KONCERT
16.08.2014 l Królikarnia l Warszawa
start: 04:30 / wstęp: FREE


W BRZASK no. 9


KRZYSZTOF PENDERECKI

KAZIMIERZ SEROCKI

VLADIMIR IVKOVIC
/link FB/


Ze wszystkich legend na jakie targnął się W Brzask w tym roku, ta jest prawdopodobnie najbardziej obudowaną twierdzą. Świt jest jednak porą śmiałków i dodaje animuszu. Pomaga wyrównać odległe dystanse.

W pierwszej części wysłuchamy pieśni Krzysztofa Pendereckiego i Kazimierza Serockiego w wykonaniu sopranistki Łucji Szablewskiej, barytona Szymona Mechlińskiego oraz pianisty Macieja Piszka. „Niebo w nocy” „Cisza” i „Prośba o wyspy szczęśliwe” to wczesne utwory Krzysztofa Pendereckiego powstałe w oparciu o poezję Leopolda Staffa i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Cykle „Oczy powietrza” i „Serce nocyKazimierza Serockiego stanowią efekt zainteresowania kompozytora technikami punktualizmu i dodekafonii, a za tekst do nich posłużyła również poezja Gałczyńskiego oraz Juliana Przybosia. Warto wspomnieć, że niektóre z wierszy to erotyki.

Tak rozpoczęty dzień celebrować będziemy w towarzystwie Vladimira Ivkovica. Vladimir jest didżejem. Rezyduje w Düsseldorfie, w tamtejszym Salonie Amatorów przy Muzeum Sztuki Współczesnej. Zaczynał w Belgradzie i w tamtejszej, jugosłowiańskiej, tradycji klubowej jest też osadzony. Z braku dostępu do płyt tanecznych uczynił swój atut i zaczął grać te "nietaneczne" na sposób jak najbardziej "imprezowy". Uniwersytecka muzyka komputerowa, muzyka afrykańska, teatralna, soundtracki i dźwięki niechciane - wszystko to służy mu do lepienia małej skromnej rzeźby, jaką jest każdy z jego setów. Jeśli nie wierzysz w praktykę didżejską i w różnicę miedzy puszczaniem "kawałków" a graniem z płyt, to chyba najlepszy moment, żeby to zmienić.


Program koncertu :

Kazimierz Serocki
„Oczy powietrza”* (1957) do słów Juliana Przybosia:
– „Spotkanie”,
– „Bez”,
– „Chwila”,
– „Ścieżka”,
– „Wieczór”.

Krzysztof Penderecki
„Niebo w nocy” ** (1955) do słów Leopolda Staffa
„Cisza”** (1955) do słów Leopolda Staffa

Kazimierz Serocki
„Serce nocy” ** (1956, w wersji z 1958) do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego:
– „Noc”,
– „Epistoła dla zakochanych”,
– „Spotkanie z matką”,
– „Sanie”,
– „Księżyc”.

Krzysztof Penderecki
„Prośba o wyspy szczęśliwe”* (1958) do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
„Czyś ty snem była”* (1981) do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera

* Łucja Szablewska – sopran
** Szymon Mechliński – baryton
Maciej Piszek – fortepian