by Krzysztof Iwański
FESTIWAL
05-06.06.2015 l Bajkonur / LokalŁódź
wstęp: bilet jednodniowy 25 zł / karnet 40 zł / www.ldzfestival.pl
/link FB/

Zapraszamy na czwartą edycję łódzkiego festiwalu form audiowizualnych - LDZ MUSIC FESTIVAL - prezentującego nowe zjawiska na polskiej scenie muzycznej.

Piątek | 05.06 | BAJKONUR
20:00
- Paweł Szamburski
- Adam Gołębiewski
- Trupa Trupa
- 19 Wiosen
- The Phantom

Sobota | 06.06 | LOKAL
18:00
TARGI NIEZALEŻNYCH WYTWÓRNI MUZYCZNYCH
(WSTĘP WOLNY)

20:00
IMPREZA FINAŁOWA LDZ + FOTOFESTIWALU
(WSTĘP Z KARNETEM FOTOFESTIWALU LUB BILETEM/KARNETEM LDZ)

- Woody Alien
- Lautbild
- Kristen
- Comoc
- Czarny Latawiec
- Hoax


PAWEŁ SZAMBURSKI
Muzyk związany z warszawskim środowiskiem LadoABC. Studiował na wydziale Antropologii Kultury oraz Muzykologii UW. Współtwórca takich zespołów jak: SzaZa, Horny Trees, Meritum, Cukunft czy kwartet klarnetowy Ircha. Tworzy muzykę na polu interdyscyplinarnym – dla filmu, teatru, kina niemego, tańca współczesnego czy słuchowisk. W pracy muzycznej najczęściej wykorzystuje klarnet, głos oraz elektronikę. Dzięki efektom zapętleń i delikatnych przetworzeń artysta jest w stanie komponować na żywo bogate, polifoniczne struktury dźwiękowe. W 2014 roku nakładem wydawnictwa Lado ABC wyszła jego solowa płyta "Ceratitis Capitata". 
ADAM GOŁĘBIEWSKI
Urodzony w 1984 roku perkusista, improwizator, muzykolog, socjolog. Porusza się głównie na gruncie muzyki swobodnie improwizowanej, eksperymentalnej i free jazzu. Koncentruje się na krańcowym rozszerzaniu możliwości zestawu perkusyjnego i instrumentów perkusyjnych w zakresie ich anatomii, brzmienia i ekspresji, czego rezultatem jest bezpośredni i dojmujący język dźwiękowy. Był zapraszany do współpracy przez takie ikony muzyki eksperymentalnej jak Yoko Ono czy Thurston Moore.
Występował i nagrywał z czołowymi przedstawicielami muzyki improwizowanej: Matsem Gustafssonem, Fredem Lonberg-Holmem, Kenem Vandermarkiem, Johnem Edwardsem, Alexem Wardem, Mazenem Kerbajem, Sharifem Sehnaoui, Peterem Evansem, Agusti Fernandezem, Timem Daisy, Hermanem Muntzingmiem, Mikołajem Trzaską, Majkiem MajkowskimŁukaszem Szałankiewiczem. Mieszka i pracuje w Poznaniu. 5 czerwca na LDZ będzie miała miejsce  premiera jego solowej płyty "Pool North" (Latarnia Rec.).
❒ TRUPA TRUPA
Trójmiejski zespół Trupa Trupa tworzą Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. Grupa ma na swoim koncie EPkę z 2010 roku oraz dwa longplay’e: LP z 2011 r. i ++ z 2013 r. W ostatnich latach zespół gościł na Open'er Festival (2012), OFF Festivalu (2013), Festiwalu Ars Cameralis (2013) oraz Soundrive Festival (2014). Od pewnego czasu Trupa Trupa pojawia się również na antenie TVP Kultura - do tej pory telewizja wyemitowała siedmiokrotnie koncert z foyer Teatru im. Gombrowicza, a od maja tego roku rozpoczęła emisję koncertu z Cafe Fikcja. 
W marcu ukazała się trzecia płyta zespołu zatytułowana HEADACHE. Nagrań dokonano pod koniec 2014 roku w studiu Dickie Dreams. Produkcja: Michał Kupicz (miks, mastering) i Adam Witkowski (rejestracja). Album został wydany przez angielski label Blue Tapes and X-Ray Records (7 marca CD, 18 kwietnia kaseta), oficynę założoną w 2012 roku przez Davida McNamee.
 19 WIOSEN
Jednen z ciekawszych zespołów instrumentalno-wokalnych w Polsce istniejącym od 1993 roku. Rozpoznawani są za sprawą charakterystycznego gitarowo-syntezatorowego brzmienia tworzonego przez arcykapelmistrza Grzegorza „Fagota” Fajngolda oraz zastanawiających swym pesymizmo-optymizmem tekstów Marcina Pryta (zbiór tekstów jego poezji oraz tekstów dla 19 Wiosen ukazał się w formie książkowej - "Szpital Heleny Wolf" w wydawnictwie Lampa, Warszawa 2005) . Ostatnia dotychczas płyta „Pożegnanie ze światem” została wydana przez Galerię Raster wiosną 2010 roku. Pózniej ukazała sie jeszcze wirtualna epka "9 D". Na uwagę zasługuje współpraca zespołu z Wilhelmem Sasnalem: koncerty w związku z otwarciem wystaw artysty w Polsce i we Włoszech, a także wspólna praca przy filmach (min. "Drugi kościół" i "Olimpiada 2036" z muz. i sł. 19 Wiosen). W roku 2010 w wydawnictwie "Oficyna Biedota" ukazało się dwupłytowe archiwum koncertowe zatytułowane "Suweniry", zawierające nagrania z lat 1995- 2008 oraz 6 bonusowych video. Zespół w swojej dyskografii łącznie z kompilacjami wydał 12 tytułów na różnych nośnikach (CD, MC, vinyl, digital). Płyta „Cinema natura” ukazała się 4 grudnia 2014 roku nakładem Anteny Krzyku. To nowa studyjna propozycja zespołu. W 14 piosenkach pojawiają się dawno oczekiwane przez sympatyków dziewiętnastowiosennego grania , miejskie historie ale tym razem dziejące się w niedalekiej przyszłości, w zapoznanej aglomeracji Neo-Lodz. Płytę wspólnie produkowali trzej producenci Bartosz