FESTIWAL
07-28.06.2015 l Warszawa


/link FB/


BASSO I Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich to interdyscyplinarny projekt muzyczny, który wykracza poza ramy klasycznego festiwalu muzyki poważnej, przy utrzymaniu w centrum programowym szeroko pojętych instrumentów basowych. Jest to wydarzenie wyjątkowe i pionierskie – pierwsze tego typu w Polsce. 

Naczelną ideą przedsięwzięcia jest szeroka prezentacja brzmień i różnorodnych zjawisk artystycznych związanych z instrumentami basowymi oraz uświadomienie podstawowej funkcji najniższych głosów i instrumentów w kulturze muzycznej. Nazwa biennale nawiązuje do historycznej praktyki realizacji basso continuo (stały bas, bas generalny) – najniższego głosu, w którym była zapisana harmonia całości utworu, i który był podstawowym elementem każdego dzieła. Pierwsza odsłona festiwalu koncentruje się na instrumentach strunowych, takich jak: wiolonczela, viola da gamba, gitara basowa i wspak.

Podczas biennale nie zabraknie muzyki współczesnej XX i XXI wieku (inauguracyjny recital jednego z najwybitniejszych europejskich wiolonczelistów Ivana Monighettiego oraz występ Warszawskiej Grupy CELLONET pod artystycznym kierownictwem Andrzeja Bauera). W programie znalazł się także francuski barok, który usłyszymy podczas mistrzowskiego koncertu kameralnego gambisty z Pragi, Petra Wagnera i polskiego wirtuoza klawesynu, Władysława Kłosiewicza. Nie zabraknie jazzu w wykonaniu Krzysztofa Ścierańskiego i improwizacji podczas zamykającego biennale występu czeskiego duetu, Ireny i Vojtěcha Havlovi. Nurty muzyczne będą przeplatały się w ramach każdego koncertu, przełamując schemat pozostawania w ramach czystych i jasno określonych gatunków. Oprócz koncertów odbędą się także wydarzenia towarzyszące: muzyczny happening z udziałem Wojciecha Drozdowicza (suzafon) i Krzysztofa Tomaszewskiego (trąbka), Konkurs Dźwięków Niskich, wykład o akustyce Tadeusza Sudnika, a także prezentacja ciekawych instrumentów – wspaków, autorstwa lutnika Andrzeja Króla

Biennale jest wydarzeniem zaprojektowanym z myślą o zróżnicowanej publiczności, operującym uniwersalnym językiem komunikacji z odbiorcami w różnym wieku. Dawno już tzw. dzisiejsza „muzyka klasyczna” przestała być muzyką rozrywkową, którą przez wieki była. W szeroko pojętej kulturze nastąpił wyjątkowo kategoryczny podział na muzykę „poważną” i „niepoważną”. Wydaje się właściwym artystyczne i twórcze niwelowanie podziałów między różnymi sferami muzycznymi zarówno w warstwie wykonawczej, jak i wśród publiczności oraz poszukiwanie związków i tego, co w tych związkach najbardziej wartościowe. Pierwsza basowa próba tych poszukiwań rusza już wkrótce!

Program Biennale:

❖ 7.06.15, g. 19.00
MARATON CELLO MODERNO 
Zuzanna Sosnowska, Ivan Monighetti (wiolonczela)
W programie: Bach, Lutosławski, Bacewicz, Gubajdulina, Penderecki, Cassado
Zamek Ujazdowski, Sala im. W. Krukowskiego, ul. Jazdów 2
Bilety od 40 PLN.

❖ 14.06.15, g. 19.00
VOYAGE 
Petr Wagner (viola da gamba), Władysław Kłosiewicz (klawesyn)
W programie: Marais, Forqueray, Couperin, Szymański
Polskie Radio, Studio koncertowe im. W. Lutosławskiego, Modzelewskiego 59
Bilety od 40 PLN.

❖ 21.06.15, g. 19.00
COUNTERPOINT 
Warszawska Grupa CELLONET (kierownictwo artystyczne A. Bauer)
W programie: Da Venosa, Berio, Penderecki, Szczetyński, Mantovani, Reich, Wojciechowski, Komeda
Zamek Ujazdowski, przestrzeń galerii, ul. Jazdów 2
Bilety od 40 PLN.

❖ 28.06.15, g. 19.00
OD PRAMENE 
Irena i Vojtěch Havlovi (wiolonczela, viola da gamba, wspak)
Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego, ul. Jazdów 2
Bilety od 40 PLN.

Wydarzenia towarzyszące (wstęp wolny):

❖ 14.06.15, g. 12.00
BASOWO w PODZIEMIU 
Krzysztof Ścierański (gitara basowa)
W programie: Bach, Ścierański
Podziemie Kościoła Pokamedulskiego, ul. Dewajtis 5

❖ 15, 16, 17.06.15, godz. 10.00
KURS MISTRZOWSKI Petra Wagnera
Piwnice Zamku Ujazdowskiego, ul. Jazdów 2

❖ 21.06.15, g. 12.00
KONKURS DŹWIĘKÓW NISKICH oraz MUZYCZNY HAPPENING 
Wojciech Drozdowicz (suzafon), Krzysztof Tomaszewski (trąbka)
Podziemie Kościoła Pokamedulskiego, ul. Dewajtis 5

❖ 21.06.15, g. 19.00
WYKŁAD Tadeusza Sudnika o akustyce
Zamek Ujazdowski, przestrzeń galerii, ul. Jazdów 2

❖ 28.06.15, g. 19.00
SPOTKANIE z Andrzejem Królem (twórcą instrumentu wspak)
Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego, ul. Jazdów 2


BILETY na koncerty: 7, 14, 21 i 28 czerwca o godz. 19.00 można kupić za pośrednictwem punktów sprzedaży sieci Eventim, a także w dniu koncertu na 2 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.

Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

Więcej informacji pod adresem e-mail: forte@csw.art.pl lub tel. kom. +48 507 015 713.