KONCERT
07.04.2015 l Pardon, to tu l Warszawa
start: 20:30 / wstęp: 30 zł


FRANK GRATKOWSKI

KSAWERY WÓJCIŃSKI

MICHAEL ZERANG
/link FB/

"Na naszym pierwszym kwietniowym koncercie będziemy gościć dwóch dobrze z 'Pardon, To Tu' kojarzonych muzyków, a mianowicie kontrabasistę Ksawerego Wójcińskiego i amerykańskiego perkusistę, wirtuoza Michaela Zeranga. Natomiast pierwszy raz na naszej scenie wystąpi niemiecki saksofonista Frank Gratkowski,  Będzie to ich pierwsze wspólne sceniczne spotkanie i jedyny koncert w Polsce. Zapraszamy bardzo serdecznie!!" - Pardon, to tu


✖ FRANK GRATKOWSKI
Urodził się w Hamburgu w 1963 roku, zaczął grać na saksofonie w wieku 16 lat. Po ukończeniu Konserwatorium w Hamburgu (Hamburger Musikhochschule), przeniósł się do Kolonii na studia w Konserwatorium Muzycznym, które ukończył w roku 1990.Gratkowski grał jako solista w różnych międzynarodowych formacjach (Klaus Koenig Orchestra, Orkiestra Tony Oxley Celebration, WDR Big Band, itp) w współpracy z Tony Oxley, Zeitkratzer czy też z pianistą Georg Gräwe, lub kontrabasistą John Lindberg. Od 1992 roku współpracuje z pianistą Georgem Graewe. W 1995 roku założył "Frank Gratkowski Trio" z Dieterem Manderscheid i Gerrym Hemingway. W 2000 roku dołączył do nich holenderski puzonista Wolter Wierbos. Gratkowski uczy gry na saksofonie i muzyki orkiestralnej w konserwatorium w Kolonii, Hanowerze i Berlinie oraz prowadzi warsztaty na całym świecie. ✖ MICHAEL ZERANG
To jeden z najchętniej zapraszanych do współpracy bębniarzy/perkusistów, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie. Rodzice amerykańskiego muzyka pochodzenia asyryjskiego urodzili się w Iranie (ojciec) i w Iraku (matka). Od 1976 r. Zerang rozwija swą karierę muzyka, kompozytora i producenta. Jest aktywny na polu muzyki improwizowanej, free jazzu i muzyki współczesnej. Trzykrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Joseph Jefferson Awards za oryginalne kompozycje muzyki teatralnej.W swojej dyskografii posiada ponad 60 nagrań, począwszy od 1982 r. W latach 1985-1989 był dyrektorem artystycznym Link’s Hall Performance Series, w której był producentem ponad 300 koncertów jazzowych, tradycyjnej muzyki etnicznej oraz muzyki elektronicznej. W latach 1994-1996 organizuje koncerty w Cafe Urbus Orbis, a od roku 2001 w The Candlestick Maker in Chicago’s Albany Park. Współtworzył i koncertował w licznych formacjach.
Współpracował z wybitnymi muzykami, takimi jak: Fred Anderson, Mats Gustafsson, Raymond Strid, Sten Sandell, Don Meckley, Jaap Blonk, Daniel Scanlan, Peter Brötzmann, Kent Kessler, Barre Phillips, Jim Baker, Hamid Drake, Ken Vandermark, Luc Hautkamp, Fred Lonberg-Holm, Tatsu Aoki, czy Jeb Bishop. Jest także cenionym pedagogiem wykładającym na licznych uczelniach i kursach.


 KSAWERY WÓJCIŃSKI
Kontrabasista, kompozytor, improwizator ur. w 1983r. Przez jednego ze swoich profesorów nazwany niegdyś z czułością "Nikiforem kontrabasu". Jest absolwentem Bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie kontrabasu. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Wójciński dysponuje bardzo charakterystycznym, głębokim dźwiękiem i wyjątkowym poczuciem rytmu, przywołując na myśl wielkich kontrabasistów afroamerykańskich. Jego wirtuozowska technika smyczkowa pozwala mu na prowadzenie partii melodycznych wchodząc w równoprawny dialog z solowymi instrumentami.Aktywnie uczestniczy w życiu polskiej sceny muzyki improwizowanej, eksperymentując z brzmieniem i forma. Współpracował w ramach rożnych projektów z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim, Markiem Tokarem, Tomaszem Duda, Robertem Raszem, Pawłem Postamerczakiem, Krzysztof Dys czy Szymon i Maurycy Wójcińscy. Nagrywał m.in. z Wacławem Zimplem, Robertem Kusiołkiem, Klausem Kugelem, Michaelem Zerangiem i Antonem Sjarowem. Współpracował z takimi muzykami jak: Charles Gayle, Uri Caine, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Ken Vandermark, Mats Gustafsson.
Współtworzył takie formacje jak legendarne Emergency i oraz kwartet Hera. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa. W 2014 roku nakładem wydawnictwa For Tune wydał solową płytę "The Soul".