fot. Dorota Murzynowska
KONCERT
18.09.2015 l Przestrzeń Prywatna l Warszawa
start: 19:00 / wstęp: 20 zł


BRACIA DEMBELE
/link FB/

Po fenomenalnym koncercie w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej, muzyka z Burkina Faso zagości w Przestrzeni Prywatnej!

Niezwykle uzdolnieni bracia Dembele pochodzą z rodziny griotów, którzy w społeczeństwach zachodniej Afryki odgrywają rolę depozytariuszy ustnie przekazywanej tradycji: zarówno pieśni i muzyki, jak też i historii. Muzykiem był ich ojciec, tutaj zaś można posłuchać ich wujka i cioci.

Jednak chociaż muzyka towarzyszyła ich życiu od zawsze, bracia mówią, że grać nauczyli się sami. Podobnie jak opowiadają polscy wiejscy muzykanci: mistrzów należało po prostu podsłuchać, a nie liczyć na to, że dadzą jakieś wyraźne wskazówki. Dlatego muzyka, którą usłyszymy na koncercie jest wypadkową tradycji oraz indywidualnej improwizacji tworzonej tu i teraz, dla tej konkretnej publiczności.

Massa i Noumassa Dembele występowali już wcześniej jako nastolatkowie w Warszawie. W 2009 roku na festiwalu Skrzyżowanie Kultur zagrali z dziecięcym zespołem Faso Djigui, a w tym roku również zagoszczą na festiwalu 27 września na koncercie dla dzieci.

W międzyczasie można ich czasem usłyszeć na warszawskich ulicach i placach wrzucając coś do kapelusza, albo też przybyć do Przestrzeni Prywatnej! Zapraszamy bardzo serdecznie, to okazja, jakiej nie można przegapić! Na koncercie w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej, który odbył się w zeszłym tygodniu, muzyka braci oczarowała publiczność i pozwoliła nam przenieść się daleko, daleko od warszawskiej rzeczywistości. Powtórka przed nami!