AdamiakPaweł Cieślak i Kamil Łazikowski. Dzisiaj, pod koniec 2014 roku, zespół to sekstet, oprócz Fajngolda i Pryta współtworzą go: basista Bartosz Adamiak, perkusista Łukasz Klaus, gitarzyści Piotr Andrzejewski i Aleksander Gemel.Projekt Bartosza Kruczyńskiego, czerpiący inspiracje z romantyzmu brytyjskiego eski grime'u, wizji miasta nocą oraz szeroko-pojętej atmosfery house'u. Debiutanckie nagranie - 'Cambodia', szybko pojawiło się na falach m.in. BBC Radio 1 i Kiss FM. Najnowszy winyl ('EP 2'), dostępny nakładem belgijskiego Silverback, został uznany najlepszym singlem stycznia 2012 przez brytyjski KMag, a jedno z nagrań ('Gothic') pojawiło się w pierwszym epizodzie audycji Diplo w BBC Radio 1. W klubie pojawiał się obok m.in. Jamiego XX, Onemana, Jackmastera, Kinka, Bok Boka, Mosci, Egyptrixxa, Shortstuffa, Ikoniki, grając zarówno w Polsce, Nowym Jorku, paryskim Social Club, Berlinie czy Sztokholmie, również na festiwalach (Unsound Festival, Heineken Opener, Selector Festival).
To duet założony przez Marcina Piekoszewskiego w 2000 roku w Stargardzie Szczecińskim. W 2005 wraz z pierwszym perkusistą Zbyszkiem Jasińskim wydali pierwszą debiutancką płytę „Piss and Shit and a Diamond of Perception” nakładem Every Color. Po przeprowadzce do Poznania i po odejściu z zespołu Zbyszka, Marcin poznaje Daniela Szweda, który siada za perkusją. W 2008 wychodzi kolejny krążek „Pee and Poo in My Favorite Loo” (Gusstaff Rec.), a następnie „Microgod” (Gusstaff Rec. 2009). W 2011 własnym nakładem Woody Alien wydaje płytę „Right and Simple”.
Woody Alien w basowo-perkusyjnych spazmach angażując sporą dawkę agresji dociera w okolice, gdzie jazz-core spotyka się z surowym noise'm. Zdecydowanie więcej tutaj punkowego wygaru, konsekwentnego drążenia siły przesterowanego, charczącego basu i rytmicznych kanonad punktowanych surowym, ale czasami i melodyjnym wokalem. Największym atutem zespołu jest wierność wypracowanemu brzmieniu i potężna dawka spontanicznej energii tryskającej z basowo-perkusyjnego walca, którą Woody Alien stara się z minimalistycznej konwencji wycisnąć do ostatniej kropli. Zespół bardzo dużo koncertuje w Polsce, Czechach i Niemczech. Ostatnio zagrał na prestiżowym festiwalu w Barcelonie Primavera Sound, oraz we Wiedniu na Waves Vienna. LAUTBILD
To kolejne muzyczne wcielenie Pawła Kulczyńskiego, który wciąż stara się okiełznać niepokorną strukturę oraz brzmienie i zbliżyć do nieco szerszej publiczności, prawdopodobnie po raz kolejny z powodzeniem jedynie częściowym. Podobny cel przyświeca jego działaniom pod szyldem Wilhelm Bras, które wprowadzają rytm do analogowo-sonorystycznych wolt i zgrzytów. Tam pomimo wysiłków efekt pozostaje wciąż zdecydowanie na terytorium awangardowym. Lautbild ma ostatecznie zerwać z trudnymi dźwiękami, przynosząc tandetę i ukojenie, udaje mu się to jednak połowicznie, głównie dzięki porzuceniu własnoręcznie budowanego instrumentarium. O ile bowiem poszczególne dźwięki przybierają formę częściej spotykaną, to całość ponownie wskazuje na wyraźnie mylne wyobrażenie o szerzej akceptowanych standardach w muzyce tanecznej - ku jawnej uciesze jej peryferiów. Materiał można usłyszeć na EP-ce "Proletkult".
 KRISTEN
To szczecińskie trio, założone prawie 20 lat temu przez Mateusza RychlickiegoMichała Bielę i Łukasza Rychlickiego. Niełatwo opisać jego muzykę, można spróbować użyć do tego określeń takich jak "post rock", "math rock", "noise" albo "rock niezależny", ale w obliczu ich oszczędnego brzmienia, bogatych melodii, stale ewoluującej myśli muzycznej i nieprzewidywalności wszystkie te metki tracą na znaczeniu. W ciągu 14 lat wydali 6 albumów (z czego jeden mini); koncertują rzadko, ale zawsze w doborowym towarzystwie - z DeerhoofMelt Banana, albo postaciami takimi jak Maciej CieślakKonrad Smoleński czy Candelaria Saenz Valiente. Mateusz gra w składach free-jazzowych, Łukasz improwizowano-hałaśliwych, Michał pisze ciche i piękne piosenki. To wszystko jest w Kristen. Najnowsza płyta 'The Secret Map' została wydana w 2014 w labelu Endless Happiness.
❒ COMOC
Producent skupiający się wokół tempa 160bpm. Jego regularnie pojawiające się wydawnictwa to głównie juke/footwork oraz wszelkie bliskie temu gatunkowi odloty w kierunku hip-hopu i wielopoziomowego techno. Comoc wcześniej działający jako CO, swoją twórczość prezentował poprzez takich wydawców jak Mik Musik, Qulturap czy Skwer. Obecnie Comoc swoje produkcje prezentuje na własnych profilach bandcamp/soundcloud a także poprze społeczność pasjonatów footworkowych brzmień – Polish Juke. W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wydał sześć Epek, najnowszym wydawnictwem jest split z Japońskim producentem CRZKNY. Setów Comoca warto słuchać w wygodnym obuwiu.

