KONCERT
19.02.2015 l Brzuch CTW l Wrocław
start: 20:00 / wstęp: 10 zł

MICHAŁ BIEL 

MICHAŁ SEMBER 

MATEUSZ RYBICKI
/link FB/

::: MICHAŁ SEMBER
Wykorzystuje pole magnetyczne do przetwarzania drgań stalowych strun w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego. Radykalny pomysł inżynierów z 1949 roku, który dotyczył usunięcia źródła rezonansu, pozwolił wyeliminować niepożądane wibracje, przydźwięki, sprzężenia zwrotne i inne wady tegoż instrumentu. Pochodzi ze Środy Śląskiej, regularnie udziela się na tamtejszej scenie muzyki improwizowanej, której jest główną i jedyną postacią. Nie grał z nikim sławnym.::: MICHAŁ JERZY BIEL
Posługuje się aerofonem dużych rozmiarów, który w przeciwieństwie do większości innych instrumentów nie ma swojego, archaicznego poprzednika. Został wynaleziony od razu w swym praktycznie niezmienionym kształcie w roku 1840 przez belgijskiego wytwórcę instrumentów Adolpha i opatentowany w 1846. Rozmiary oraz waga czynią ten instrument użytecznym tylko przy zastosowaniu przez grającego specjalnych szelek podtrzymujących instrument i rozkładających równomiernie jego ciężar.
Po Wołodyjowskim, fascynat Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze, na co dzień pogrywa z poznańskim półświatkiem lub na przybibliotecznej bulwarowej wysepce wraz z Literatem oraz Prozaikiem wpatruje się w odrzańskie balustrady, rozpamiętując zawiłe zdania tych i owych. Instrument przewodni: saksofon barytonowy. Gra m.in. w Bachorze i Cococlock.


::: MATEUSZ RYBICKI
Dmie w aerofon o prostej cylindrycznej budowie z zamykanymi klapami, podzielony jest na pięć części: ustnik, baryłkę, korpusy: górny i dolny, oraz czarę głosową. Części te w futerale przechowuje się osobno, a do grania montuje się je składając i wkładając odpowiednio toczone końcówki jednych części w drugie. Dźwięk jest miękki, soczysty i delikatny. Odmiana basowa posiada głębsze, bogatsze i bardziej drewniane brzmienie.