KONCERT
29.07.2015 l Cafe Kulturalna l Warszawa
start: 22:00 / wjazd: FREE

Zapraszamy na warszawską premierę albumu „Gold of Małkinia”, która ukazała się wiosną tego roku nakładem wytwórni Kilogram Records i od tego czasu zbiera same entuzjastyczne recenzje. W lipcowy wieczór na Placu Defilad zagra trio Shofar, składające się tuzów polskiej sceny niezależnej:

Mikołaj Trzaska - saksofon, klarnet
Macio Moretti - perkusja

Ideą zespołu Shofar jest odnalezienie wspólnego mianownika dla muzycznego dziedzictwa żydów z różnych regionów świata poprzez przefiltrowanie go przez free jazz, a także kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej, która jest dla grupy wciąż żywa.


Gold of Małkinia” to spotkanie zarejestrowane przed dwoma laty w Chicago. Teoretycznie, w 2015 roku nieaktualne – przez pryzmat tego, gdzie obecnie są Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński i Macio Moretti. Ale praktycznie to zapis pewnego konkretnego stanu muzyków, towarzyszącego im podczas trasy po USA. Shofar, wspólnie ze sobą dialogując, wzajemnie kontrapunktuje się kulturami i wpływami. Zawodząca gitara Rogińskiego brzmi czasem bluesowo, czasem afrykańsko, malując bogatą paletę barw. Trzaska sporadycznie wkracza na najbardziej skrajne regiony muzyki free – raczej wyciąga ze swojego instrumentu mistyczne frazy, momentami wysuwając się na pierwszy plan i grając solo, kiedy indziej przekrzykuje się z Rogińskim, dialogując w formie nigunów (magicznych pieśni religijnych wprowadzających w trans) lub bazując na nich wtedy, gdy muzyka pozwala się ponieść, dryfuje, podróżuje. Równie często obaj muzycy brzmią niczym jeden wspólny instrument, kiedy równolegle grają te same melodie. I wtedy pojawia się Moretti, który na perkusji gra inaczej w każdym ze swoich składów, ale jednocześnie jego charakterystyczny i wyrazisty język także tutaj zaznacza swoją obecność. Zarówno wtedy, gdy wyraziście buduje rytm kompozycji, stanowiąc oparcie dla solówek Rogińskiego lub Trzaski. Ale też wtedy, gdy to właśnie jego instrument ma największy wpływ na wydźwięk utworu – tak jest z rewelacyjną partią w „Nigun 108″, gdzie to właśnie bębny i spazmatyczna kaskada na talerzach wynosi utwór na rozszalałe wyżyny free, ale też bardzo emocjonalnego brzmienia.

„Gold of Małkinia” to koncert, którego chce się słuchać wielokrotnie i nawet jeśli jest „nieaktualny datowo”, to rezonuje na tyle silnie, że wciąż można odczuwać moc, która płynie z tej muzyki. Liczymy na to, że jego warszawska odsłona będzie równie wciągająca i emocjonująca.
(tekst na podstawie recenzji autorstwa Jakuba Knery / Nowe Idzie Od Morza)


O Placu Defilad:
"Marzyło się nam tętniące życiem centrum miasta. Otwarte na potrzeby mieszkańców i turystów. Nie gadamy - robimy. Sprawdźcie nas."

Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych na Placu Defilad dostępnych na facebookowym profilu oraz na stronie www.