Krytyk muzyki oraz twórca, kurator, dj i producent - Daniel Brożek. Sonorystyczny plądrofonista, dźwiękowy imperialista. Jego produkcje, równie kolorowe, co płyty z których gra, to wyraz zadumy nad ponadczasowością rytmu Czarnego Lądu i mocą nierównomiernie temperowanych strojeń. Aktywny na polach sztuki dźwięku i krytyki muzycznej, kurator Canti Illuminati Festival i Sceny Dźwiękowej Przeglądu Sztuki Survival. DJ i producent muzyczny (oficyny Mik.Musik! i BDTA), krytyk (m.in. GlissandoNotes na 6 tygodni, Ruch Muzyczny, Rita Baum, EMD, ArtPapier, Radio Sitka).
❒ HOAX
Tomek Hoax znany jest w środowisku muzycznym jako "dobra dusza", a zarazem promotor wielu ambitnych wydarzeń. Organizował Coast2Coast w gdańskim Żaku, gdzie dzięki staraniom Tomka wystąpili m.in. Teebs, EPROM czy Shlohmo. Hoax był również jednym z kuratorów jesiennego festiwalu Jazz Jantar. Obecnie współpracuje przy RedBull Music Weekender, jednakże wielu z nas kojarzy go przede wszystkim jako specjalistę od muzyki juke/footwork.