KONCERT
26.04.2015 l Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN l Warszawa
start: 19:00 /  wstęp: 30 zł


MAŁE INSTRUMENTY

BRUNO SCHULZ
/link FB/

Po znakomitej ścieżce dźwiękowej jaką stworzył Paweł Romańczuk – lider „Małych instrumentów” do filmu „Twarze nieistniejącego miasta” o międzywojennym żydowskim Lublinie, przyszedł czas na niezwykłą muzyczną opowieść o żydowskim Drohobyczu – mieście Bruno Schulza. Jak mówi sam kompozytor „Już od dawna chodził za mną Bruno Schulz”. W projekcie „Małe instrumenty/Schulz” kompozycja stworzona przez lidera formacji zainspirowana została filozofią Schulza zawartą w tomie jego opowiadań „Sklepy cynamonowe”. Słuchając tej muzyki granej na wielu małych instrumentach, zabawkach dźwiękowych, a także kuriozalnych wynalazkach muzycznych wiemy od razu, że świat „Małych instrumentów” i świat Schulza odnalazły się wręcz idealnie. Można odnieść wrażenie, że czekały na siebie, aby wspólnie stworzyć nową, ważną artystycznie wartość, magiczną przestrzeń współczesnej muzyki inspirowanej wielką literaturą.

Projekt powstał specjalnie na 6. edycję Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska z inspiracji Fundacji „Nadaye”.


 MAŁE INSTRUMENTY
To grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.

Małe Instrumenty zostały założone przez Pawła Romańczuka w 2006 roku, zespół tworzą: Tomasz Orszulak, Jędrek KuzielaMaciej Bączyk, Piotr Łyszkiewicz. Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2007 i od tego czasu pracuje nad wieloma projektami muzycznymi w ramach Małych Instrumentów. W 2008 roku za spektakl "Elektrownia Dźwięku" zespół otrzymał Grand Prix nurtu Off 29 Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Zespół współpracował m.in. z Pierre'm Bastien'em, Jerzym Armatą, Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym, Teatrem Tańca Arka, Galerią Entropia, Galerią CSW Warszawa, Festiwalem Audio Art, Teatrem Capitol. Grupa koncertuje w Polsce i za granicą.