KONCERT
23.07.2015 l Dwie Zmiany l Sopot
start: 20:00 /  wstęp: 20 zł


JERZY MAZZOLL

SŁAWEK JANICKI
/link FB/

"Pierwsze wspólne granie trzeba by datować na początek lat 90-tych, a może nawet końcówkę 80-tych poprzedniego wieku. 
Poważna wspólna praca wiąże się z powstaniem „Mózgu” (w Bydgoszczy) 31 marca 1994 i pierwszym wspólnym tam koncertem 14 kwietnia tegoż roku, podczas którego powstały nagrania na płytę „a” zespołu „Mazzoll & Arhythmic Perfection”.
Duety innych muzyków były zawsze dla nas ulubioną formą wypowiedzi, tak wyjątkową, iż sami zdecydowaliśmy się na nią publicznie, zdaje się tylko raz.
Teraz zapraszamy Państwa na ten drugi, jeszcze bardziej wyjątkowy raz." - Sławek Janicki


 MAZZOLL
Wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtutworząc ideę Arhythmic perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce. Na początku lat 90 spotkał Dereka Baileya i na jego osobiste zaproszenie wyjechał do Londynu na legendarny już festiwal company week.Producentem jego pierwszej płyty „Perplex” był Tony Oxley. Mazzoll współpracował także z orkiestrą Django Batesa i kwartetem Petera Brötzmanna. Wydał serię płyt „Diffusion Ensamble”, improwizując na scenie z artystami różnych dziedzin sztuki. W czasie tej praktyki spotkał Petera Kowalda oraz Olgę Szwajgier i poprowadził z nimi warsztaty, które miały wpływ na całe pokolenie muzyków. Tworzył festiwal Art Depot zajmujący się naturą improwizacji w różnych kulturach. Wydał 15 płyt, które zmieniły oblicze polskiej muzyki improwizowanej. Lata 2012 i 2013 to czas jego powrotu na rynek wydawniczy, na którym ukazały się kolejno płyty: „Minimalover”, „Jeden dźwięk i Pan Bóg” oraz oczekiwana „Responsio Mortifera”, a także „Rite of spring variation. w duecie z Tomaszem Sroczyńskim”.Muzyk, filmowiec, kreator działań artystycznych, współtwórca i główny zarządzający legendarnym klubem Mózg w Bydgoszczy, współtwórca i główny szef warszawskiego oddziału klubu „Mózg”, twórca i szef Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych “MÓZG FESTIVAL”. Działalność artystyczną rozpoczynał w połowie lat 80 dwudziestego wieku.
Od ponad 25 lat czynnie działa na międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej. Jako muzyk pozostaje całkowicie oddany improwizacji absolutnej, jako najczystszej formie tworzenia muzyki.