AUDIO / VIDEO / PERFORMANCE
29.04.2015 l Łódzki Dom Kultury l Łódź
start: 19:00 / wstęp: freeŁódzki Dom Kultury zaprasza na audio/wideo/performance "Dwie strony ekranu czyli trzy" w wykonaniu: Ewa Zarzycka (performance), duet Gawlikowski/Witkowski (audio) i Marcin Mierzicki (wideo).

Jak wiadomo ekran ma co najmniej dwie strony - tzw. tył i tzw. przód - stronę prawą i lewą, górę i dół - oraz rogi. Zwykło się mówić, że coś się dzieje w lewym dolnym rogu lub w prawym górnym. Nie dajmy się zwieść wrażeniu - że najważniejsza jest liczba rogów. W tym przypadku ważniejsza jest liczba trzy.

Oko, ucho, działanie. 

Trzy zderzenia, trzy relacje, cztery osoby. 

Projekt "Dwie strony ekranu, czyli trzy" ma charakter interdyscyplinarny, w którym czworo artystów, reprezentujących różne media, nie stara się niczego tłumaczyć.

::: EWA ZARZYCKA 
Polska artystka performance, twórczyni rysunków i instalacji. W latach 1973-1978 studiowała w Katedrze Grafiki Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Od 2008 roku wykłada na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby.
Ewa Zarzycka jest artystką o rodowodzie konceptualnym. Zajmuje się przede wszystkim performance mówionym. Podczas swoich wystąpień snuje opowieści z pogranicza sztuki i zwykłego życia zwracając uwagę na definicyjną niejednoznaczność różnicy między nimi. Zachowuje postawę zdystansowaną wobec wszelkich prób definicji sztuki, tym samym wymyka się standardowym oczekiwaniom interpretacyjnym.
Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

::: MARCIN WITKOWSKI 
Perkusista, muzyk sesyjny, kompozytor, preparator i poszukiwacz nowych środków wyrazu w obrębie elktro-akustyki instrumentów perkusyjnych, członek lub współzałożyciel zespołów - 'Jiva' (perkusja/produkcja), 'Progrram' (perkusja/produkcja), 'Leaf' (perkusja) i 'Room on Moon' (perkusja/produkcja), Spoken Words / Lonely Harp Club Band' (współprodukcja) oraz twórca autorskiego studia 'cri-du-chat' (realizacja/produkcja). 

::: IGOR GAWLIKOWSKI 
Gitarzysta, kompozytor, eksperymentator, autor muzyki teatralnej, słuchowisk radiowych. Współzałożyciel i artysta interdyscyplinarnej grupy Karbido w jej realizacjach - m.in. audio-spektaklu "Stolik" - wykonywanego na specjalnym elektroakustycznym stole; audioperformance'u "Table around Cage" - artystycznego dialogu Karbido z Johnem Cage'em; "Music 4 Buildings" - eksploracji związków muzyki i architektury, Trylogii " Samogon - Cynamon - Absynt" - czyli cyklu multimedialnych koncertów powstałych - w wyniku współpracy z ukraińskim pisarzem Jurijem Andruchowyczem.

Duet GAWLIKOWSKI / WITKOWSKI to owoc wspólnych poszukiwań dotyczących różnych warstw czy poziomów improwizacji bądź kompozycji - w obrębie kreowania dźwięku, brzmienia, jego ekspresji, ale też pewnej filozofii i spojrzenia na zagadkę - punktu na styku tu i teraz.

::: MARCIN MIERZICKI
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artysta wizualny, tworzy instalacje, obiekty, oraz wideo. Realizuje projekty, które w swojej strukturze prowokują interaktywność i są oparte na działaniach w procesie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2011 roku. 
W twórczości Marcina Mierzickiego punktem wyjścia był obraz, a raczej przekraczanie medium malarskiego w kierunku akcentowania jego materialności. Artysta porusza się w obszarze działań site specific, często z zastosowaniem nie tylko obiektów, ale również dźwięku. Obecnie wykorzystuje w swoich działaniach prace wideo, wprowadzając analizę medium filmowego oraz śledząc relacje filmowej rzeczywistości i materialnego świata.