FESTIWAL
20.06.2015 l Amfiteatr Park Sowińskiego l Warszawa
start: 17:00 / wstęp: FREE


THE ARTISTS 3

/link FB/


The Artists to festiwal poświęcony muzycznym i dźwiękowym projektom artystów sztuk wizualnych, odbywający się poza przestrzenią galerii sztuki. Tytuł nawiązuje do popularnych nazw zespołów muzycznych takich jak np. The Cars, The Beatles czy The Doors, nasuwając skojarzenie z gwiazdorskim światem muzyki popularnej i rządzącymi nim mechanizmami. Program trzeciej międzynarodowej edycji festiwalu obejmuje zróżnicowane postawy sceniczne, począwszy od punka, popu, rocka, poprzez folk, po muzykę elektroniczną, eksperymentalną i noisową. Zaproszeni artyści regularnie koncertują, nagrywają płyty i teledyski, biorą udział w ważnych światowych festiwalach, a ich muzyka trafia do rozgłośni radiowych. W amfiteatrze w Parku Sowińskiego wystąpią takie osobowości sceniczne, jak Dick Verdult, który pod pseudonimem Dick El Demasiado gra popularną w krajach Ameryki Południowej cumbię; Reiness Girls – izraelski rock’n’rollowo-postpunkowy band gitarowy; girls band Elbis Rever inspirujący się latami osiemdziesiątymi; Suzanne Walsh, wokalistka łącząca elementy opery z tradycyjnym śpiewem irlandzkim, a także Duane The Brand New Dog z Detroit, który ogłosił się przyszłością popu.Tegoroczny program przewiduje również występ prekursorów polskiej muzyki awangardowej i noisowej, czyli Szelestu Spadających Papierków. Ta kultowa formacja w latach osiemdziesiątych związana była z gdańską grupą artystyczną Totart. Mikołaj Trzaska i Adam Witkowski wystąpią jako Langfurtka z improwizacją elektroakustyczną. Widzów czeka nieprzewidywalny, dynamiczny występ bezkompromisowej rosyjskiej punkowej grupy I.H.N.A.B.T.B, a także wcielającej się w supergwiazdę muzyki pop ADU, czyli Ady Karczmarczyk. Stałym punktem programu festiwalu The Artists jest występ Igora Krenza i Macia Morettiego, którzy z właściwym sobie ironicznym poczuciem humoru przygotują projekt specjalny otwierający tegoroczną edycję wydarzenia.

LINE-UP
17:00 FRANSUA I BENUA + Igor Krenz
17:30 SZELEST SPADAJĄCYCH PAPIERKÓW
18:15 ELBIS REVER
19:00 I.H.N.A.B.T.B
19:45 ADU (ADA KARCZMARCZYK)
20:15 LANGFURTKA (MIKOŁAJ TRZASKA + ADAM WITKOWSKI)
21:00 REINES GIRLS
21:45 SUZANNE WALSH
22:30 DUANE THE BRAND NEW DOG
23: 15 DICK EL DEMASIADO

AFTERPARTY / CAFÉ KULTURALNA
24:00 WIXAPOL S.A.


/// Fransua I Benua + Igor Krenz
Igor Krenz we współpracy z Maciem Morettim zadebiutowali w pierwszej edycji festiwalu The Artist (2013) jako zespół NAPALM OF DEATH spektakularnym dwusekundowym utworem, rok później wystąpili z Warszawską Orkiestrą Rozrywkową im. I. Krenza. W tym roku zobaczymy trzecią odsłonę ich konceptualno-muzycznej współpracy: jako Fransua i Benua zagrają wraz z Bartkiem Tycińskim muzykę do projekcji filmu Biały trójkąt.

/// ADU (Ada Karczmarczyk)
Ada Karczmarczyk to artystka multimedialna, performerka, blogerka, kompozytorka, i piosenkarka. W swojej twórczości swobodnie łączy elementy z porządku popkultury, duchowości i sztuki. Występując pod pseudonimem ADU, wciela się w supergwiazdę muzyki pop. Nagrywa utrzymane w popowej stylistyce i przeładowane chrześcijańską symboliką wideoklipy, dla których inspiracją jest twórczość Beyoncé, Madonny, Lady Gagi czy Katy Perry. Swoją działalność artystyczną traktuje jako utrzymaną w awangardowej konwencji misję ewangelizacyjną.

/// .H.N.A.B.T.B. 
I.H.N.A.B.T.B powstał w Moskwie jesienią 2004 roku. Muzycy znani są z szalonych występów na żywo, podczas których za każdym razem starają się pokazać coś nowego. Zmieniają instrumenty i ubrania, myją głowy podczas koncertu, na imprezach rave prezentują wykład na temat starożytnej Grecji, w swoich działaniach wykorzystują np. meble czy warzywa, a także włączają do akcji widzów, dając im poczucie aktywnego uczestnictwa w czymś niecodziennym zamiast biernego oglądania show.
W muzyce I.H.N.A.B.T.B tworzy własny język przedziwnych rytmów, ostrych brzmień gitarowych, sugestywnej linii basu i doskonałego pomieszania popowych melodii z punkową energią. Częścią zespołu jest grupa artystyczna EliKuka.

/// Elbis Rever
Elbis Rever powstał w Warszawie w 2007 roku, w jego składzie początkowo były Faezeh Araee, Janina i Aleksandra McCormack, Natalia Vegas i Alba Burgos. Muzyka zespołu stanowi intuicyjną interpretację popu, pomieszanie stylów bez sztywno określonych ram. Szczególnie ważna jest strona performatywna, czego wyrazem są wykonywane w stylu karaoke utwory i budowanie wizerunku prezentującego surowe, a zarazem uwodzicielskie i wrażliwe oblicze zespołu. W ciągu ośmiu lat swojego istnienia grupa występowała w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Francji, Niemczech oraz Hiszpanii, starając się zachować otwarty charakter bez względu na miejsce, koncertując też za pośrednictwem kamer internetowych i zapraszając do współpracy różnych artystów.

