KONCERT
02.04.2015 l Dzik l Warszawa
start: 20:00 / wstęp: 20 złTUPIKA
/link FB/

"Kontrabas, skrzypce i klarnet. Autorskie kompozycje i opowieści o brutalnych zabawach dziecięcych. Po wielu latach rozłąki i tułaczki legendarny i dość niezwykły, związany ze słynną stołeczną wytwórnią Lado ABC zespół o nazwie TUPIKA powraca na kilka koncertów do życia! 

Skład tworzą: Norbert Kubacz - kontrabas, Patryk Zakrocki - kontrabas i Paweł Szamburski - klarnet. Wszyscy trzej w zamierzchłych czasach prowadzili cykliczne imprezy z muzyką improwizowaną, które konsolidowały warszawskie środowisko muzyczne: Djazzpora, Galimadjaz czy Bauagan Mistrzów.

Dziś już trochę starsi i nieco bardziej wysportowani zmierzą się z demonami przeszłości. Nadal będą grać "muzykę identyczną z naturalną" - jak to za młodu buńczucznie określali swe zmagania z materią. Cichutkie acz niezwykle zwinne, giętkie i sugestywne zarazem smaczki ocierać się będą o uszy wewnętrzne odbiorców w ekstatycznym miejmy nadzieję uniesieniu. A to wszystko już 2. kwietnia w warszawskim DZiKu! Zespół powstał późną jesienią 1999 roku dzięki współpracy kontrabasisty Norberta Kubacza oraz skrzypka Patryka Zakrockiego. W roku 2000 skład poszerzył się o klarnecistę Pawła Szamburskiego i trio to stanowi trzon zespołu po dziś dzień. Założeniem było granie własnej muzyki, oscylującej między free jazzem, a współczesną kameralistyką. Zespół koncertował w Warszawie, Lozannie, Montreaux, Amsterdamie, zarówno na scenach, w klubach, galeriach jak i na ulicy, w parkach i na balkonach ursynowskich mieszkań.

Muzyka Tupiki – to muzyka „identyczna z naturalną”, intuitywna improwizacja, która w oczywisty sposób nawiązuje do okrutnych gier i zabaw dziecięcych. Wynika z czystej miłości do grania na instrumentach, wieloletniej przyjaźni oraz obserwacji życia bulterierów. Skupienie na materii dźwiękowej, fakturze, barwach oraz umiejętności narracyjne, to cechy które łączą trzech wyśmienitych muzyków w ich ulubionym zespole. Razem tworzą dźwiękową opowieść o wolności i wyobraźni.


Z Tupiką czynnie współpracowały takie osobistości jak: Aga Rasińska – gramofony, Rafał Listopad – perkusja, Piotr Kaliński – instrumenty perkusyjne, Macio Moretti – perkusja, Zofia Gołębiowska –flet.
Muzykę zespołu można usłyszeć min. w filmie „Mistrz” reż. D. Kuciewicz / K. Bochenek, „Noc i dwa słońca” reż. K.Wasilka, „Wiadomość” reż. K. Łubniewski, a także w spektaklu „Wątpliwość” reż. P. Cieplak (Teatr Polonia). W 2006 roku nakładem wytwórni płytowej Lado Abc, Tupika wydała album „Broń Rasowego Marzenia” z archiwalnymi nagraniami sprzed lat oraz zbiorem fotografii Agnieszki Rasińskiej.
Dziś zespół po długiej i dziwnej przerwie wraca do gry na specjalne zamówienie utęsknionej publiczność." - DZiK