KONCERT / FILM / WYSTAWA / WARSZTATY
13-22.03.2015 l Białystok l 


¿UNDERGROUND/

INDEPENDENT?
/link FB/

"Zapraszamy na kolejną edycję ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? 
W ramach naszej imprezy zawsze prezentujemy oryginalnych, energetycznych i niepokornych twórców, interesujące dzieła sztuki i filmu oraz nietuzinkowe formacje muzyczne. Nie inaczej będzie i tym razem! ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? odbędzie się w dniach 13, 15, 20, 22 marca w kinie Forum oraz klubie Fama"13 MARCA, PIĄTEK

18:00 – kino Forum, wstęp wolny
otwarcie wystawy Janek Koza „ZŁE SNY”

18:30 – kino Forum, wstęp 10 zł
JESTEM FEMEN reż. Alain Margot, Szwajcaria, 97′
dyskusja po filmie

20:30 – klub FAMA, wstęp 10 zł
koncert: The KURWS, MONROE’s MYSTERIOUS DEATH 

15 MARCA, NIEDZIELA

18:30 – kino Forum, wstęp 10 zł
ROZDROŻE reż. Anastasiya Miroshnichenko, Białorus, Szwecja, 65’

20:00 – kino Forum, wstęp 10 zł
DEATH METAL ANGOLA reż. Jeremy Xido, 83’

20 MARCA, PIĄTEK

18:30 – kino Forum, wstęp 10 zł
ELECTRO CHAABI reż. Hind Meddeb, Francja, Egipt, 77’
po filmie spotkanie z reżyserką

20:30 – kino Forum, wstęp 10 zł
SKA DELIGHT reż. Krzysztof Gajewski, Polska, 106’
po filmie spotkanie z reżyserem filmu

22:00 – klub Fama, bilet 10 zł
koncert: Dr RING DING (GER), KRÓ-LEW Ski Sound ( PL)


21 marca, 12.00-15.00 / dzieci
22 marca, 11.00-15.00 / młodzież i dorośli
Kolaże pamięci zbiorowej miasta – warsztaty / prowadzenie: Emma Dajska
Bilet: 10 zł, zapisy: film@bok.bialystok.pl, 85 746 13 15

22 MARCA, NIEDZIELA

17:00 – kino Forum, wstęp 10 zł
EUROPA W 8 BITACH reż. Javier Polo, Hiszpania, 76’
prelekcja Jędrzej "dtekk" Dondziło 

18:30 – kino Forum, wstęp 10 zł
ŚLADY NA ŚNIEGU. SYBERYJSKI PUNK reż. Vladimir Kozlov, Rosja, 63’
po filmie spotkanie z reżyserem filmu (skype)

20:00 – klub Fama, bilet 15 zł
koncert: SONAR SOUL live ft. PAULINA PRZYBYSZ (Sistars, Pinnawela, Archeo), RYSY ft. JUSTYNA ŚWIĘS (The Dumplings)

organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”


Co Was czeka?

Po pierwsze – filmy
Zobaczycie TOTART CZYLI ODZYSKIWANIE ROZUMU – opowieść o gdańskiej formacji artystycznej, która swoimi obrazoburczo-prześmiewczymi akcjami rozsadzała ponurą, PRL-owską rzeczywistość lat 80-tych XX wieku. Po filmie będziecie mogli spotkać się z Pawłem KONJO Konnakiem, legendarnym współtwórcą TOTARTu! 

Bohaterem filmu ROZDROŻE jest bezdomny artysta, malujący obrazy na ulicach białoruskiego miasta Homel, którym nagle zainteresowali się krytycy sztuki, zaś film JESTEM FEMEN opowiada o Oksanie Shachko, współzałożycielce kontrowersyjnego kobiecego ruchu społecznego Ukrainek – Femen.Po filmie dyskusję na temat repertuarów obywatelskości i związków aktywizmu ze sztuką poprowadzi Katarzyna Niziołek - socjolog, animatorka kultury, prezes Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku, inicjatorka i koordynatorka Pracowni Sztuki Społecznej.

