KONCERT / PERFORMANCE
04 - 11.05.2015 l komunikacja miejska l Poznań


/link FB/

Kuratorki: Wiola Kuc, Emilia Witosławska, Weronika Urban

Gdzie najczęściej komunikują się ze sobą Poznaniacy? 
Zabiegani i zapracowani mieszkańcy, którym zazwyczaj brak czasu bądź funduszy na obcowanie z kulturą mają jeden cel – jak najszybciej dotrzeć do domu. Z danych wynika, że w 2014 roku z komunikacji miejskiej skorzystało niemal 200 mln pasażerów. W jaki sposób mieszkańcy Poznania zagospodarowują swój czas w chwili przemieszczania się tramwajem z jednego do drugiego fyrtla? Jakie zachowania kształtuje relacja człowieka z przestrzenią miejską? Te pozornie proste pytania stanowią punkt wyjścia dla twórców projektu, którzy obserwują komunikację miejską czyli to, co miasto mówi do jego mieszkańców i odwrotnie. Projekt „Komunikacja” oferuje bezpośredni kontakt z kulturą poprzez działania artystyczne w przestrzeni użytku publicznego. Zaproszeni do projektu artyści, Łukasz Trusewicz oraz Monika i Hubert Wińczykowie, wykorzystają potencjał tkwiący w sztuce performansu, by zainteresować i zaktywizować społeczność wybranych osiedli. 

W ramach projektu artyści wykonają trzy działania: 

 RUCH” - ŁUKASZ TRUSEWICZ
8 maja - linia tramwajowa nocna 201 - 23.30-1.30
9 maja - linia tramwajowa nr 17
Twórca, wykorzystując technikę lecture performance, wygłosi serię krótkich wykładów performatywnych w tramwajach. Ich tematem będzie zasadność tworzenia i różne współczesne formy wypowiedzi artystycznej. Projekt „Ruch” stawia pytanie, czy sztuka jest jeszcze uniwersalną formą komunikacji czy zatraciła już tę funkcję i stała się elitarnym fetyszem. Łukasz Trusewicz skupi się także na „szumie” miasta, na zasłyszanych, urwanych zdaniach rozmów mieszkańców, napisach i fragmentach reklam - czyli na komunikacji miasta i jego mieszkańców. Wykłady w tramwaju nie będą nużącym przemówieniem naukowym, ale opartą na spostrzeżeniach socjologicznych opowieścią performatywną, wykorzystującą rekwizyty i osobiste doświadczenia mówcy. Czy wykład zainteresuje kogoś na tyle, żeby przejechał przystanek dalej? 

 SZYBKI NUMEREK” - MONIKA I HUBERT WIŃCZYKOWIE
5 maja - linia tramwajowa nr 2 - 10:00-12:00
7 maja - linia tramwajowa nr 5 - 14:00-16:00
Poznański duet performatywny, znany jako Monster Hurricane Wihajster, zaprezentuje performans dźwiękowy w przestrzeni miejskiego tramwaju. „Szybki numerek” to bardzo krótkie, spontaniczne koncerty elektro-akustyczne pod hasłem „spięcie i rozluźnienie”. Pod kurtkami artyści ukryją małe instrumenty elektorniczne, jeden z nich na brzuchu zamontuje Kaossilator, a na ramieniu Monotron (małe syntezatory zdolne do wytwarzania szerokiego zakresu dźwięków i ciągłych pętli muzyki). W torbie artysty znajdować się będzie przenośny głośnik na baterie, a pod kurtką drugiego z nich mikser na szelkach. Performerzy rozepną kurtki, podepną kable i zagrają krótki utwór elektroniczny, dla kilku najbliżej stojących ludzi. Po paru minutach, gdy tramwaj się zatrzyma, odepną kable i opuszczą pojazd – jak gdyby nigdy nic. 

„AUDIOPRZESZYNIĘCIE” - HUBERT WIŃCZYK
4-11 maja - przystanki w centrum miasta, linia tramwajowa nr 8
W tramwaju linii nr 8 i na przystankach w centrum miasta zostaną udostępnione QRkody, pozwalające przenieść się w alternatywną przestrzeń dźwiękową gatunku ambient. Po zeskanowaniu Qrkodu za pomocą specjalnej aplikacji ściągniętej na telefon komórkowy i odtworzeniu muzyki przez pasażera, równolegle z tym jak pojazd będzie sunąć po szynach, przesunięte zostanie środowisko audialne słuchacza. Subtelny dźwięk nie będzie mocną ingerencją, lecz tłem zmieniającym poczucie przestrzeni. W centrum stolicy Wielkopolski, w którym dominują niekoniecznie przyjemne odgłosy samochodów, robót drogowych czy pociągów, będzie można usłyszeć ścieżki dźwiękowe oparte na odgłosach szumu wody, insektów czy ptaków. Pragniemy zaktywizować pasażerów, uatrakcyjnić ich podróż oraz urozmaicić przy użyciu dźwięku miejską przestrzeń, na którą spoglądają zza okien pojazdu.