by Nina Adrjanczyk Graphic Art
KONCERT
26.09.2015 l Kolonia Artystów l Gdańsk
start: 19:00 / wstęp: 15 złAKPATOK

STEFAN WESOŁOWSKI


/link FB/
AKPATOK
Eksperymentalny projekt Dawida Adrjanczyka (TUNDRA). Artysta w swoich pracach skupia się na interakcjach pomiędzy muzyką a naturą, archaicznymi formami dźwiękowego doświadczenia, pustką i bezruchem. Jego muzyka łączy w sobie idiom współczesnych form muzycznych, medytatywny charakter muzyki dawnej i minimalistyczną modalność. Podczas koncertów wykorzystuje tradycyjne instrumentarium (instrumenty wędrowne, pasterskie), preparowaną gitarę, organy wiatrowe oraz nagrania terenowe i taśmy. Założyciel i lider awangardowej grupy Akpatok Ensemble, współpracuje z Projektem Karpaty Magiczne, grupą Tundra oraz ze swoją żoną Niną, wraz z którą wykonuje archaiczne pieśni z Europy Wschodniej, jak również transowe kompozycje przepełnione duchem freak folk. PATRYK DASZKIEWICZ / DEMONSZY
Muzycznie wypowiada się w projekcie solowym „demonszy”, jak również improwizując w różnych konfiguracjach. Grając używa głównie samplera, walkmanów i kilku efektów oraz samego miksera potraktowanego jako kolejny instrument. Do tej pory można było go usłyszeć m. in. na Placard Headphones Festival – impreza towarzysząca Unsound Festival 2008, w lipcu 2011 na Open Source Festival w Sopocie, w 2012 w Niemieckim Flensburgu w ramach prezentacji Mikro-Makro (kuratorzy Ludomir Franczak i Marcin Dymiter), czy w 2013 podczas festiwalu muzyki improwizowanej Friv w Poznaniu, oraz regularnie podczas mniejszych klubowych koncertów. Wraz z Pawełem Doskoczem i Piotrem Tkaczem tworzy eksperymentalny Sumpf.
STEFAN WESOŁOWSKI
Kompozytor, skrzypek, producent muzyczny związany z amerykańską wytwórnią płytową Important Records (Coil, Merzbow, Jozef Van Wissem, Eliane Radigue) i brytyjskim publisherem Mute Song (Nick Cave, Swans, Max Richter, Jóhann Jóhannsson). Ma na swoim koncie dwa autorskie albumy. W 2008 roku nakładem Gusstaff Records/Fundacja Pointa, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury, ukazała się w Polsce debiutancka Kompleta - utwór napisany do tekstów brewiarzowych na dwa głosy, kwartet smyczkowy i elektronikę. W maju 2015 roku we francuskim wydawnictwie Ici D'ailleurs (Matt Elliot, Dälek, EZ3KIEL, Chapelier Fou) ukazała się reedycja tego materiału w formatach LP/CD/Digital.W październiku 2013 podczas festiwalu Unsound miała miejsce premiera kolejnego albumu artysty - Liebestod. Wydany przez wytwórnię Important Records materiał spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez międzynarodową krytykę. Wpływowy amerykański portal Indie Shuffle nazwał album "prawdziwym narkotykiem", kanadyjski magazyn Textura "prowokacyjnym, zaskakującym i poruszającym", holenderski Caleidoscoop "zapierającym dech w piersiach arcydziełem".
W 2014 roku Wesołowski podpisał kontrakt z brytyjskim publisherem Mute Song. W tej chwili pracuje nad kolejnym albumem. W Kolonii zaprezentuje szkice nowego materiału pod nazwą Rite Of The End.

Projekt realizowany ze środków własnych (Do It Anyway).