Goście:
Katarzyna Sawicka-Mierzyńska - literaturoznawca i regionalistka, przewodnicząca kapituły nagrody im. Wiesława Kazaneckiego
Małgorzata Skowrońska - socjolog, badaczka kultury, edukatorka w dziedzinie antydyskryminacji, członkini grupy Jegomość
Michał Stankiewicz - dramatopisarz i reżyser, twórca spektakli dokumentalnych i partycypacyjnych, m.in. "Import/Export" i "Metoda Ustawień Narodowych"

DEATH METAL ANGOLA opowiada o młodych ludziach, którzy - w zrujnowanej po wojnie Angoli - chcą zorganizować pierwszy rockowy koncert, zaś ELECTRO CHAABI - o gatunku muzycznym, który wyłonił się w biednych dzielnicach Kairu z mixu rewolucji i arabskiego hip hopu. 

Widzów na pewno zainteresuje pierwszy na świecie dokument o... syberyjskiej scenie punk rockowej lat 80 – ŚLADY NA ŚNIEGU. SYBERYJSKI PUNK, a także EUROPA W 8 BITACH – film o miłośnikach gier wideo, którzy stare Game Boye potraktowali jak… nowatorski sprzęt DJ-ski. Wielbicieli muzyki Ska ucieszy z kolei pełnometrażowy, barwny dokument SKA DELIGHT o fenomenie tego gatunku muzyki. 

Po drugie – wystawy
Obejrzycie wystawę komiksową Janka KozyZŁE SNY” złożoną z opowiadań... o ludzkich snach, od tych słodkich i przyjemnych – po koszmarne. Janek Koza (pseudonim artystyczny) to jeden z najoryginalniejszych polskich rysowników, malarz, twórca filmów animowanych i wideo. Jest także autorem plakatu tegorocznej edycji naszej imprezy!
Zobaczycie także wystawę zdjęć „SKY DELIGHT!” Krzysztofa Gajewskiego (fotografa i reżysera), będącą pewnym podsumowaniem podróży i niezwykłych muzycznych spotkań, jakich autor doświadczył podczas pracy nad filmem SKA DELIGHT.

Po trzecie – muzyka
Usłyszycie na żywo jeden z najlepszych polskich zespołów niezależnych - The KURWS! Na muzycznej scenie pojawi się także DR. RING DING - wszechstronny wokalista, puzonista, DJ, MC, ojciec chrzestny kontynentalnego ska i niekwestionowana legenda niemieckiej sceny muzycznej! Zaprezentujemy RYSY – nowe zjawisko na polskiej scenie elektronicznej i autorski projekt Wojtka Urbańskiego i Łukasza Stachurko z gościnnym udziałem Justyny Święs z The Dumplings. Spragnionych nowych dźwięków ucieszy na pewno SONAR SOUL LIVE. SONAR SOUL (Łukasz Stachurko) to pochodzący z Warszawy producent i DJ, eksplorujący muzykę z rejonów soulful electronic/abstract hip-hop a na scenie towarzyszyć mu będzie wokalistka Paulina Przybysz (Sistars, Pinnawela, Archeo).

Będą też białostockie akcenty – KRÓ-LEW Ski Sound, czyli trzy pokolenia miłośników około jamajskich brzmień: Kalczer, Nala Selekta i Osc Selekta oraz MONROE’S MYSTERIOUS DEATH zespół tworzony przez doświadczonych muzyków, znanych z takich projektów jak Moaft, Feto In Fetus czy Pokrak.

Po czwarte – warsztaty 
Będziecie mogli wziąć udział w prowadzonych przez Emmę Dajską warsztatach KOLAŻE PAMIĘCI, których głównym tematem będzie miejska materia Białegostoku i opowieści z jego historii. Uczestnicy wykorzystają swoje rodzinne zdjęcia i wplotą je w szerszy konspekt historyczny przestrzeni miejskiej, odkrywając nowe połączenia i tworząc obrazy korespondujące ze współczesnym obrazem miasta. 

Wkrótce szczegółowy harmonogram imprezy.

organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”