KONCERT / SŁUCHOWISKO
27.01.2015 l Cafe Kulturalna l Warszawa
start: 21:30 / wstęp: 15/20 PLNSzaZa

/link FB/

27 stycznia w Cafe Kulturalna wystąpi warszawski duet SzaZa ze specjalnie przygotowanym repertuarem. Będzie koncert w duecie, będzie muzyka filmowa do kultowej polskiej animacji, a na deser niezwykłe słuchowisko z gościnnym udziałem Marcina Gokieli - postaci znanej i lubianej. King Kong lub po prostu Prezes przygotuje na ta okazję nowa bajkę, która wspólnie z SzaZą zaśpiewa, zaryczy i wypowie. Wieczór na wskroś interdyscyplinarny, który w trzech aktach połączy muzykę, film, słuchowisko oraz literaturę.

:: SzaZa gra Animacje – to najnowszy interdyscyplinarny projekt muzyków związanych ze stołeczną sceną Lado AbcPaweł Szamburski i Patryk Zakrocki – w ramach spotkań artystycznych „SzaZa ZapraSza” - opracowali niezwykle oryginalną muzykę wykonywaną na żywo do kultowych polskich animacji – min.: „Labirynt” Jana Lenicy, „Podróż” Daniela Szczechury, „Droga” Mirosława Kijowicza, „Plaża” Edwarda Sturlisa, „Wszystko jest liczbą” Stefana Schabenbecka, „Copyright by Film Polski MCMLXXVI” Piotra Szulkina. Dźwięki klarnetów, perkusji, głosów, skrzypiec oraz mbiry w sugestywnych i wysmakowanych produkcjach tworzonych na żywo – uzupełniają, dopowiadają i aktywnie komentują dzieła filmowe. Muzycy wchodząc w aktywny, dynamiczny dialog z obrazem odnoszą się również do oryginalnych ścieżek dźwiękowych, jednak ich celem jest tu kreatywna reinterpretacja oraz poszerzanie kontekstu muzycznego dzieł. 

::: SzaZa
Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Prowadzili cykle Galimadjaz oraz Djazzpora, które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej. Udzielali się min. w takich projektach jak – TupikaMeritumMeomaHorny TreesCukunftkwartet klarnetowy Ircha PneumaticZakład Produkcji Dźwięku i wielu innych których nazw nie pamiętają. Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego.Współpracowali min. z P. CieplakiemP. MiśkiewiczemL. BzdylemM. LiberemK. GlobiszemM. PieprzycąK. KozyrąP. Borowskim. Swoją muzyką w licznych projektach wspierali takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Toruniu, Galerię ZachętaFilmotekę NarodowąMuzeum Powstania WarszawskiegoInstytut FrancuskiInstytut Adama MickiewiczaAkademię Sztuk PięknychNarodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr PoloniaTeatr Nowy i wiele innych.Duet SzaZa w 2009 roku zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontrapunkt“ w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki działają w niezależnym wydawnictwie LadoAbc oraz Stowarzyszeniu Kulturalnym Lado, środowisku którego konsekwentna, trwająca już kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce.Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień“. Czasem ich występy przybierają formę groteski, mrocznej zabawy, performance’u, a czasem niezwykle poważnej i głębokiej wypowiedzi muzycznej, pozostającej jednak w interakcji z publicznością. Istotne staje się tu samo bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu, uwolnionej.


::: MARCIN GOKIELI
Wokalista, autor tekstów, teoretyk. Stara się pisać teksty w taki sposób, by pozostawiały one wiele miejsca na interakcję z muzyką i dawały dużo możliwości do improwizacji. Wierzy święcie, że nie ma lepszych multimediów niż dźwięk + słowo albo słowo i obrazek, i że głos człowieka dotrze do człowieka. Oczywiście, w praktyce różnie z tym bywa. Współpracował, współpracuje i pewnie będzie współpracować z takimi muzykami, jak Norbert Kubacz, Mikołaj Biberstein, Raphael Rogiński, Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, czy Daniel Pigoński. Ostatnio współtworzy wraz z Rafaelą Dražic projekt design-tekst A Book for Two. Ma nadzieję, że wszystko będzie bardzo dobrze.