KONCERT
19.03.2015 l Las l Poznań
start: 21:00 / wstęp: 15 zł


NOSK | CONVULSIF

GOŁĘBIEWSKI /HäNSENBERGER   /link FB/::: NOSK (CH)
To solowy projekt giatrzysty Ivana Verdy. Muzyk bada oddziaływanie pomiędzy instrumentami strunowymi i elektronika, posługuje się pętlami, efektami gitarowymi tzw. kostkami, przedmiotami, małymi syntezatorami analogowymi połączonymi z gitarą, gitarą hawajską czy buzuki. Muzyka Verdy opiera się na abstrakcyjnych i organicznych strukturach dźwiękowych tworzonych na żywo, metodą spontanicznej kompozycji i improwizacji. Obfita rzeka brzmienia, zmodyfikowane elementy perkusyjne lub szorstkie fragmenty są łączone lub rozkładane na części pierwsze, aby stworzyć spektrum brzmień od drone'ów po elektronikę i noise.
::: CONVULSIF (CH)
To kolektyw skupiony wokół basisty Loïca Grobéty'ego. Zespół kładzie nacisk na urozmaicenie połączenia między kompozycją i improwizacją mocnych dźwięków. Po nagraniu dwóch koncepcyjnych płyt w mieszanym stylu (jazz, metal, muzyka klasyczna, free) w różnych składach, Convulsif postanowił skoncentrować się na cięższych brzmieniach w stałym składzie. Dzięki specjalnej instrumentalizacji (klasyczna sekcja rytmiczna i mocno przetworzone i nagłośnione skrzypce oraz klarnet basowy) zespół zanurza się głęboko w dźwięki właściwe scenie metalowej i miesza rozmaite kierunki muzyczne tworząc nowe i nieznane. Grind, doom, drone, black metal, soundscape powstają dzięki środkom jakimi dysponuje improwizacja konceptualna i narzucone przez muzyków nurty. Wszystko podkręca dodatkowo bardzo niecodzienna instrumentalizacja. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Jamasp Jhabvala - skrzypce i elektronika, Christian Müller – klarnet i elektronika, Loïc Grobéty – bas, Maxime Hänsenberger – perkusja.
::: GOŁĘBIEWSKI / HäNSENBERGER (CH)
Wisienką na torcie tego wieczoru będzie improwizowany set na dwie perkusje. Maxime Hänsenberger (CONVULSIF) zagra z Adamem Gołębiewskim.

★ ADAM GOŁĘBIEWSKI
Urodzony w 1984 roku, perkusista, improwizator, muzykolog, socjolog. Porusza się głównie na gruncie muzyki swobodnie improwizowanej, eksperymentalnej i free jazzu. W swojej pracy koncentruje się na krańcowym rozszerzaniu możliwości zestawu perkusyjnego i instrumentów perkusyjnych w zakresie ich anatomii, brzmienia i ekspresji, czego rezultatem jest bezpośredni i dojmujący język dźwiękowy. Był zapraszany do współpracy przez takie ikony muzyki eksperymentalnej jak Yoko Ono czy Thurston Moore. Występował i nagrywał z czołowymi przedstawicielami muzyki improwizowanej: Matsem Gustafssonem, Fredem Lonberg-Holmem, Kenem Vandermarkiem, Johnem Edwardsem, Alexem Wardem, Mazenem Kerbajem, Sharifem Sehnaoui, Peterem Evansem, Agusti Fernandezem, Timem Daisy, Hermanem Muntzingmiem, Mikołajem Trzaską, Majkiem Majkowskim, Witoldem Oleszakiem i wieloma innymi. Mieszka i pracuje w Poznaniu.


★ MAXIME HäNSENBERGER