FESTIWAL
30.05.2015 l Falowce - Przymorze l Gdańsk
wstęp: FREE / www.streetwaves.pl
STREETWAVES 2015 pt . "Dobra samotność"
O samotności - doświadczeniu uniwersalnym i potencjalnie tak łączącym ludzi - mówi się trudno albo nie mówi się wcale. Może jednak o samotności, pustce, smutku, strachu przed byciem z ludźmi i jednoczesnym paradoksalnym pragnieniu, by z nimi być nie trzeba mówić wprost. Może warto wykorzystać sposobność zaaranżowanego spotkania - wśród bloków, nad morzem i w rozśpiewanym lesie - do tego, żeby chociaż podjąć próbę wyjścia z głębin swojej samotności. Formuła spotkania jest całkowicie otwarta: mieści w sobie możliwość pozostania samemu. Może się ono odbyć z udziałem innych ludzi albo pozostać intymnym spotkaniem z samym sobą, gdzie ci inni stanowią tylko zarys i tło. Na naszym spotkaniu można śmiać się, rozmawiać i przytulać z ludźmi, ale można też pozostać na uboczu, w skupieniu posłuchać tego samego, co inni koncertu, nie wypowiadać zbyt wielu słów, tylko czasem napotkać spojrzenie kogoś, kto też… 
„Dobra samotność” jest o oswajaniu i kojeniu stanu samotności. Można się poczuć bardzo samotnym zarówno w wielkim bloku mieszkalnym, jak i w lesie. Można też w obu tych miejscach poczuć się dobrze, bezpiecznie i u siebie. Sztuką jest zaakceptować swoją samotność i odnaleźć w niej spokój, wolność i inspirację. W spotkaniu jest stały potencjał bycia razem i bycia blisko – czasem udaje się ten potencjał zrealizować nawet w krótkim, życzliwym spotkaniu w windzie albo we wspólnym doświadczeniu poruszającego koncertu wśród drzew. Takie Streetwaves jako łagodny lek na samotność.


▴ COLUMBUS DUO - 19:30-20:15 - amfiteatr przy Klubie Osiedlowym „Piastuś” (ul. Piastowska 98 A) 
▴ TEO OLTER / MICHAŁ KASPEREK - 21:15-21:45 - plaża, wejście nr 60 
▴ KRISTEN - 22:30-23:30 - plaża / wejście nr 63


♡ COLUMBUS DUO
Ich korzenie sięgają początku lat 90. i jednego z pierwszych noise’owych zespołów w Polsce, jakim był Thing. Kolejne lata to stopniowa redukcja składu i ciągłe poszukiwanie nowej dźwiękowej formy. Efektem tych przeobrażeń był avant-jazzowy Columbus Ensemble, a od 2002 roku – Columbus Duo. Po doświadczeniach z minimalizmem na pierwszych dwóch płytach duet braci Swoboda powrócił do bardziej przestrzennych struktur na płytach Storm oraz Columbus meets Arszyn, nagranej z eksperymentalnym artystą, Krzysztofem TopolskimSalt, wyprodukowany przez kolejną znakomitość polskiej sceny eksperymentalnej, Marcina Dymitera, jest już ósmym studyjnym albumem braci. Tym razem dzięki współpracy labelu DeadSailorMuzic, którym dowodzi jeden z braci, z Monotype Rec. wydany został tylko na płycie winylowej. Grupa wzbogaca tu swój repertuar o tradycję elektronicznej psychodelii, wplatając ją w typową dla siebie, pełną napięcia i mroku niemelodyjność. Gitarowym eksploracjom bezkształtności towarzyszą minimalistyczne, śpiewane po francusku partie wokalu oraz elektroniczne tło, tworzone przy pomocy nowoczesnych pętli i krautrockowych klawiszy. Kompozycje opierają się na kontraście względnie oszczędnej, surowej formy z charakterystyczną dla braci Swoboda noise’ową ekspresją.
Improwizator, bębniarz jazzowy. Grając przykłada większą uwagę do melodii i dynamiki niż do rytmów i metrum. Wykształcenia muzycznego nie posiada, uczęszcza do szkoły plastycznej. Za największych perkusistów uważa Eda Blackwella, Hana Benninka i Adama Pierca z Mice Parade. Wraz z Natanem Kryszkiem i Tymonem Bryndalem gra w Pokusie. Z Alekiem Żurowskim tworzy Nietakt, oraz duo z Wojtkiem Kwapisińskim. Występuje w Warsaw Improvisers Orchestra. Pod pseudonimem Sun Enough tworzy słabą muzykę elektroniczną.
 MICHAŁ KASPEREK
Bębnista free jazzowy, improwizator. Nie kryje inspiracji Sunnym Murrayem oraz Williamem Hookerem. Jego dewiza brzmi: "Tylko proste serce sprosta gmatwaninie spraw". Współpracuje z wieloma muzykami, tworząc oparte na improwizacji nieszablonowe konfiguracje muzyczne. Grał z Markvartem, Stropovem, Ibbadullayevem, Zakrockim, Tkaczem, Cirockim. Uczestniczy w Warsaw Improvisers Orchestra oraz cyklu koncertowym Impro Miting w klubie Eufemia. Współtworzy trio z Ksawerym Wójcińskim i Jankiem Małkowskim oraz kwartet "Postaremczak/Małkowski/Wójciński/Kasperek". Jest również jednym z filarów grupy Ray'a Dickaty "Infant Joy Quintet ", a z Piotrem Dąbrowskim współtworzy perkusyjno - sonorystyczny duet. Stale grywa z Wojtkiem Kwapisińskim, Michałem Maotą, Natanem Kryszkiem oraz Tymonem Bryndalem (kwartet Drwinka). Swoja twórczość podsumowuje w słowach: "Grając, składam nieustanny hołd zbyt krótkiemu życiu Janka Rołta".
 KRISTEN
To szczecińskie trio, założone prawie 20 lat temu przez Mateusza RychlickiegoMichała Bielę i Łukasza Rychlickiego. Niełatwo opisać jego muzykę, można spróbować użyć do tego określeń takich jak "post rock", "math rock", "noise" albo "rock niezależny", ale w obliczu ich oszczędnego brzmienia, bogatych melodii, stale ewoluującej myśli muzycznej i nieprzewidywalności wszystkie te metki tracą na znaczeniu. W ciągu 14 lat wydali 6 albumów (z czego jeden mini); koncertują rzadko, ale zawsze w doborowym towarzystwie - z DeerhoofMelt Banana, albo postaciami takimi jak Maciej CieślakKonrad Smoleński czy Candelaria Saenz Valiente. Mateusz gra w składach free-jazzowych, Łukasz improwizowano-hałaśliwych, Michał pisze ciche i piękne piosenki. To wszystko jest w Kristen. Najnowsza płyta 'The Secret Map' została wydana w 2014 w labelu Endless Happiness.