KONCERT
16.06.2015 l Koniec Świata l Toruń
start: 19:00 / wstęp: FREE


J E S I E Ń

/link FB/

"We wtorek w Końcu Świata nie lada gratka dla słuchaczy nietuzinkowej gitarowej muzy. Zagra u nas postpunkowe Munnen ze Szwecji w ramach trasy przez polskie ziemie. Jako support toruńska Jesień, która promować będzie tym koncertem EP "O", wydaną przez Złe Litery. Będzie się działo, musicie tam być!" - Koniec Świata


/// MUNNEN (SE)
Brzmienie Munnen można nazwać zniekształconym, hałaśliwym punkiem, z połamanymi rytmami i tekstami po szwedzku. Mieszkają w Sztokholmie, tworzą w ekosystemie, w którym kasety, internet, filmy DIY, ziny i blogi mieszają się w jedną, barwną kulturę.


Munnen to rzadki przykład zespołu, który z tak jawnymi inspiracjami nie sprawia wrażenia totalnej zrzynki. Na swoich koncertach mówią o Pere Ubu, Fire Engines, The Pop Group i Bob Hund, ale żaden z tych zespołów nie jest bezpośrednim źródłem ich natchnienia, bo potrafią z utworu na utwór zupełnie zmienić swój styl. W grudniu 2014 wydali swój drugi album - "Smaka nya staden", o którym bardzo głośno zrobiło się w prasie, blogosferze, fanzinach i oczywiście na mediach społecznościowych. 


Zagrali mnóstwo koncertów w Szwecji i wpadli też do takich krain jak Dania, Niemcy, Czechy i Polska, gdzie występowali na festiwalach, w księgarniach, spontanicznie na ulicy i w opuszczonych przestrzeniach biurowych. Dołączyli do Iceage na ich skandynawskiej trasie, od tego czasu często wracając do wspólnego koncertowania. Zdarzało im się też dzielić scenę z takimi grupami jak Thulebasen, Ikons czy Lust for Youth.

WYDAWNICTWA:
- “På apoteket” (KAseta - Ominous Rec., 2010)
- “Hos optikern” (7” - Xenomorf, 2011)
- “Ur marken, mot marken” (12” - Revrec/Kapsyle skivutgivning, 2012)
/// JESIEŃ (PL)
Grupa Jesień, znana także jako Grupa Przestępcza "Jesień", to toruńskie trio, w którego skład wchodzą Michał Groszewski (bas), Maciej Karmiński (perkusja) i Szymon Szwarc (gitara, głos). Muzykę zespołu charakteryzuje igranie. Jeśli nałożymy na owo igranie klisze terminologiczne, z których większość posiada przedrostek "post-", zrozumiemy, że chodzi tu o dążenie do określenia tożsamości muzycznej poprzez penetrację piosenkowych form i walkę z nimi, czego efektem jest nieustanne popadanie w kolejne piosenkowe formy.


Motoryka tych działań posiada walor intelektualny, muzycy zdają sobie sprawę z błędnego koła, w jakim się znaleźli, próbując określić się wobec formy nie za jej pomocą. To sprawia, że owoce tych poczynań są słodko-kwaśne, często gorzkie, podane na kartonowym talerzyku i obsypane popiołem. Każde zamknięcie cyklu jest dla muzyków powodem kolejnych wątpliwości. Jesień będzie promować tym koncertem EP "O", wydaną przez toruński label Złe Litery.