/// Szelest Spadających Papierków (Joanna Charchan, Sławek „Ozzi” Żamojda i inni…)
W latach osiemdziesiątych jego muzycy związani byli z gdańską grupą artystyczną Totart i współtworzyli lokalne podziemie artystyczne. Uznawani są za prekursorów polskiej muzyki awangardowej i noise. Była to grupa o płynnym składzie i zmiennym instrumentarium; dzięki otwartej formule przewinęły się przez nią prawie wszystkie ważne postacie gdańskiej sceny, m.in. Joanna Charchan, Sławek „Ozzi” Żamojda, Krzysztof Siemak, Szymon Albrzykowski, Tomasz Ballaun, Paweł „Konjo” Konnak i inni. Zespół legenda, w historii muzyki rozrywkowej zapisał się m.in. tym, że spalił sprzęt nagłośnieniowy w Lipsku i gdańskiej Łaźni, a klubie Buffet jego koncert został przerwany, ponieważ szklanki spadały z półek na głowy barmanów i barmanek.

/// Langfurtka
Langfurtka to projekt dźwiękowy dwóch gdańskich artystów: Mikołaja Trzaski, grającego ze światową czołówką free jazzu, i Adama Witkowskiego, artysty sztuk wizualnych, który czasami śpiewa piosenki w zespołach Samorządowcy oraz Gówno. „Langfurtka” pochodzi od niemieckiej nazwy dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz (Langfuhr), w której mieszkają obaj artyści. Projekt bazuje na odbieraniu i przetwarzaniu audiosfery najbliższego otoczenia, domu, ulicy, dzielnicy. Na tym fundamencie dźwiękowym budowane są elektroakustyczne improwizacje. Instrumentarium to proste analogowe urządzenia, często własnej konstrukcji, oraz saksofony i gitary.

/// Reines Girls 
Muzyka Reines Girls (hebr. Naarot Girls) to oryginalny, rytmiczny rock’n’roll z domieszką romantycznego punka z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Basista Guy Goldstein oraz gitarzysta i wokalista zespołu Roei Freilich grali razem w Hajfie w latach dziewięćdziesiątych. W 2004 roku w Tel Awiwie założyli zespół Naarot Reines. Nazwa została zapożyczona ze slangowego hebrajskiego określenia z lat sześćdziesiątych, oznaczającego „niezbyt atrakcyjne kobiety”, z którymi można było spędzić czas pod koniec dnia przy ulicy Reines. Zespół odegrał ważną rolę w odrodzeniu izraelskiego rock’n’rolla po 2000 roku. W ostatniej dekadzie był kilkakrotnie nagradzany przez izraelską prasę i rozgłośnie radiowe w kategoriach „Najlepszy rockowy zespół roku” oraz „Najlepszy album roku”.

/// Suzanne Walsh
Suzanne Walsh jest artystką wizualną, muzykiem i pisarką z Wexford w Irlandii. W swojej twórczości łączy pisanie, pracę z dźwiękiem, aktorstwo, rysowanie oraz muzykę, eksploruje wątki związane ze światem zwierząt, legendami, przywracaniem stanu dzikości w naturze, tworząc wypowiedzi o spójnej narracji. Gra w rozmaitych zespołach i występuje jako wokalistka towarzysząca w improwizowanych i eksperymentalnych performansach. Jej zainteresowania obejmują tworzenie muzyki do nieistniejących filmów, fałszywe opery klasyczne, koncepcję muzyki jako ekosystemu i śpiewu jako kanalizowania emocji czy opętania. W swoich występach często wywołuje wrażenie narastającego napięcia, aby zdestabilizować i zakłócić nasze poczucie codzienności. Towarzyszyć jej będzie muzyk Patrick Kelleher.

/// Duane: The Brand New Dog
Artysta i muzyk z Detroit. Duane reprezentuje przyszłość muzyki pop. Jego album Brand New Dog, Same Old Tricks stanowi frapującą mieszankę popu z funkową linią basu i elektronicznymi frazami, stworzoną w mieście, z którego wywodzi się zarówno wytwórnia Motown, jak i muzyka techno. Jak sam mówi, Duane to: (niegdyś) zakręcony nastolatek, (dzisiaj) całkiem nowy ktoś, (jutro) artysta komercyjny.

/// Dick El Demasiado
Działania Dicka Verdulta obejmują film, peformans, grafikę, rysunek, rzeźbę, ceramikę, programy radiowe, pisanie tekstów oraz muzykę. Osiągnął status kultowy jako artysta wizualny i muzyk tworzący eksperymentalne brzmieniecumbia lunaticas i experimentales. Występuje pod pseudonimem Dick El Demasiado, jest znany zwłaszcza w Ameryce Południowej, Rosji i Japonii.

/// Wixapol
Wixapol S.A. to projekt muzyczno-estetyczno-społeczny wykorzystujący dziedzictwo ponad 20-letniej historii ekstremalnych odmian muzyki tanecznej i kultury rave, ze szczególnym uwzględnieniem jej polskich aspektów. Wixapol konfrontuje ten obszar zainteresowań z aktualnymi zjawiskami takimi jak postinternet, akceleracjonizm i redefinicja ekstremalnych peryferiów kultury techno.

afterparty
Cafe Kulturalna
PKiN, plac Defilad 1

kuratorzy: Katarzyna Kołodziej, Magdalena Komornicka, Stanisław Welbel
współpraca: Karolina Iwańczyk