KONCERT
05.09.2015 l Centrum Amarant l Poznań
start: 20:15 / wstęp: 12 zł

/link FB/


34-letni gitarzysta odwiedził po raz pierwszy Poznań podczas zeszłorocznego festiwalu FRIV, teraz powraca z koncertem solowym.


Ido Bukelman poszukuje dróg wydobywania coraz to nowych dźwięków, wymagających jak również delikatnych, ze swojego instrumentu od czasu, gdy miał 12 lat. Gra w różnych projektach, między innymi Ground Birds (duet banjo-kontrabas), EFT (Electro Free Trio), free jazzowym Haunt Trio, jak również solo (gitara, banjo, perkusja).
Od czasu wydania w 2009 albumu “City Tail” ze swoim trio, wykształcił indywidualny styl gry. Wtedy przywoływał jako punkt odniesienia harmolodykę Ornette'a Colemana i techniczne wyczyny Jimiego Hendrixa.Ze swoim trio, jak też z innymi grupami, grał trasy koncertowe i występował na festiwalach w Europie. Współpracował często z takimi izraelskimi muzykami jak Albert Beger i Harold Rubin czy mieszkający w Nowym Jorku Yoni Kretzmer, należy do najaktywniejszych artystów izraelskiej sceny muzycznej. Oprócz tego grał między innymi z brazylijskim perkusistą Airto Moreirą, niemieckim perkusistą Günterem "Baby" Sommerem, trębaczem Axelem Dörnerem, norweskim saksofonistą Frode Gjerstadem oraz w kwartecie free jazzowym z Mikołajem Trzaską.Od 2010 roku często występuje solo grając akustycznie. Na swoich albumach, jak i podczas koncertów, skupia się na gitarze akustycznej dodając do tego smyczkowane banjo, dzwonki i elementy zestawu perkusyjnego – na wszystkim grając jednocześnie. Poza tym jest obecnie członkiem wyjątkowego trio EFT, które w śmiały sposób łączy swobodną improwizację, elektronikę, free jazz, rock i noise. Ido jest jednym z założycieli awangardowej wytwórni OutNow Recordings. Jest również pedagogiem, uczy improwizacji i prowadzi grupy grające muzykę improwizowaną na Muzik College w Tel Awiwie.