KONCERT
03.02.2015 l Cafeart U Muzyk'uff l Gdynia
start: 20:00 /  wstęp: 10 / 20 zł

TOMASZ DĄBROWSKI

/link FB/

Gra na trąbce, oraz instrumencie zwanym “balkan horn”. Jego mocne, natychmiast rozpoznawalne brzmienie i ekspresywna gra, są inspirowane free jazzem, Berlińską awangardą, oraz folkiem wschodnioeuropejskim. Tomasz jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na Polskiej, jak też i na Europejskiej scenie jazzowej. Mając zaledwie 30 lat, wydał trzy płyty solowe, oraz dziesiątki płyt jako współlider i sideman. Tomasz koncertuje ekstensywnie w Europie oraz Ameryce Północnej.Jego pierwszy album – TOM TRIO został bardzo entuzjastycznie przyjęty na całym świecie, otrzymując bardzo przychylne recenzje. Dzięki albumowi Tomasz zdobył m.in nominację do Fryderyka, płyta została wybrana jedną z najlepszych płyt 2012 roku przez prestiżowy New York City Jazz Record, a Dąbrowski zdobył tytuł Muzyka Roku – Årets Fynske Jazzmusiker, jako pierwszy Polak w 30-letniej historii tej nagrody. Druga płyta – „STEPS” to duet z amerykańskim perkusistą Tyshawnem Soreyem, znanym ze współpracy z Johnem Zornem, Ornettem Colemanem i Vijey’em Iyer. Najnowszy album artysty nosi tytuł „Vermilion Tree”, do którego Tomasz zaprosił Kris Davis na fortepianie, oraz Andrew Drury na perkusji.


Projekt „S-O-L-O” to próba zmierzenia się z samym sobą. Trąbka i tłumiki będą jedynymi narzędziami artysty. S-O-L-O obejmuje koncerty w Japonii, Polsce, Danii, Niemczech, Francji, Islandii i wielu innych krajach.


::: TOMASZ GADECKI
Muzyk, saksofonista. Swoją przygodę z muzyką rozpoczyna w parafialnej orkiestrze dętej, od gry na puzonie (lata 80-te). Jednak jego marzeniem okazuje się saksofon, na którym pierwszych dźwięków uczy się szkolnej orkiestrze przy CKUMiE w Gdańsku. Chwilę potem trafia do sekcji saksofonów w Orkiestrze Domu Kultury w Gdyni. Równolegle do średniej szkoły muzycznej rozpoczyna studia na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale nauk o Ziemi. W tym czasie zafascynowany jazzem wraz kolegami ze szkoły zakłada zespół „SŁOŃ” oraz duet z Piotrem Manią
Wraz z zespołem Bikomutant zostaje laureatem konkursu zespołów alternatywnych Dachowanie, organizowanym przez krakowską Alchemię w 2006r.


W 2007 r zakłada wspólnie z Marcinem Bożkiem zespół -"Olbrzym i Kurdupel" . W lutym 2008 roku wydają wspólnie pierwszą autorską płytę z muzyką improwizowaną pod tytułem "Frrrrr..."
Zaczyna działać na trójmiejskiej scenie muzyki improwizowanej, w 2009 roku z Olbrzymem i kurduplem występują na najstarszym polskim festiwalu Jazzowym w Gdańsku – „Jazz Jantar”.
Współpracuje z muzykami improwizującymi Jackiem Mazurkiewiczem, Marcinem Dzidzią Zabrodzkim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Sowińskim, Rafałem Mazurem, formacją Contemporary Noise Sextet (podczas Warsaw Summer Jazz Days 2011),
Współtworzy zespół Czary mary (z M. Trzaską i R. Mazurem) i Walkirie Saksofonowe Zwierzęta (z Dzidzią - Marcinem Zabrodzkim, występują też w różnych konfiguracjach z Piotrem Dunajskim, Ciachem, Piotrem Zabrockim).


W czerwcu 2012 ukazuje się druga płyta duetu „Olbrzym i kurdupel” pod tytułem „Six Philosophical Games”. Od 2012 współpracuje z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku jako saksofonista w spektaklu „Sprawa operacyjnego rozpoznania” i bierze udział w projekcie Pure Phase Ensemble, wspólnie z muzykami Ray Dickaty, Jaime Harding, Joanna Kuźma, Michał Goran Miegoń, Piotr Pawlak, Antoni Budziński, Borys Kossakowski, Artur Tobolski, Tomasz Żukowski.
Ostanie lata poświęcił muzyce improwizowanej rozumianej jako komponowanie tożsame z wykonaniem, działanie spontaniczne i niepowtarzalne. W październiku 2012 zakłada Trio TRC w składzie Rafał Mazur (akustyczna gitara basowa), Connor Murray (perkusja) Tomek Gadecki (sax), które występuje na festiwalu Krakowska Jesień Jazzowa. Podczas trasy koncertowej zostaje zrealizowane nagranie koncertu w Sopocie, wydane na początku roku 2013 pod tytułem „Now New”.


Podczas festiwalu Art of Improvisation 2012 powstaje samBar, duo z Pauliną Owczarek; po zarejestrowaniu w krakowskiej Alchemii sesji improwizacji na dwa saksofony barytonowe duo wydaje płytę Melt! (nakładem NotTwo Records, luty 2014)
Rozpoczyna współpracę z duetem Vasco Trilla (perkusja) i Michał Dymny (gitara), 
W czerwcu 2013 wydana zostaje pierwsza płyta zespołu 250 kg pod tytułem „Podważna”. W skład zespołu wchodzą Sławek Lewy i Tomasz Gadecki razem ważą ćwierć-tony... 
Współpraca z krakowskimi improwizatorami zaowocowała także wspólnymi koncertami w projektach Marco Eneidi Quintet (Eneidi, Gadecki, Mazur, Mazzol, Trzaska) i Keir Neuringer double duo (Bożek, Gadecki, Neuringer, Mazur).