KONCERT
27.05.2015 l Śródmiejski Ośrodek Kultury l Kraków
start: 20:00

MUZYKOTERAPIA

SINGHGĘCA WĘGRZYN
/link FB/

Serdecznie zapraszamy na pierwsze z trzech spotkań ze sztuką dźwięku organizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Fragile, Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie oraz muzykoterapię. W środę 27 maja przy ul. Mikołajskiej 2 wystąpią Rishin Singh, Mateusz Węgrzyn i Konrad Gęca, a w kolejnych odsłonach posłuchamy Martyny Poznańskiej oraz Michała Górczyńskiego.

27 maja wystąpi Rishin Singh, którego koncert na zeszłorocznym festiwalu Audio Art wywołał sporo kontrowersji, zaowocował dwoma skrajnie odmiennymi recenzjami jego występu, jak i opracowaniem przez Marcina Barskiego ćwiczenia ze słuchu. Po półrocznej przerwie Rishin wraca do Krakowa, będzie to zatem również okazja do wspólnej rozmowy na temat tamtego zdarzenia. Tego samego wieczoru oprócz gościa z Berlina wystąpią związani z Krakowem Mateusz Węgrzyn i Konrad Gęca.

Podczas trzech kolejnych muzykoterapii podejmować będziemy m.in. tematy aktywnego słuchania, warsztatu i konceptu w nowej muzyce, nagrań terenowych i przestrzeni w sztuce dźwiękowej, wpływu pejzaży dźwiękowych, czy szerzej naszego codziennego życia na działania twórcze. W równym stopniu co historia muzyki czy sztuki interesują nas codzienne rytuały, nasz do nich stosunek i metody ich wykorzystywania w sztuce. Poprzez wykłady, dyskusje i koncerty chcemy stworzyć platformę swobodnej wymiany myśli, wzajemnej inspiracji, liczymy na to, że ze wspólnych rozmów zrodzą się pomysły na ciekawe wydarzenia w przyszłości.

Koncepcja : Tomasz Gregorczyk, Konrad Gęca

MUZYKOTERAPIA powstała jako cykl koncertów z muzyką swobodnie improwizowaną i eksperymentalną w eszewerii w styczniu 2009 roku. aktualnie promuje przede wszystkim sztukę dźwięku i sztuki wizualne, stawiając akcent na poszukiwania własnego języka twórczej wypowiedzi w oderwaniu od powszechnie znanych ram gatunkowych. nie ma stałego miejsca zamieszkania, zaczyna przyjmować różne formy, ma apetyt na zmiany i zaprasza do współpracy.

Urodzony w 1985 roku w Kuala Lumpur w Malezji. Trębacz, tekściarz, twórca video, performer. Swoją muzykę określa jednocześnie jako prostą i zmysłową. W Polsce gościł na krakowskim festiwalu Audio Art, jego występ zaskoczył wiele osób.Współpracował m.in. z Jim'em Denley, Goh Lee Kwang, Ensemble Offspring, Jasonem Kahnem, Konzert Minimal, Mike'm Majkowskim, Johnny'm Chang, Catherine Lamb, Bryanem Eubanks, Lucio Capece. Koncertował w Azji, Europie, Nowej Zelandii, Australii i Kanadzie. Żyje i tworzy w Berlinie.∆ MATEUSZ WĘGRZYN
Artysta dźwiękowy i kompozytor, przez lata związany z Katowicami, aktualnie mieszka i pracuje w Krakowie. Pasjonują go aspekty fizyczne i metafizyczne dźwięku, a inspiracją są dla niego zarówno osiągnięcia muzyki elektronicznej, jazzu, jak i muzyki klasycznej, z akcentem na sonoryzm i spektralizm. W swojej pracy kompozytorskiej często posługuje się partyturami graficznymi, podejmuje się też działań intermedialnych. KONRAD GĘCA
Samouk eksperymentujący z dźwiękiem i video, improwizator. Punktem wyjścia do działań twórczych są nagrania terenowe lub dźwięki generowane przy pomocy dyktafonów, przedmiotów jak i samego miksera, który jest głównym instrumentem. Sięga po wszelkie tworzywa, stara się nie przywiązywać do konkretnego medium, a raczej dobierać je w zależności od kontekstu. Opowieść, komunikacja z odbiorcą - te warunkują każdorazowo użycie innych narzędzi.W poszukiwaniu interakcji prowadzi warsztaty, podczas których jest tylko inicjatorem procesu twórczego i w ten sposób próbuje realizować założenia formy naturalnie ukształtowanej (Andrzej Pawłowski) czy formy otwartej (Oskar Ansen), udowadniając, że twórczość nie jest domeną profesjonalistów i nie jest bezpośrednio powiązana z warsztatem, umiejętnościami. Pod szyldem muzykoterapii od lat organizuje cykl wydarzeń promujących muzykę poszukującą, sztukę dźwięku i sztuki wizualne.Występował w ramach "emfp on tour" (Paryż, Amsterdam, Bruksela, Londyn, Berlin), na festiwalu AudioArtSkver art (mali losinj), w Lublanie (wraz z kolektywem Cirkulacija2). oraz w ramach projektu Exploratory Music From Poland on Tour. Organizuje cykl koncertów Muzykoterapia, promujących sztukę dźwięku i muzykę poszukującą. Jest członkiem polskiego stowarzyszenia muzyki elektroakustycznej, autorem muzyki do filmu "Legenda kineform" i do spektaklu "Paradiso". niedawno wydał płytę "Art of choices" nakładem wydawnictwa Mathka oraz współtworzył podgórski nieprzewodnik dźwiękowy.