KONCERT
19.06.2015 l Pasaż Róży l Łódź
start: 20:30 / wstęp: FREE


/link FB/

Jozef van Wissem jest mistrzem minimalistycznych kompozycji i niedoścignionym wirtuozem lutni. Muśnięciami strun buduje nastroje, wywołuje emocje. Jak brzmią dźwięki jego mistrzowskiej lutni w magicznym Pasażu Róży? Dowiemy się wkrótce – za sprawą festiwalu Łódź Czterech Kultur holenderski artysta zagra utwory ze swojej najnowszej płyty.


/// JOZEF VAN WISSEM (NL)

Holenderski lutnista otrzymał w 2013 roku Can­nes Soundtrack Award za ścieżkę dźwiękowa do filmu „Tylko kochankowie przeżyją”. Muzyka van Wissema, hipnotyzująca, czysta, minimalistyczna, intensywnie działająca na emocje słuchaczy, tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę. Van Wissem nieustannie koncertuje, dając występy w różnych miejscach na całym świecie, choćby na festiwalach takich jak All Tomorrow’s Parties.Studiował w Nowym Jorku, gdzie obecnie mieszka. Na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College wykłada przedmiot o nazwie >wyzwolenie lutni< (The Liberation of the Lute). National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie „ścieżki dźwiękowej” do obrazu Ambasadorowie Hansa Holbeina.

Kompozytor występuje też w duecie gitarowo-lutniowym z Jimem Jarmuschem. Wspólnie z Tildą Swinton pracowali nad rewelacyjnym albumem The Mystery of Heaven, który wydali w Sacred Bones Records. Muzyk jest też odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej Sims Medieval, a ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej. Specjalnie na jego zamówienie stworzono rodzaj „czarnej lutni”, która zadebiutuje na jego solowym albumie Nihil Obstat.