by Antonina Nowacka
KONCERT
06.07.2015 l Chmury l Warszawa
start: 20:00 / wstęp: 15 zł


MISTERIUM DŹWIĘKU

PAELI***ZUN

X-NAVI:ET
/link FB/

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z elektroakustyczną muzyką psychodeliczną, w ramach Misterium dźwięku. Pragniemy zaprezentować projekty o niezwykłych walorach brzmieniowych, tworzone przy pomocy niekonwencjonalnych środków wyrazu, sięgające do tradycji w nowy sposób. Medytacyjne przestrzenie dźwiękowe zacierające granice, przenoszące w sfery nieznane i nieoczywiste, a jednocześnie tak bezpośrednie i namacalne.


Solowy projekt Rafała Iwańskiego, artysty dźwięku, perkusjonisty i etnologaIwański tworzy muzykę elektroakustyczną, budowaną na brzmieniu instrumentów elektronicznych i akustycznych oraz nagrań terenowych i dźwięków znalezionych. Jest współzałożycielem i muzykiem grupy HATIłączącej eksploracje na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Na koncie ma współpracę z artystami poruszającymi się w rozmaitych dziedzinach sztuki (m.in. Z'EV, Peter Votava/PURE, Sławek Ciesielski, Rafał Kołacki, Darek Wojtaś, Darek Brzostek, Yannick Franck, John Zorn, PAS, Jeff Gburek, Joke Lanz/Sudden Infant, Steve Buchanan, Heike Fiedler, Anna Pilewicz, Raymond Salvatore Harmon).Jest członkiem grup Voices of the Cosmos (z Wojtkiem Ziębą i Sebastianem Soberskim), Kapital (z Kubą Ziołkiem), Innercity Ensemble, projektu audiowizualnego Aqualuna (z Anną Pilewicz) oraz PRSZR. Gra również na instrumentach perkusyjnych w zespole Alameda 5. Prowadzi warsztaty dźwiękowe, jest także autorem muzyki do filmów oraz członkiem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Iwański zagrał setki koncertów w Europie i USA. Występował m.in. na Unsound Festival (New York i Kraków), Club Transmediale (Berlin), Ars Electronica Festival (Linz), Equinox Festival (London), Audio Art (Kraków), Linien Festival (Göttingen). 
W marcu 2015 r. nakładem krakowskiego wydawnictwa Instant Classic ukazała się płyta CD "Dead City Voice / Remix Project" zawierająca remiksy dobrze przyjętego albumu "Dead City Voice" wydanego w 2013 r. na płycie winylowej (Eter RecordsZoharum) i kasecie (Instant Classic). 
PAELI***ZUN
Zespół na głos i perkusjonalia, w składzie Antonina Nowacka i Piotr Dąbrowski, łączący organiczny intuicjonizm z psychodeliczną poetyką.ANTONINA NOWACKA
Wokalistka, artystka wizualna, zainteresowana wykorzystaniem głosu jako instrumentu oraz jego korelacją ze stanami umysłowymi, zjawiskami wewnętrznymi i zewnętrznymi, co łączy w swych poszukiwaniach dźwiękowych. Oscylują one wokół muzyki dawnej - pieśni religijnych, antycznych oraz opery. Eksperymentuje z elektroniką, dźwiękami aparatu mowy, mową bez słowa, nastrojami. Z siostrą Bogumiłą Piotrowską od 5 lat współtworzy zespół audiowizualny WIDT (Who Invented Double Tap), improwizacje na głos, elektronikę i analogowe wizualizacje. Współgra z Warsaw Improvisers Orchestra oraz w pomniejszych składach z poszczególnymi jej członkami: Natanem KryszkiemOlgierdem Dokalskim (Potala), Piotrem Dabrowskim (PAELI***ZUN), współpracuje z zespołem kIRk (Olgierd Dokalski / Paweł Bartnik / Filip Kalinowski), udziela się w progresywno-ambientowym projekcie Heliocentrism. W maju tego roku w wydawnictwie Pointless Geometry ukazała się 40- minutowa kaseta VHS projektu WIDT.
 PIOTR DĄBROWSKI
Perkusjonista, artysta plastyk, intuicjonista, autor tekstów poetyckich. Poszukuje w grze na perkusji i otoczeniu brzmień i barw. Muzyka tworzona przez niego koresponduje ze współczesną muzyką perkusyjną, minimalną, improwizowaną, noise’ową. Podobnie jak w swej twórczości plastycznej stawia na prostotę i surowość formy. W jego graniu instrumenty zyskują nowy wymiar, tracą swój konwencjonalny obraz – stają się narzędziami dźwiękowymi, służą do tworzenia osobliwych faktur, ujawnia się ich wewnętrzna energia. Korzysta także z przedmiotów, które niekoniecznie muszą kojarzyć się z muzyką, często używa także smyczka.


Z Antoniną Nowacką tworzy duet PAELI***ZUN, a z Iwoną Jedruch gra w duecie „Pieśni zwierząt”. Ponadto gra w ramach WARSAW IMPROVISERS ORCHESTRA, oraz miał przyjemność współpracować z Mieczysławem LitwińskimRayem DickatymWojciechem Kwapisińskim, w duecie Origami z Szymonem TarkowskimBartkiem TkaczemKamilem Szuszkiewiczem, (nieżyjącym już) perkusistą Konradem Chylem, tworząc duet LUV, z Maciejem CierlińskimYerba MaterPatrykiem ZakrockimMeritum, Wiosna, Bindu Duo. Wespół z Cinemanual, Krzysztofem Owczarkiem wykonywał program: „Dźwięk w obrazie. Obraz w dźwięku”. Regularnie tworzy na polu sztuk plastycznych i prowadzi zajęcia edukacyjne, plastyczne i dźwiękowe dla dzieci. W tym roku powstaje materiał na jego solową płytę.