By Hubert Zemler
KONCERT
16.06.2015 l Pardon, to tu l Warszawa
start: 20:30 / wstęp: 20 zł


/link FB/

"Po długiej przerwie będziemy mieli ponownie zaszczyt gościć jednego z najważniejszych polskich muzyków ostatnich lat. Jego twórczość jest pod wieloma względami imponująca: zespoły Wovoka, Cukunft, Alte ZachenShofar czy jego solowe dokonania są tego niepodważalnym dowodem. Zapraszamy bardzo serdecznie na koncert połączony z premierą jego drugiej solowej płyty pod tytułem "Raphael Roginski plays John Coltrane and Langston Hughes - African mystic music" (Wyd. Bôłt Records). Tego wieczora gościnnie wystąpi również wybitna wokalistka Natalia Przybysz." - Pardon To Tu


/// RAPHAEL ROGIŃSKI
Gitarzysta, kompozytor, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację poszerzył o muzykologie i etnomuzykologię. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim, jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami, przekładając ich znaczenie na współczesność. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty, których jest liderem: Shofar i Cukunft. Jego twórczość jest pod wieloma względami imponująca: zespoły WovokaAlte Zachen, czy jego solowe dokonania są tego niepodważalnym dowodem.Gra także muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską, ormiańską i inne, wykonując je z muzykami z tych miejsc.
Prymitywna muzyka Ameryki, blues i rock lat 60-tych to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego, która - przefiltrowana - daje o sobie znać w zespołach, jak i koncertach solo. Dogłębne analizowanie technik gitarowych, klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50-tych i 60-tych jest podstawą jego brzmienia.