KONCERT
19.07.2014 l Królikarnia l Warszawa
start: 04:00 / wstęp: FREE


W BRZASK no. 8


JACEK PLEWICKIKSIĘŻYC
/link FB/


Istnieje kilka legend starających się wytłumaczyć obecność króliczego kształtu na powierzchni Księżyca. Jedna z nich opowiada o dwóch bóstwach. Pierwsze dzielnie wskakuje w ogień i poświęca, by stać się Piątym Słońcem. Drugie potrzebuje czasu, dopiero za czwartym razem decyduje się ofiarować swoje ciało na rzecz zaistnienia Księżyca. Za swoją opieszałość musi ponieść karę - świeci słabszym światłem niż Słońce. W czasie przeistoczenia bóstwo miało postać królika.

W Brzask lubi rewidować prawdy dawnych legend, dlatego lipcowe słońce powita z zespołem Księżyc - grupą śmiałków i śmiałczyń znanych z heroicznej walki o dobre imię słowiańskiego mistycyzmu w muzyce. W zeszłym roku, po blisko dekadzie wrócili oni do swych praktyk, co nie uszło uwadze londyńskiego wydawnictwa Blackest Ever Black. Na rodzimym rynku muzycznym związani z Obuh Records.

W dalszą część poranka poprowadzi nas Jacek Plewicki, pomagający przy wydarzeniach Brutaż i Światło. Zwolennik i oponent prostych rozrywek. Publiczność W Brzasku mogła go poznać podczas zeszłorocznych setów dedykowanych utworom ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.


★  KSIĘŻYC
Polski zespół muzyczny. Działał w latach 1990-1996, reaktywowany w 2014 r. Członkami zespołu są Agata Harz (śpiew), Katarzyna Smoluk (wokale), Robert Niziński (instrumenty dęte i klawiszowe), Lechosław Polak (instrumenty klawiszowe, taśmy) oraz Remigiusz Mazur-Hanaj (taśmy, teksty).

Księżyc uformował się w 1990 i początkowo był żeńskim projektem wokalnym a cappella, inspirowanym słowiańską muzyką ludową z Ukrainy, Bułgarii, Polski i Białorusi. Grupę tworzyli: Agata Harz, Katarzyna Smoluk oraz Olga Nakonieczna (rodowita Ukrainka). Zabłysnęły one m.in. występem w warszawskim więzieniu na ulicy Rakowieckiej. Z triem współpracowali Lechosław Polak i Remigiusz Hanaj. W 1991 r. grupa wystąpiła na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, gdzie zdobyła nagrodę dziennikarzy.


Sami muzycy określali swoją muzykę jako psychodeliczno-etniczny minimal. Dodawali też: Tworzymy muzykę, która jest mało nachalna. Teksty zespołu powiązane były symboliką Księżyca jako symbolem kobiecości, tajemnicy, przemiany i śmierci. Koncerty grupy przybierały zazwyczaj postać jednorazowego wystąpienia, przez co grupa jest zaliczana do charakterystycznych zjawisk w historii polskiego performance 1989-95.[2] Przy stronie wizualnej wystąpień współpracowali z grupą: Mariusz Szachowski, Sylwester Łuczak, Kaja Dybowska i Mateusz Chołodowski.


W 1993 powstała pierwsza płyta Księżyca - singel zatytułowany "Nów", zarejestrowany podczas "podziemnego" koncertu w opuszczonym jeszcze podówczas wrocławskim kościele św. Wincentego. Singiel składał się z czterech utworów i trafił na polski rynek w 1994. Przedtem zespół opuściła Olga Nakonieczna, a przyłączył się do niego Robert Niziński. Jesienią 1996 do sklepów trafiła długogrająca płyta zatytułowana "Księżyc".


Agata Harz i Remigiusz Mazur-Hanaj kontynuowali swoje poszukiwania w kręgu muzyki wiejskiej in crudo, związali się ze Stowarzyszeniem Dom tańca, by stworzyć w końcu m.in kapelę Wędrowiec (od 2004). W 2014 r. zespół został reaktywowany i zagrał w Polsce kilka koncertów, między innymi w Krakowie (Unsound), CSW Zamek Ujazdowski z Ivą Bittovą.